Preppersi i budowanie grupy

Jeden z czytelników komentując mój artykuł dotyczący ludzi jakich należy się wystrzegać  w sytuacjach kryzysowych, zauważył, że dobrze byłoby się pochylić nad tematem odwrotnym czyli jakich ludzi dobrze byłoby mieć w pobliżu. Tak więc nie będąc głuchym na wasze sugestie przygotowałem poniższy artykuł.

 

Jako jednostki większość z nas posiada jakieś talenty i umiejętności, jednak ciężko być dobrym we wszystkim, dlatego w przypadku sytuacji określanych mianem SHTF (shit hits the fan). Warto posiadać zbudowaną grupę z ludzi posiadającą umiejętności, które pozwolą jej przetrwać nadchodzące trudne czasy.

Nie będę tutaj opisywał sposobów organizacji takiej grupy lecz umiejętności jakie powinni posiadać poszczególni członkowie.

 

Budowanie grupy

Zbieranie odpowiednich osobników na wypadek takiej ewentualności jest zdecydowanie lepszą taktyką niż tzw. taktyka samotnego wilka, którą opisywałem w jednym z wcześniejszych artykułów. Ludzie są zwierzętami stadnymi, od początku gatunku ludzkiego żyliśmy w plemionach czy ostadach i to zawsze dawało nam siłę. Pojedyncze jednostki nawet silne mogą zostać łatwo pokonane przez kilku słabszych osobników. Mimo, iż taka grupa „zużywa” więcej zasobów w postaci jedzenia i innych materiałów na dłuższą metę będzie lepiej prosperować niż osoby, które planują przetrwać w pojedynkę.

Zanim zaczniemy budować nasz „team” i wybierać osoby pod kątem ich umiejętności warto pamiętać o osobach, których należy się wystrzegać, dlatego zanim zaczniesz czytać dalej proponuję przeczytać poniższy artykuł.

Jakich osób należy się wystrzegać podczas sytuacji kryzysowych

Nawet osoba posiadająca szereg poszukiwanych umiejętności, która kwalifikuje się do jednej kategorii z osób z powyższego artykułu, będzie stanowić zagrożenie dla całej grupy lub powodować jej samoistny rozpad dlatego już na samym początku warto z niej zrezygnować.

Świadomie włączanie do grupy

W takim przypadku najlepiej aby mieć z taką osobą mieć dobre relacje – przynajmniej na poziomie dobrego kolegi lub koleżanki, który również będzie podzielał nasz punkt widzenia. W takim przypadku można zaryzykować i spróbować wprowadzać takiego człowieka w świat przygotowań. Kolejna osoba posiadająca zapasy, wiedzę i doświadczenie konieczne w sytuacjach kryzysowych nie będzie obciążeniem – wręcz odwrotnie.

Nieświadomi członkowie

Jeśli np. twoim znajomym lub sąsiadem jest ktoś, kto posiada pożądaną profesję np. jest lekarzem lub posiada rozbudowany warsztat majsterkowicza ale nie należy do grona twoich znajomych, może stać się dobrym uzupełnieniem grupy. Taka osoba może nie być nawet świadoma, iż jest kandydatem do grupy survivalowej. W normalnym czasie taka osoba może was uznać za wariata i wasze gadanie o takich sprawach jak przygotowania, załamanie gospodarcze czy blackout, może ją jedynie zrazić niż zachęcić do zostania prepersem. W przypadku jakiegoś załamania taka osoba i tak będzie zmuszona do współpracy (instynkt samozachowawczy) a dzięki wcześniej zbudowanym relacjom będzie ona bardziej przychylna waszej osobie.

 

Pożądane cechy osób należących do grupy survivalowej

Poniżej przygotowałem listę cech i umiejętności jakie powinny posiadać dane osoby w grupie na sytuacje kryzysowe, dobrze aby jedna osoba posiadała ich kilka a umiejętności poszczególnych osób dublowały się, dzięki czemu nigdy nie będziemy uzależnieni w danej dziedzinie od jednej osoby.

Ponadto lista nie posiada szczególnego priorytetu i wartości iż dana profesja lub umiejętności są wyżej od innych, grupa nie posiadająca najbardziej pożądanych osobników może sobie zdecydowanie lepiej radzić niż taka, która będzie się składać z tych o najrzadszych umiejętnościach.

1. Lider

Grupa bez dobrego zarządzania będzie się borykać z wieloma problemami z powodu złego przywództwa. Złe decyzje oraz brak umiejętności zarządzania grupą, umiejętność rozwiązywania konfliktów w stresującej sytuacji może zniszczyć najlepszą grupę dlatego warto aby w początkowych dniach należy wybrać lidera.

Niestety w takich sytuacjach demokracja nie będzie dobrym systemem i uważam iż musi być jedna osoba, która będzie odpowiedzialna za kluczowe decyzje w grupie. Coś na zasadzie dobrego managera. W wielu przypadkach każdy chciałby być szefem, jednak w takich sytuacjach dobrze jest poświęcić swoje ambicje na rzecz kogoś kto lepiej sprawuje się w tej funkcji.

Jeśli uważasz że będziesz dobrym liderem to gratuluję ale musisz mieć świadomość, że w takiej ewentualności na twoich barkach będą spoczywać istnienia ludzkie a twoje decyzje będą mogły decydować o życiu i śmierci.

 

2. Lekarz / ratownik / pielęgniarka

Wysoko pożądane osoby to ludzie ze służby zdrowia począwszy od lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek w przypadku braku takich osób dobrym dodatkiem do grupy mogą być fizjoterapeuci lub inne osoby znające anatomię człowieka, w szczególności fizjoterapeuci dobrze radzą sobie z urazami mechanicznymi, kontuzjami itp, które niewątpliwie będą miały miejsce w przypadku długich wędrówek. W wielu firmach gangsterskich weterynarze leczyli postrzelonych bandziorów i coś w tym jest generalnie lekarstwa dla zwierząt są bardzo zbliżone składem chemicznym a wiedza z dziedziny weterynarii jest w dużej mierze zbieżna z medycyną stosowaną na ludziach, różnica jest zasadnicza w tym kogo się leczy mimo wszystko taka osoba też będzie świetnym dodatkiem do „drużyny na godzinę W”.

Niewątpliwie lekarze są najbardziej pożądani nawet z racji tego iż w czasie normalnego bytowania „lekarz preppers” może posiadać zapas lekarstw oraz antybiotyków oraz specjalistycznych narzędzi medycznych. Taka osoba może nie tylko stanowić super dodatek dla grupy i leczyć swoich ale również, świadczyć usługi dla innych ludzi w zamian za walutę taką jak jedzenie lub kosztowności, co zdecydowanie zwiększy szanse przetrwania.

 

3. Budowlaniec / majsterkowicz / złota rączka

W trakcie przedłużającego się kryzysu, załamania gospodarczego lub innych kryzysowych scenariuszy bardzo możliwe jest, że trzeba będzie coś naprawić, zbudować. Osoba posiadająca wiedzę i umiejętności w zakresie budownictwa dodatkowo wyposażona w odpowiednie narzędzia i materiały. Będzie stanowić niewątpliwie duży atut dla grupy i powinien być bardzo pomocny.

 

4. Mechanik

W trakcie sytuacji kryzysowych możemy być zmuszeni do przemieszczania się na duże odległości lub też przewożenia pewnych dóbr do miejsca naszego bytowania. Może się tak zdarzyć iż większość pojazdów mechanicznych będzie niezdolna do poruszania się lub też po prostu nie będzie posiadać paliwa. Dlatego osoba posiadająca wiedzę z dziedziny mechaniki samochodowej, będzie w stanie uruchomić jeden z nielicznych nadających się do użytku samochodów, spuścić paliwo lub dokonać odpowiedniej naprawy aby taki pojazd nadal mógł funkcjonować.

 

4. Sprzedawca / kupiec

„Kto handluje też żyje….” – tak mówią słowa starej piosenki podwórkowej z czasów wojennych. Osoby posiadające smykałkę do handlu mogą sprzedawać i kupować dobra po zdecydowanie lepszych warunkach. Taka osoba może być wartościowym atutem w trakcie kupowania, sprzedawania lub wymiany dóbr na inne dla dobra całej grupy.

 

5. Surivalowiec / prepers

Osoba, która przygotowywała się na taką ewentualność ma odpowiednią wiedzę jak radzić sobie z odpowiednimi problemami. Umiejętności takie jak rozpalenie ognia, uzdatnianie wody czy bytowanie poza terenem zurbanizowanym może uchronić grupę przed wieloma niebezpieczeństwami.

 

5. Rolnik / ogrodnik

O ile kryzys będzie się przedłużał i powrót do obecnego stanu zajmie kilka lub nawet kilkanaście lat, konieczne będzie produkowanie własnej żywności czy to w formie roślin i hodowla zwierząt. Osoba będąca rolnikiem lub posiadająca wiedzę odnośnie sadzenia i uprawy roślin może spowodować iż dana grupa będzie w dużej mierze posiadać odpowiednie zasoby do przetrwania a nawet produkować żywność i sprzedawać ją za inne dobra.

 

6. Ochroniarz / żołnierz

Osoby potrafiące walczyć w ręcz lub umiejętności w obsłudze broni palnej (o ile posiadają takową) będą stanowiły zabezpieczenie grupy, przed intruzami i osoby, które będą chciały np. zrabować grupę z jej zasobów. Mało kto zaryzykuje konfrontację z dobrze wyszkoloną i uzbrojoną grupą.

Takie osoby są bardziej niż konieczne ponieważ to jedynie kwestia czasu kiedy taka konfrontacja w trakcie przedłużającego się kryzysu będzie miała miejsce.

 

8. Myśliwy

Osoba posiadająca odpowiednią wiedzę oraz sprzęt do polowań, może być na wagę złota. polując może pozyskiwać mięso zwierząt. W takiej sytuacji jedzenie wysokokalorycznych posiłków nie tylko zwiększa szanse na przeżycie całej grupy jak również zwiększa jej efektywność oraz morale.

 

7. Elektryk / Elektronik / informatyk

Prąd elektryczny jest jednym z największych wynalazków naszej cywilizacji, jako uniwersalny nośnik energii ułatwia nam życie praktycznie na każdym kroku. Może zdarzyć się tak, że prądu nie będzie jednak wprawny elektryk lub elektronik będzie w stanie wykonać prostą prądnicę, która będzie mogła zasilić lub nawet naładować akumulatory do oświetlenia lub zasilania innych urządzeń elektrycznych. W przypadku działającej infrastruktury lecz niedostatku urządzeń elektronicznych będą w stanie naprawiać je dzięki czemu tak samo jak w przypadku handlarza czy też innych profesji będą w stanie świadczyć swoje usługi dla innych.

 

8. Biegacz / atleta

W przypadku kiedy nie będziemy w stanie komunikować się na duże odległości istotną umiejętnością będzie dostarczenie możliwe najszybciej danej informacji. Osoby posiadające odpowiednie przygotowanie fizyczne w biegach długodystansowych mogą być właśnie takimi kurierami. Informacja przekazana szybko może być na wagę złota lub stanowić być albo nie być dla danej grupy.

 

Niewątpliwie grupa złożona chociażby z kilku osób o takich umiejętnościach, pozwoli całej grupie zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Jak zawsze zachęcam was do komentowania, czy sądzicie że do tej grupy można by było jeszcze kogoś dołożyć?

2 Replies to “Preppersi i budowanie grupy”

  1. Zielarz / zielarka. Ewentualnie jako dodatkowa umiejętność naszego pokładowego survivalowca czy ogrodnika / rolnika. Taka osoba nie tylko wspomoże lekarza, kiedy skończą się leki z apteki, ale będzie też umiała wskazać jadalne rośliny czy grzyby i ich zastosowanie.
    Dobry kucharz. Każdy coś tam upichci, ale nic tak nie podnosi morale, jak na prawdę smaczny posiłek. Dodatkowo, przy dłuższych problemach warto wiedzieć, jak konserwować i przechowywać żywność.

  2. Napisałeś myśliwego, w takim bądź razie też i rybak – doświadczona osoba, która zna się na rybach, wie kiedy i gdzie można złowić coś co będzie stanowiło dobre źródło białka.

Dodaj komentarz

+ 82 = 91