Soda oczyszczona – wiele zastosowań o których mogłeś nie wiedzieć.

Zapewne każdy z nas zetknął się chociaż raz z sodą oczyszczoną i może nawet zna kilka zastosowań, jednak w dzisiejszych czasach ten związek chemiczny staje się co raz mniej popularny a szkoda ponieważ posiada on bardzo wszechstronne zastosowanie w szczególności dla ludzi, którzy zajmują się przygotowaniami na trudne czasy.

 

Wodorowęglan sodu bo tak na prawdę nazywa się soda oczyszczona była już bardzo cennym towarem w czasach kolonialnych ze względu na wiele zastosowań. W dzisiejszych czasach soda oczyszczona pozostaje przydatnym, wszechstronnym produktem dla preppersów.

Starożytni Egipcjanie używali sody oczyszczonej jako ogólnego produktu czyszczącego, ale także aby mumifikować ciała zmarłych. Soda oczyszczona była również ważnym składnikiem przy produkcji szkła.

Soda oczyszczona jest też środkiem leczniczym w różnych lekarstwach. Postarałem się zebrać kilka z nich na wypadek takiej konieczności – to tylko sugestie i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie staraj się ich naśladować, skonsultuj się z lekarzem przed ich wypróbowaniem.

Zaznaczam iż są one przedstawione jako ciekawostka i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za to jak jej użyjesz.

 

Soda oczyszczona jest uważana za względnie bezpieczną w użyciu, jednak należy unikać spożywania jej w dużych ilościach.

 

1. Środek sanitarny

Soda oczyszczona służy przede wszystkim jako uniwersalna chemia do dezynfekcji pomieszczeń, jest tania i stosunkowo wydajna. Roztworem z wodą można myć powierzchnie użytkowe i sanitarne w celu ich dezynfekcji. Idealne w czasach kryzysu.

 

2. Leczenie użądleń

Przed użyciem sody oczyszczonej do leczenia użądlenia przez pszczołę lub osę, upewnij się, że żądło zostało usunięte ze skóry. Teraz wymieszaj wodę sodową i nałóż kompres na obrzęk. Kompres powinien zostać na użądleniu ok 10 minut.

 

3. Dezynfekcja otarć i przebarwień skóry

Przebarwienia skóry można czyścić łagodnym roztworem sody oczyszczonej i ciepłej wody

 

4.Czyszczenie śmierdzących rąk

Soda oczyszczona bardzo dobrze absorbuje zapachy. Aby pozbyć się niechcianego zapachu,należy posypać trochę sody oczyszczonej i pocierać przez minutę lub dwie. Następnie należy umyć ręce mydłem.

 

5. Lekarstwo na tzw. zimno lub też opryszczkę

Czasami zdarza się, że na ustach wyskakuje paskudna opryszczka zwana zimnem – moja babcia stosowała na takie zmiany skórne właśnie sodę oczyszczoną. Należy z sody oczyszczonej dodać odrobinę wody i zrobić coś w postaci pasty. Następnie nałożyć na zmianę skórną, nie należy tego pocierać ani zdzierać jeśli chcemy pozbyć się pasty należy ją po prostu zmyć wodą.

 

6. Środek do pielęgnacji skóry (peeling czy jako to tam się mówi)

Coś dla Pań – wymieszać łyżeczkę octu, łyżeczkę soku z cytryny, żółtko jaja i łyżkę oliwy z oliwek. Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i nałóż na skórę okrężnymi ruchami. Spłucz ciepłą wodą po kilku minutach. Ja osobiście nie używam ale ponoć działa.

 

7. Suchy szampon

Soda oczyszczona była ponoć również używana jako szampon do włosów, nawet bez użycia wody. Poza działaniem antybakteryjnym ma również działanie odtłuszczające.

 

8. Nawilżanie suchej skóry

Użyj oliwy z oliwek i sody oczyszczonej do wytworzenia pasty, którą można nałożyć na suchą skórę. Pozostawić na trzy minuty, a następnie spłukać ciepłą wodą.

 

9. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu nóg

Analogicznie do rąk soda oczyszczona działa również jako bardzo dobry patent dla osób, które borykają się z nieprzyjemnym zapachem nóg. Dodanie kilku łyżek do ciepłej wody powinno rozwiązać problem – soda zabija bakterie i grzyby, które powodują brzydki zapach. Ten roztwór pomoże także zmiękczyć twardą skórę, dzięki czemu łatwiej będzie ją wyszorować pumeksem.

 

10. Płukanka do gardła

Użyj łyżeczki sody oczyszczonej na ok 150-200 ml wody do codziennego płukania gardła. Pozwala usunąć brzydki zapach z ust oraz działa dezynfekująco na jamę ustną, podobnie jak komercyjna płukanka do ust.

 

11. Woda po goleniu

Jeśli często się golisz, czasami zdarza się zaciąć gdzieś skórę, po raz kolejny soda oczyszczona idzie z ratunkiem. Wystarczy zrobić delikatny roztwór sody z wodą i przemyć ranę. Dzięki temu rana będzie mniej bolesna i szybciej się zagoi.

 

12. Zwalczanie niestrawności (nadkwasowości żołądka)

Jeśli znasz się odrobinę na chemii to wiesz, że soda oczyszczona jest zasadą i neutralizuje kwasowe ph. Soda oczyszczona była i jest odwiecznym środkiem, który pomógł ludziom pozbyć się zgagi – sam często stosuję ją właśnie do tego. Jeśli pijesz łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczoną w ok 200-250 ml wody, może zneutralizować kwas żołądkowy i tymczasowo złagodzić niestrawność. Sodę oczyszoną można sosować doraźnie, długotrwałe stosowanie może być dla Ciebie szkodliwe – jeśli masz problemy z żołądkiem lepiej skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli zażywasz leki, sprawdź, czy wodorowęglan sodu nie wpływa na inne leczenie, a jeśli masz problemy z sercem lub wysokie ciśnienie krwi warto by było omówić zastosowanie sody z lekarzem.

 

13. Lek na ukąszenie komarów

Roztwór wody z sodą bardzo dobrze sprawdza się przy ukąszeniu przez insekty w tym tych najbardziej wkurzających czyli komarów.

 

14. Środek do łagodzenia infekcji skórnych

Soda działa gojąco i kojąco na różnego rodzaju zmiany skórne. To jest stary patent dziadków przyznam się szczerze, że nigdy go nie stosowałem.

Ale wygląda to mniej więcej tak że w ok 400 ml wody kroi się drobno cebule i gotuje aż zmięknie, tą wodę przelewamy do drugiego naczynia (bez resztek cebuli), dodajemy otręby pszenne i pół łyżki sody oczyszczonej. Taki okład ponoć jest bardzo skuteczny w różnego rodzaju wysypkach i innych zmianach skórnych.

 

15. Łagodzenie oparzeń słonecznych

Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody i rozprowadź ją na spalonym obszarze. Możesz również wsypać kubek sody oczyszczonej w letniej kąpieli pomoże to złagodzić oparzenia skóry.

 

16. Usuwanie drzazgi

Co prawda drzazgi najłatwiej wyciągać pęsetą lub igłą jednak są tacy co panicznie boją się takich metod. Jeśli drzazga nie wbiła się głęboko pod skórę pasta z sody oczyszczonej i wody powinna w kilka godzin wyciągnąć drzazgę na tyle aby była ona łatwa do usunięcia.

 

17. Pasta do zębów

Soda oczyszczona może posłużyć jako pasta do zębów, należy jednak pamiętać iż ma ona konsystencję twardych kamyczków, które mogą uszkodzić szkliwo dlatego mycie zębów sodą powinno być zdecydowanie bardziej delikatne niż normalną pastą. Może ona również posłużyć jako środek wybielający zęby w połączeniu z kwasem cytrynowym jednak nie zalecam takiego rozwiązania ponieważ rozpuszcza ono szkliwo.

 

18. Usuwanie kurzajek i brodawek

To już chyba bardziej jako ciekawostka ponieważ te najlepiej wypalać lub wymrażać. Jednak słyszałem o patencie, kiedy jeszcze nie było takich dobrodziejstw techniki, że ludzie pozbywali się taki zmian skórnych za pomocą roztworu octu z sodą oczyszczoną, który nakładało się na kurzajki.

 

Podsumowując

Jak łatwo można zauważyć soda oczyszczona jest bardzo uniwersalnym i tanim środkiem. Dlatego warto posiadać jej odpowiedni zapas w domu tym bardziej, iż w przypadku odpowiedniego przechowywania praktycznie się nie psuje. Zapewne jest jeszcze wiele innych zastosowań, o których nie  wiem lub nie napisałem – jeśli masz taką wiedzę zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.