10 tanich rzeczy, które warto kupować na wypadek kryzysu.

Przeglądając różne fora czy strony związane z tematyką przygotowań często widzę, że większość ludzi nazywających się preppersami skupia się za bardzo na gadżetach niż na rzeczywistym zabezpieczeniu siebie i swoich bliskich na wypadek jakiejś katastrofy. Wiadomo, że fajniej jest sprawić sobie nowy gadżet, niż kupować nudne zapasy, jednak to właśnie one pozwolą Ci przetrwać…

Poniższa lista została przygotowana pod kątem przydatnych rzeczy, za niewielkie pieniądze – coś co można kupić w normalnym sklepie za każdym razem dorzucając dosłownie kilka złoty do rachunku. Nie są to rzeczy spożywcze a bardziej rzeczy codziennego użytku.

Tak więc zaczynamy 🙂

 

1. Papier toaletowy, chusteczki

Papier toaletowy będzie jedną z tych rzeczy, które w trakcie kryzysu znikną bardzo szybko z półek sklepowych i bardzo szybko staną się nieosiągalne. Chusteczki a w szczególności te nawilżane są bardzo pomocne w celu zachowania odpowiedniej higieny. W sytuacji kiedy będziemy zmuszeni żyć przy ograniczonych dostawach wody będą one w szczególności bardzo przydatne dlatego te artykuły warto mieć na stanie.

Papier toaletowy mimo małej wagi jest niestety towarem gabarytowym, pewnym rozwiązaniem jest ściskanie rolek. Minusem nawilżonych chusteczek jest to iż nie będą one towarem, który może leżeć w nieskończoność dlatego wymagana jest pewna rotacja.

 

2. Zapałki, zapalniczki

Podstawowe, tanie i bardzo wygodne źródło ognia. Nie ma się co rozpisywać o zapałkach i zapalniczkach, warto wspomnieć, że warto kupować takie zapalniczki, które się da napełnić.

 

3. Świeczki / znicze
Kolejna pozycja, która nie kosztuje wiele a jest bardzo dobrym źródłem światła oraz ciepła na wiele godzin a nawet dni. Wkłady do zniczów są praktycznie do kupienia w każdym markecie nie kosztują więcej niż kilka złotych za sztukę. Przy odrobinie kreatywności na takiej świeczce lub kilku można zagotować wodę i przyrządzić posiłek.

 

4. Medykamenty, bandaże plastry.

W wielu marketach często spotykam zestawy apteczek samochodowych za ok. 20 zł – taka apteczka jest już całkiem przyzwoicie wyposażona, jednak jeśli zależy wam na tym aby nie przepłacać można kupić same plastry lub bandaże pojedynczo w sklepie i aptece i samodzielnie składać zestawy medyczne. Dodam iż plastry i waciki nasączone alkoholem prze bardzo długo nie tracą swojej przydatności.

 

5. Srebrna taśma, trytki, gwoździe, wkręty itp.

Nie wiem ile jest zastosowań dla srebrnej taśmy, ale można z niej zrobić wiele rzeczy poza oczywistymi jak zaklejenie lub naprawa czegoś, można z niej zrobić takie rzeczy jak naczynia, linkę ponadto dobrze się pali i może służyć jako improwizowana rozpałka. Trytki i inne proste rzeczy budowlane są stosunkowo tanie a dzięki nim naprawimy lub też zbudujemy wiele rzeczy.

 

6. Baterie

W przypadku braku prądu będzie to towar bardzo deficytowy i bardzo pożądany. Standardowe baterie AA i AAA zasilają większość urządzeń dlatego warto mieć jakiś zapas. Należy pamiętać iż baterie mają swój czas przydatności i z czasem tracą energię elektryczną dlatego aby były coś warte muszą rotować w naszych zapasach.

 

7. Latarki

Latarek nigdy za wiele, uważam iż w każdym domu powinno być kilka latarek normalnych ale również takich na głowę. Nie na mawiam was to zakupienia „Olight`a” za kilka stówek, możecie kupować normalne latarki za kilkanaście złotych – takie często pojawiają się w marketach, sam posiadam wiele takich latarek używam ich i nie narzekam 🙂

 

8. Lina i sznurek

Praktycznie w każdym sklepie budowlanym możemy kupić linki i sznurki różnej grubości. W naszym zestawie powinniśmy posiadać przynajmniej jedną porządną linę – taką, która będzie w stanie utrzymać dorosłego człowieka – to chyba jedyna pozycja, która będzie kosztować więcej niż kilkanaście złotych. Dodatkowo warto się zaopatrzyć w kilka rodzajów sznurków od najtańszego konopnego, sznurek murarski czy też tak lubiany w świadku paracord.

 

9. Worki na śmieci

Rzecz niedoceniana jednak w przypadku przedłużającego się kryzysu i załamania podstawowych usług jak np. wywóz śmieci worki będą bardzo przydatne po to aby w łatwy sposób przemieścić je jak najdalej od naszego miejsca zamieszkania. Warto posiadać różne wielkości worków wykonane nie tylko z cieniutkiej folii ale również porządne worki foliowe o dużym litrażu, worki z syntetycznej plecionki lub też worki jutowe.

 

10. Środki czystości (dezynfekujące)

Dbanie o higienę nie tylko swoją ale również swojego otoczenia było już poruszane na tym blogu kilkukrotnie i jest to aspekt niezmiernie ważny w przypadku przedłużającego się kryzysu. W swoich zapasach warto posiadać takie środki jak soda oczyszczona, mydło w kostkach lub też wybielacz. W szczególności ten ostatni jeśli jego bazą jest chlor i nie ma żadnych dodatków może również służyć do dezynfekcji wody (1-2 krople na 1 litr wody, dobrze wymieszać i odstawić na ok 12 godzin).

 

Mam nadzieję iż powyższa lista pozwoli wam bardziej świadomie robić zakupy i przynajmniej raz na jakiś czas poświęcić kilka dodatkowych złotych na to aby iść ze swoimi przygotowaniami do przodu.

Jeśli macie jakieś propozycji co można by było jeszcze do tej listy dodać, zachęcam wszystkich do zamieszczenia ich w komentarzach.

One Reply to “10 tanich rzeczy, które warto kupować na wypadek kryzysu.”

  1. Pasta i szczotki do zębów

Dodaj komentarz

61 − = 56