Kleszcze i borelioza

W chwili obecnej zachodni świat budzi się w innej rzeczywistości, ciężarówki wywożące zwłoki setek ludzi. Te obrazy będą naszą rzeczywistością jeszcze przez jakiś czas, jak źle będzie tego nie wie tak na prawdę nikt.

Liczby mówią same za siebie

Od kilku dni odnotowuje się informacje o pojawieniu kleszczy w dużych ilościach.  O kleszczach pisałem już wcześniej jeśli nie czytałeś zachęcam Cię do zapoznania się również z tym artykułem.

Kleszcze – jak skutecznie się chronić

 

Jedną z konsekwencji ugryzienia przez tego małego pajęczaka jest zarażenie krętkami Boreliozy.

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza.

Od kilku lat, obserwuję iż populacja kleszczy z roku na rok rośnie. Co za tym idzie wzrost zachorowań na tą chorobę.

ilość zachorowań na boleriozę:

2010 – 9011

2011 – 9159

2012 – 8806

2013 – 12762

2014 – 13870

2015 – 13624

2016 – niemal 22000

Źródło: http://ebiocare.pl/statystyki-zachorowan

 

Dla zainteresowanych zachęcam do dalszej lektury – Co to jest borelioza, jakie ma objawy, jak leczyć itd. Mimo wszystko uważam iż nabawienie się teraz takiej choroby nie jest wskazane, wraz z rozprzestrzeniającą się pandemią kornonawirusa jest to kolejne zagrożenie, z którym przyjdzie nam się zmierzyć tej wiosny.

Zarażenie oby dwoma chorobami jest poważnym zagrożeniem dla życia.

Warto się zastanowić nad wyjściem do lasu, w chwili obecnej nie wybierałbym się ani do lekarza a tym bardziej do szpitala.

Jak zawsze zachęcam do komentowania.