Aplikacje, które pomogą Ci zwiększyć potencjał twojego telefonu

W tym artykule postanowiłem opisać kilka aplikacji, które uważam za bardzo przydatne nie tylko z perspektywy przygotowań ale również życia codziennego. Dzisiaj praktycznie każdy posiada smartfona, niezależnie od tego czy jesteś posiadaczem Androida czy iPhona twój telefon to bardzo potężne narzędzie. Niestety większość osób nie wie lub nie umie wykorzystywać w pełni jego potencjału. Ja zapewne też nie ale od jakiegoś czasu zacząłem poszukiwać aplikacji przydatnych w życiu codziennymi takich, które mogą być bardzo pomocne w sytuacjach kryzysowych.

W artykule pomijam oczywiście standardowe apki takie jak latarka czy kalendarz bo te ma w telefonie praktycznie każdy.

 

Zarządzanie energią i baterią

Wiele osób skarży się na to, że ich telefon wytrzymuje maksymalnie jeden czy dwa dni bez ładowania. To prawda, że dzisiejsze telefony to małe komputery jednak szybsze rozładowywanie się telefonu jest często spowodowane tym, iż przykładowo mamy otwarte 20 programów w tle (procesów), które mimo iż nie są używane dalej są w pamięci telefonu i zużywają moc obliczeniową procesora przez skąd też zwiększone zużycie prądu.

W moim telefonie posiadam standardowo program Power Master, pozwalający na zarządzanie energią i wprowadzenie telefonu w tzw. tryb oszczędny.

Od jakiegoś czasu testuję też aplikację AccuBattery, która w łatwy sposób pokazuje jakie programy zużywają najwięcej zasobów oraz dzięki inteligentnemu ładowaniu baterii zwiększają jej żywotność.

Tutaj też warto pamiętać o tym, że jeśli nie korzystamy z danej aplikacji warto ją wyłączyć sprawa ma się tak samo np. z WiFi czy bluetooth jeśli ich nie używasz poprostu je wyłącz.

 

Mapy offline

To uważam za tzw. „must have” dla każdego preppersa i pasjonata survivalu ale też nie tylko. Czasami może zdarzyć się tak, że z jakiegoś powodu nie będziemy mieli dostępu do sieci czy to z powodu braku zasięgu albo będąc za granicą, gdzieś gdzie generalnie nie będziemy mogli lub nie będziemy chcieli korzystać z tzw. danych pakietowych a dalej chcielibyśmy używać nawigacji czy też map ala google maps.

Na pomoc przychodzą nam aplikację tzw. mapy offline – polegają one na tym iż ściągamy sobie mapy danego obszaru na nasz telefon, które w połączeniu z modułem GPS będą wyświetlać naszą aktualną pozycję.

Wiele razy spotkałem się z twierdzeniem, że GPS też wymaga dostepu do internetu co jest oczywiście nieprawdą.

Nad naszymi głowami co jakiś czas przelatują satelity GPS (jest ich bardzo wiele), każda z nich porusza się po stałej orbicie i rozgłasza swój sygnał. Nasz telefon działa tylko jako odbiornik sygnałów z tych satelit na podstawie danych o tym po jakiej orbicie porusza się dana satelita telefon oblicza naszą pozycję. Im więcej satelit w zasięgu naszego telefonu tym jest on w stanie obliczyć bardziej dokładną pozycję. To takie mało naukowe wytłumaczenie ale mam nadzieje ze każdy rozumie idee.

Tutaj mogę polecić dwie aplikacje które użytkuje i spisują się one całkiem nieźle – Maps.me oraz Windy Maps

 

Kompas

Działania tej aplikacji nie trzeba chyba tłumaczyć, bardzo mała i poręczna aplikacja, służy jako zapas w przypadku np. gdybym zapomniał klasycznego kompasu.

 

Google Earth

To samo co Google Maps tylko w 3d bardzo fajnie pokazuje topologię miast w trójwymiarze pozwala na bardziej przestrzenne zapoznanie się z terenem

 

Sky Map

Znajomość gwiazd w dzisiejszych czasach to już raczej wiedza tajemna, dzięki tej prostej apce można poznać gwiazdozbiory odnaleźć gwiazdę polarną itd.

 

Survival Manual

Podręcznik surivialu w formie aplikacji, w formie tekstu i rysunkowej. Niestety tylko wersji angielskiej.

 

Narzędzia do mierzenia siły sygnału wifi, gsm, szybkości łącza

Narzędzia do skanowania sieci bezprzewodowych, mierzenia siły sygnału wifi oraz do wykrywania urządzeń do podłączonych do danej sieci. Bardzo przydatne aplikacje jeśli masz problemy z zasięgiem lub siecią bezprzewodową.

Kilka aplikacji które mogę polecić:

Wifi Analyzer, WUM Wifi?, Network Cell Info Lite, Test szybkości łącza (speedtest)

 

Sensory (sensors)

Nasze telefony posiadają szereg wbudowanych urządzeń takich jak GPS, czy żyroskop, prosta aplikacja która wyświetla wszystkie informacje ze wszystkich wbudowanych sensorów, oraz podaje wiele ciekawych informacji o naszym telefonie.

 

Tłumacz Google

Pozwala na tłumaczenie rozmowy w danym języku po uprzednim ściągnięciu danego języka. Bardzo dobra aplikacja jeśli jest się za granicą albo spotkamy kogoś z kim nie możemy się porozumieć.

 

Tutaj oczywiście gorąca prośba do was moi czytelnicy – jeśli znacie jakieś ciekawe apki, które mogą się przydać w codziennym życiu oraz sytuacjach kryzysowych serdecznie zachęcam do wpisywania ich w komentarzach.