Zrób to sam – impregnacja odzieży przed wodą

W poniższym artykule pokażę bardzo prostą i tanią metodę impregnacji odzieży.  Jedną z umiejętności jaką powinni posiadać prepersi to umiejętność radzenia sobie w niesprzyjających warunkach. Odpowiednie zabezpieczenie swoich rzeczy przed deszczem pozwoli nam na dłuższe operowanie w mokrym i wilgotnym otoczeniu.

 

Do impregnacji odzieży będziesz potrzebował następujących rzeczy:

  1. Wosk – w postaci świeczki lub podgrzewacza, najlepiej aby był on bezbarwny i ewentualnie bezwonny.
  2. Suszarka do włosów
  3. Rzecz, którą będziemy impregnować

 

1. Nacieraj powierzchnię woskiem

Do tego eksperymentu wykorzystałem stare spodnie, jako impregnat użyłem najzwyklejszego podgrzewacza, którego sukcesywnie wcierałem w materiał do uzyskania równomiernych białych śladów na całym materiale.

Tutaj ważna uwaga, poziom wodoodporności takiego ubrania będzie uzależniony od materiału, jego grubości oraz dokładności z jaką wykonamy impregnację.

 

2. Podgrzej wosk suszarką

W momencie kiedy pogrzejemy wosk suszarką, stanie się on płynny i wsiąknie w materiał, jeśli używamy białego bezwonnego wosku to impregnat powinien być praktycznie niewidoczny.

 

3. Zrobione!

To wszystko! W celu sprawdzenia naszego impregnatu możemy go testowo zmoczyć jeśli woda nie wsiąka lub spływa pod kątem to oznacza, że nasze ubranie jest wodoodporne. Tutaj jednak mała uwaga, dzięki takiemu zabiegowi ubranie stało się wodoodporne jednak poza tym stało się również bardziej palne, stanie przy ognisku nie powinno spowodować, że zamienicie się w ludzką pochodnię jednak uważałbym na otwarte źródła ognia.