Jak dobrze wybrać miejsce ewakuacji

W tym artykule postanowiłem przedstawić kilka ważnych aspektów jakimi preppersi powinni się kierować aby wybrać dobre miejsce do ewakuacji. Jest to jeden z trudniejszych aspektów przygotowań z racji tego, że większość osób nie ma alternatywnego miejsca zamieszkania z daleka od dużych aglomeracji.

Ewakuacja z twojego miejsca zamieszkania powinna być planem ostatecznym w 9 na 10 przypadków zostanie w domu, będzie zdecydowanie lepszym pomysłem – w domu posiadasz wszystkie rzeczy potrzebne Ci do życia, mniej lub bardziej znasz ludzi żyjących dookoła Ciebie, okolicę, itd.

Jako baza do obecnego artykułu ewakuacji lub pozostania w domu w sytuacjach kryzysowych polecam moje wcześniejsze artykuły:

Plan ewakuacji – czyli przygotowanie się na najgorsze

oraz

Ewakuacja czy zaszycie się w domu?

 

Niestety istnieją scenariusze, gdzie zostanie w domu, może działać na twoją niekorzyść i lepiej jest ewakuować się za w czasu w bezpieczniejsze miejsce. Do takich należą:

  • klęski żywiołowe (powodzie, pożary, huragany)
  • skażenie chemiczne danego obszaru
  • skażenie radioaktywne
  • działania wojenne
  • epidemia

Jakby dobrze pomyśleć można by było jeszcze coś dopisać do tej listy jednak ma ona na celu uzmysłowienie iż są to sytuacje ekstremalne, na szczęście prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest stosunkowo niewielkie jednak i one mogą się wydarzyć dlatego dobrze jest mieć za w czasu przygotowany plan na taką ewentualność.

 

Tak jak pisałem wcześniej wiele osób nie ma alternatywnego miejsca do ewakuacji, jeśli posiadasz domek letniskowy gdzieś daleko od miasta to masz spore szczęście, jednak nie determinuje to iż będzie to dobre miejsce do ewakuacji i przetrwania tam kolejnych dni, tygodni lub nawet miesięcy.

Jeśli takiego nie masz to nic nie szkodzi, ja również poza rodziną i przyjaciółmi nie posiadam takiego miejsca. Jednak nie jest to jeszcze powód do zmartwień, ponieważ jest wiele miejsc takich jak np. ośrodki domków letniskowych, pola namiotowe, agroturystyki itd. gdzie z pewnością będziesz mógł się zatrzymać w przypadku jakiejś sytuacji kryzysowej. Bardzo dobrze jak takich lokalizacji masz kilka i znajdują się one w pewnej odległości od siebie, dodatkowym atutem będzie znajomość tego terenu, otoczenia i ludzi.

Minusem nie posiadania własnego miejsca ewakuacji jest to, iż nie będziesz w stanie mieć tam odpowiednich zapasów oraz narzędzi, które pomogą Ci w przypadku takiego scenariusza. Tutaj też nie ma co się załamywać, jeśli ewakuacja z twojego miejsca zamieszkania trwałaby dłużej niż 2-3 tygodnie to najprawdopodobniej szybki powrót do domu i tak będzie niemożliwy.

Jeśli planujesz kupić kawałek ziemi, np. pod rekreację i dodatkowo mieć tam alternatywne schronienie ten poradnik pozwoli Ci też w wybraniu odpowiedniego miejsca.

 

Tak więc do rzeczy jakie cechy powinna spełniać dobra lokalizacja nadająca się do ewakuacji i przetrwania tam pewnego czasu.

 

1. Dostęp do wody

Może to być rzeka, jezioro, studia głębinowa coś co zapewni nam bliski dostęp do źródła wody pitnej. Jak wiadomo bez wody nie przeżyjemy dłużej niż 3 dni. Uważam iż odległości od źródła wody powinna wynosić maksymalnie do 1 km – to spowoduje iż nie będziemy tracili dużo energii na transportowanie jej do naszego miejsca tymczasowego zamieszkania.

 

2. Możliwość szybkiego dojazdu

Nie wiem jak dobrze sformułować ten punkt, ale może wyobraźmy sobie sytuację gdzie musimy się ewakuować przez jakieś duże miasto a następnie jechać kolejne 50 czy 100 kilometrów często uczęszczaną trasą. Jeśli normalnie jest ona ciężko przejezdna i bywa zakorkowana to podczas sytuacji kryzysowych zapewne ją nie przejedziesz a godziny i minuty mogą być na wagę złota.

Dlatego dobrze jeśli twoje miejsce ewakuacji „jest Ci po drodze”.

 

2. Dostępność i widoczność

Jeśli zdecydowałeś się ewakuować to zapewne nie jesteś jedynym, który wpadł na ten pomysł, bardzo prawdopodobne, że wiele innych osób będzie również szukało schronienia. W takim przypadku niestety trzeba być trochę egoistą, ponieważ nie chcesz zrobić ze swojej miejscówki obozu dla uchodźców. Więcej ludzi to więcej problemów – to że o takim miejscu powinny wiedzieć tylko osoby zaufane i rodzina jest chyba oczywiste.

Dlatego wybierając odpowiednie miejsce na swoje miejsce ewakuacji warto wybrać takie, które jest oddalone od głównych dróg, dotarcie tam wymaga wysiłku itd. nie powinno być ono też na widoku, tak aby ktoś kto akurat przejeżdża autem lub wędruje widział kolorową chatkę po środku niczego z 5 km.

W takim przypadku można pomyśleć o dodatkowym kamuflażu takiego miejsca, zaczynając od roślinności, pomalowania budynku na mało rzucające się kolory, ponadto na rynku można kupić wojskowe siatki kamuflujące, które pozwalają wtopić nawet duży obiekt w otoczenie. Jak już jesteśmy przy siatce kamuflującej warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, kiedy np. musimy zostawić nasze auto a resztę dystansu przejść na piechotę. Porzucony samochód na skraju lasu zapewne może dać komuś do myślenia.

2. Bezpieczeństwo

Ewakuując się w jakieś miejsce trzeba założyć, iż znaleźliśmy się na wrogim terytorium, nie mówimy tutaj o sytuacji, gdzie każdy napotkany człowiek staje się od razu potencjalnym zagrożeniem jednak część ludzi może być w beznadziejnej sytuacji a co za tym idzie wiele osób będzie zdeterminowana do tego aby przeżyć nawet kosztem innych.

Goście (nie)mile widziani 🙂

Dla rozwinięcia tego tematu polecam artykuł: Jakich ludzi należy się wystrzegać podczas sytuacji kryzysowych

Dobre miejsce ewakuacji powinno posiadać możliwość obserwacji terenu i dostrzeżenia kogoś zanim to on dostrzeże nas. Posiadać odpowiednie ogrodzenie, miejsca gdzie napastnicy będą zmuszeni przejść co zmniejszy ryzyko zasadzki.

 

4. Higiena

Ten punkt jest mocno połączony z punktem pierwszym czyli dostępem do wody. Pisałem o tym wielokrotnie, że infekcje skórne lub po prostu niemycie się może nas szybciej załatwić niż brak pożywienia. Miejsce ewakuacji powinno posiadać odpowiednie zaplecze sanitarne, infrastrukturę konieczną do odprowadzania odpadów biologicznych, niezależnie czy będzie to wychodek z szambem czy normalna toaleta podłączona do kanalizacji jest to jedna z bardziej istotnych rzeczy.

 

5. Schronienie przed warunkami atmosferycznymi

Trenując techniki przetrwania zawsze kieruje się zasadą 3 – możesz przeżyć 3 sekundy bez nadziei, 3 minuty bez powietrza, 3 godziny bez schronienia, 3 dni bez wody i 3 tygodnie bez jedzenia. 3 godziny to niewiele czasu, w przypadku jeśli zastanie nas trudna pogoda, deszcz i niska temperatura mogą szybko wychłodzić nasze ciało a w rezultacie spowodować nawet śmierć.

Szukając odpowiedniej miejscówki do ewakuacji warto wziąć pod uwagę fakt iż takie miejsce najlepiej jakby było przystosowane do 4 pór roku – do zimy w szczególności, posiadało jakiś rodzaj ogrzewania (im bardziej dostępne tym lepiej).

 

Podsumowując

Jeśli nie posiadacie odpowiedniego miejsca do ewakuacji to jeszcze nic straconego, znalezienie odpowiedniego miejsca na taką ewentualność nie jest łatwe jednak z drugiej strony nie powinno też stanowić wielkiego problemu. Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pozwolą wam zweryfikować czy dane miejsce nadaje się do ewakuacji czy też nie.

Jeśli komuś przyjdzie jeszcze coś do głowy i uważa iż warto byłoby to dodać do listy serdecznie zachęcam do komentowania.