Dlaczego warto posiadać papierowe mapy

W tym artykule chciałem poruszyć jedną istotnych kwestii – czyli posiadania odpowiedniej informacji dotyczących terenu oraz dotarcia z jednego do drugiego punktu. Uważam, że prepersi powinni w dużej mierze korzystać ze starych i sprawdzonych metod nawigacji.

Papierowe mapy zostały ostatnio zapomniane, na rzecz takich wynalazków jak nawigacje gps, czy smartfony. Ten sposób nawigacji jest oczywiście zdecydowanie bardziej wygodny, ponieważ od razu podaje naszą pozycję i umieszcza ją na mapie z dokładnością od kilku do kilkunastu metrów.

Warto zaznaczyć, że system GPS został stworzony na potrzeby armii amerykańskiej i składa się z dziesiątek satelitów, które okrążają naszą planetę. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia począwszy od uszkodzenia satelitów, czy też manualnego wyłączenia go dla cywilów wszystkie urządzenia obsługujące ten system w dużej mierze będą bezużyteczne. Aplikacje takie jak GoogleMaps dodatkowo potrzebują dostępu do sieci aby dograć mapy w naszej okolicy.

Dlatego czasami warto powrócić do podstaw czyli fizycznych papierowych map. Za każdym razem gdy wybieram się na jakąś wycieczkę niezależnie czy jest to wyjazd autem czy wypad do lasu, w dużej mierze korzystam z map papierowych. To przede wszystkim przyzwyczaja nas do myślenia i orientowania się w terenie, kiedy używamy elektronicznych wspomagaczy przestajemy o tym myśleć.

Dużą zaletą jest to, że mapy papierowe są bardzo tanie średnio kosztują one kilka – kilkanaście złotych. Tak więc posiadanie odpowiedniego zestawu map nie zrujnuje waszego budżetu a w połączeniu z kompasem mogą być na wagę złota.

Warto zaznaczyć, że różne mapy mają różne skale i tak na mapach ogólnych często nie widać wielu rzeczy jak np. źródła wody, czy leśne drogi. Dlatego odpowiedni zestaw z różnymi skalami jest bardzo pomocny.

W mojej kolekcji posiadam kilkanaście map w tym m.in:

  • Samochodowa mapa Europy (książka)
  • Samochodowa mapa Polski
  • Mapa mojego województwa oraz województw sąsiednich oraz województw ewentualnej ewakuacji
  • Mapa mojego powiatu
  • Mapa sąsiednich aglomeracji, których nie znam na tyle dobrze aby swobodnie się w nich poruszać.
  • Do smaczków należą małe mapy turystyczne tzw. rowerowe

Poza mapami papierowymi warto wspierać się również mapami off-line, czyli takimi które możesz mieć w pamięci swojego smartfona lub tableta. Tutaj jednak naszym ograniczeniem jest dostęp do elektryczności oraz działanie systemu GPS. Ja np. używam aplikacji maps.me

W przypadku jeśli interesowała by was jakaś mapa a nie możecie jej kupić jest bardzo ciekawy portal http://www.openstreetmap.org/ na tym serwisie istnieje możliwość zapisania mapy np. w pdf. Wtedy pozostaje nam już tylko odnalezienie odpowiedniej drukarni, która wydrukuje nam ją w odpowiednim formacie.

 

Dodaj komentarz

+ 32 = 35