Strategia zaszycia się w domu – kilka błędów, których należy się wystrzegać.

W jednym z poprzednich artykułów poruszyłem aspekt najczęściej popełnianych błędów związanych z plecakami ucieczkowymi, w tym artykule postanowiłem wziąć pod lupę strategię odwrotną od ewakuacji czyli zaszycie się w domu oraz wypunktować najczęstsze błędy, których należy się wystrzegać.

Wszystkie za i przeciw związane z zaszyciem się w domu lub ewakuacją przedstawiłem w jednym z poprzednich artykułów, jeśli nie czytałeś go wcześniej, serdecznie zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z tym materiałem – link do artykułu.

Tak więc wracając do meritum oto kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

 

 

1. Brak kondycji fizycznej

W przypadku jakiegokolwiek załamania obecnej cywilizacji, wiele dzisiejszych udogodnień będzie po prostu niedostępne – można tutaj wymienić, brak prądu, wody czy też paliwa na stacjach benzynowych. Wcale nie musi się to wiązać z apokalipsą i tym że ludzie zaczną wyżynać się o paczkę ryżu.

Ale z pewnością takie zdarzenie, będzie wymagało od Ciebie zwiększonego wysiłku fizycznego, chociażby z przyniesieniem wody, zdobyciem żywności nawet w przypadku ograniczonych dostaw, najprawdopodobniej będziesz musiał to wszystko zrobić za pomocą swoich rąk i nóg.

Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu a twój brzuch przypomina bardziej bojler niż kaloryfer, warto rozważyć zebranie się i zadbanie o swoją formę fizyczną. Nie musisz być od razu mistrzem cross-fitu czy startować w biegach „iron man” (ja nie jestem) ale generalnie jakaś forma aktywności fizycznej jest wskazana. Jeśli tak jak ja nie masz czasu na takie udogodnienia jak siłownia czy fitness (bo praca, rodzina, cokolwiek) zachęcam do najprostszych metod takich jak spacery, pompki, przysiady – ćwiczenia które możesz wykonywać w domu lub podczas wolnego czasu.

 

2. Poleganie na elektronice i urządzeniach elektronicznych

Jeśli coś na tym świecie pieprznie, to mogę Ci zagwarantować, że pierwsze co odczujesz to właśnie brak prądu. Tak więc wszystkie zabawki i umilacze czasu jak komputery, tablety raczej pójdą w odstawkę.

Teraz już wiem jak odeprzeć oddział terrorystów

 

Jeśli jesteś typem majsterkowicza, warto mieć w domu kilka sprzętów, które do działania nie wykorzystują energii elektrycznej – piły czy wiertarki ręczne.

Jeśli w domu gotujesz na prądzie to bardzo szybko może się okazać że zagotowanie wody będzie nie lada wyzwaniem. Warto mieć to na uwadze w przypadku długofalowego kryzysu energetycznego.

 

3. Zapasy – jedzenie niskiej jakości

Jesteś tym co jesz – jeśli swoje zapasy budujesz na zupkach chińskich, czekoladach i innym jedzeniu, które nie posiada odpowiedniej wartości odżywczej, będzie Ci bardzo ciężko funkcjonować. Przed zakupem jedzenia warto zwrócić uwagę co kupujemy, jakie wartości odżywcze posiada i jaki jest termin przydatności takiego produktu – jako mała wskazówka przygotowałem listę takich produktów w jednym z moich poprzednich artykułów (link tutaj).

 

4. Brak odpowiedniej rozrywki

Jeśli jedyną twoją rozrywką jest siedzenie przed telewizorem lub smartfonem a jedyną rozrywką grupową jest CS to może to stanowić nie lada problem. Tak jak pisałem wcześniej jeśli nie będzie prądu to nic z tych rzeczy nie będzie działało, będą one bezużyteczne. Warto posiadać odpowiedni zapas książek, krzyżówek, karty do gry, gier planszowych, może jakiś instrument itd. coś co pozwoli Ci spędzać wolny czas a nie jedynie gapiąc się w sufit i rozmyślać kiedy wszystko wróci do normy.

 

5. Brak odpowiednich środków do higieny i detergentów

Dbanie o odpowiedni stan czystości swojego ciała ale również otoczenia jest jednym z kluczowych aspektów strategii przeczekania zagrożenia w domu. Absolutnie należy pamiętać aby nie popełnić podstawowego błędu w przypadku braku wody – czyli zafajdania sobie domu własnymi odchodami.

Temat radzenia z fekaliami opisywałem z jednym z wcześniejszych artykułów – (link)

Jednak wynoszenie klocków z dala od twojego miejsca zamieszkania to nie wszystko, w przypadku ograniczonych dostaw wody należy zwrócić na to większą uwagę niż w normalnych czasach. Dobrze jest mieć odpowiedni zapas mydła, ręczników jednorazowych, detergentów takich jak domestos czy nawet kret.

Niektórzy prepersi opracowali odpowiednie procedury na taką ewentualność jedną z ciekawszych jest podzielenie domu na strefy

  • czerwone – strefy brudne np. miejsce przed drzwiami wejściowymi i bezpośrednio za nimi
  • żółte – klatki schodowe i korytarze, łazienka
  • zielone – pomieszczenia mieszkalne