Plecak ewakuacyjny

W odpowiedzi na wasze pytania przygotowałem artykuł, w którym postaram się opowiedzieć jak przygotować się na szybką ewakuację z danego miejsca – przy założeniu, że nie masz czasu na spakowanie się.

Jako baza mojego ekwipunku jest plecak, który opisywałem w jednym z poprzednich artykułów. Plecak jest jedynie bazą i nie on jest najważniejszy tylko to co w nim jest.

W chwili obecnej ekwipunek plecaka jest przygotowany pod oczywisty scenariusz dlatego, nie będę rozpisywał się dlaczego to a nie tamto.

Jak widać poza plecakiem dołączone są dwie najważniejsze rzeczy, czyli maska przeciwgazowa z filtrem, oraz rękawice, wszystko mieści się wewnątrz plecaka.

1. Zewnątrz

Na zewnątrz dzieje się niewiele i uważam, że tak powinno zostać. Butelka z wodą, trytki i karabińczyk.

2. Środek

Dolna kieszeń zewnętrzna

Dodatkowo, długopis, marker, ołówek, notes nieprzemakalny. Jakiś czas temu znalazłem gumy z bardzo fajnym pudełkiem, które jest szczelne, pudełeczko na pendrive, banknoty, rozpałkę cokolwiek 🙂

 

Górna kieszeń

To bardziej techniczna część plecaka, świeczka na alkohol, zapalniczna, lusterko, gwizdek, kilka innych dupereli oraz pudełeczko rozmaitości :), opisywałem to kiedyś w artykule Mini zstaw survivalowy

To czego nie widać lub jest ledwo widoczne, to kompas oraz latarka czołowa.

 

Środek

Meritum całego plecaka to ekwipunek, w którym się znajduje. Tak więc zaczynając od początku, w środku jest maska p.gazowa filtr, oraz dodatkowa maseczka z filtrem.

Jako opcjonalne wyposażenie może być jeszcze poduszka, która pozwoli  usiąść podczas odpoczynku, rzecz banalna ale bardzo przydatna. Pianka mimo lekkiej wagi jest jednak przedmiotem gabarytowym, maska i podsuszka na upartego zmieszczą się razem ale to już wypychanie plecaka do granic jego możliwości.

 

Kieszenie plecaka

I tak w górnej części są rzeczy potrzebne do higieny osobistej, począwszy od taśmy życia, mokre chusteczki higieniczne. Dodatkowo do plecaka dołożyłem rzeczy, z hoteli i linii lotniczych, które dostałem w trakcie moich wakacji. W tym szczotka, mała pasta, grzebień, mydło, zestawy do szycia. Wszystko w bardzo kompaktowej formie.

Kolejna kieszeń to prowiant w tym przypadku, batonik i czekolada. Małe lekkie dużo kalorii.

 

Druga strona

Kolejne dwie kieszenie są kieszeniami zamkniętymi i zapewniają jakiś poziom wodoodporności przed deszczem.

Mini apteczka, z czego rękawiczki to podstawa, bez nich nie powinno się udzielać, żadnej pomocy z wyjątkiem zagrożenia życia. Jeśli pomoc zagraża życiu lub zdrowiu ratownika, np. zarażenie się chorobą nie powinien on udzielać pomocy.

Ciekawscy mogą zapytać po co tampony w apteczce? Panie na pewno powiedzą po co 🙂 ale tak poważnie to są one bardzo skuteczne w tamowaniu krwawienia i równie dobrze można je wsadzić w ranę, są jałowe ponadto mogą być też świetną rozpałką.

 

Ekwipunek specjalny

Ostatnia kieszeń wewnętrzna plecaka posiada dwa bardzo przydatne elementy w trakcie ewakuacji.

Filtr do wody pozwala bezpośrednio uzdatnić wodę bez konieczności jej zagotowania, postojów na tą czynność jak i rozpalanie ogniska.

Lornetka, pozwala obserwować dany teren z bezpiecznego dystansu. Ewakuując się powinniśmy za wszelką cenę unikać miejsc, w których mogłoby dojść do konfrontacji.

 

Dodatkowo:

Kilka rzeczy, które jeszcze można dodać do plecaka oraz EDC.

 

Tak plecak prezentuje się na plecach.

 

Mam nadzieję, iż ten artykuł pozwoli wam przygotować odpowiedni ekwipunek na potrzeby szybkiej ewakuacji.

 

Jeśli nie czytałeś poprzednich artykułów odnośnie plecaków survivalowych zachęcam do lektury, znajdziesz tam podstawowe informacje o tym jak taki plecak przygotować pod swoje potrzeby:

Plecak uczieczkowy / survialowy

Plecak ucieczkowy / survivalowy cz.2

Plecak surivalowy najczęściej popełniane błędy