Jak przetrwać atak terrorystyczny i bycie zakładnikiem.

Wyobraźmy sobie sytuację gdzie idziesz np. do centrum handlowego, banku lub innej instytucji nagle słyszysz stały, eksplozję. Widzisz dym, krew ludzi leżących na ziemi – czy wiesz jak się zachować w takiej sytuacji?

Od pewnego czasu częstotliwość zamachów terrorystycznych na naszym kontynencie wzrasta, na szczęście żaden z nich nie dotyczył naszego kraju. Nie jest jednak powiedziane, że taki stan rzeczy się utrzyma. Również nie życzyłbym nikomu aby znalazł się w takiej sytuacji jednak, takie zdarzenia mają miejsce dlatego warto zapamiętać kilka wskazówek na wypadek takiej ewentualności.

W tym artykule postaram się przedstawić dwa najczęstsze scenariusze (jedno nie wyklucza drugiego)

1. Atak bombowy

2. Sytuacja gdzie zostałeś(aś) zakładnikiem

 

1. Padnij na ziemię i się nie ruszaj

Jeśli w powietrzu latają kule i odłamki od eksplozji najbezpieczniej jest pozostać jak najbliżej ziemi – taka pozycja daje Ci największe szanse na uniknięcie kulki lub ukrycie się przed odłamkami. Jeśli w twoim pobliżu znajduje się jakaś twarda osłona, możesz spróbować się do niej doczołgać.

Staraj się zachować spokój i nie krzyczeć – to może zwrócić na Ciebie niepotrzebną uwagę.

Dobrym pomysłem jest przeczekać moment paniki, ludzie często starają się opuścić dane miejsce za wszelką cenę np. po eksplozji w takim momencie często dochodzi do tego, że ludzie tratują się nawzajem. Ponadto terroryści często stosują metodę, gdzie inicjują jeden wybuch aby wzbudzić panikę a następnie dochodzi do drugiej eksplozji często w tzw. wąskich gardłach (przejściach, korytarzach), który zbiera krwawe żniwo.

 

2. Obserwacja

Jeśli to możliwe, staraj się obserwować, co dzieje się wokół ciebie. Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów – ilu jest zamachowców, jak wyglądają i jak są wyposażeni, nie trzeba być specjalistą aby poznać profesjonalistów od amatorów. Jeśli masz jakąś wiedzę na temat broni to dobrze jednak chyba każdy jest w stanie odróżnić zwykły pistolet od karabinu szturmowego. Jeśli podsłuchałeś ich rozmowy warto zapamiętać istotne fakty:

  • czy posługiwali się imionami
  • szacunkowy ich wiek i postura
  • stan emocjonalny
  • głos, akcent

 

3. Ucieczka lub ukrycie się

W pierwszych minutach masz największe szanse na ucieczkę, wtedy kiedy panuje jeszcze zamieszanie a terroryści nie opanowali jeszcze terenu. Staraj się to zrobić jak najszybciej i jak najciszej tak aby nie zwrócić na siebie uwagi. Trasę ewakuacji można pokonywać fragmentami, używając dostępnych osłon.

Jeśli ewakuacja z miejsca zdarzenia jest niemożliwa sprawdź czy możesz się ukryć, najlepiej w jakimś odosobnionym miejscu. Możesz spróbować zamknąć drzwi i udawać, że Cię tam nie ma. W tym momencie warto jest też ściszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.

AP Photo/Rob Griffith

Jeśli udało Ci się uciec to twoja historia kończy się w tym momencie, bardzo prawdopodobne, że zostaniesz przesłuchany przez Policję. Tutaj warto podzielić się wszystkimi informacjami, które udało Ci się zebrać podczas ewakuacji. Bardzo prawdopodobne, że w pierwszym momencie zostaniesz potraktowany jako potencjalny zamachowiec i możesz być nawet zakuty w kajdanki do czasu przesłuchania.

 

Jeśli w trakcie ucieczki zostaniesz nakryty i ktoś krzyczy abyś się zatrzymał – najlepszym rozwiązaniem jest się zastosować do komendy w przeciwnym wypadku możesz posłużyć jako przykład dla innych, że nie warto uciekać. Zatrzymanie się i poddanie się zamachowcy w takiej sytuacji to najlepsze co możesz zrobić.

 

4. Zbieranie informacji

Jeśli to możliwe spróbuj ustalić, dlaczego stałeś(aś) się zakładnikiem. Istnieje wiele motywacji do uprowadzenia, od napaści seksualnej na potrzeby okupu, poglądów politycznych lub religijnych.

Jeśli jesteś przetrzymywany dla okupu albo wypuszczenia więźniów to dla porywaczy jesteś(cie) więcej warci żywi niż martwi. Jednak jeśli już schwytany przez seryjnego mordercę lub psychopatę to twój porywacz prawdopodobnie zamierza cię zabić.

 

5. Głowa do góry
Utrzymuj postawę przeżycia. Bądź pozytywnie nastawiony. Pamiętaj, że większość ofiar porwania zostaje uratowana. Niektórzy zakładnicy byli przetrzymywani latami i jedynie co ich utrzymywało przy życiu to chęć przeżycia.

Bądź aktywny umysłowo. Pomyśl o tym, co zrobisz, kiedy wrócisz do domu, rozwiązuj zagadki, recytuj wiersze, śpiewaj – oczywiście w głowie. Przypominaj sobie rozmowy z przyjaciółmi i bliskimi. Takie rzeczy podwyższą twoje morale i pozwolą pozostać przy zdrowych zmysłach.

 

6. Bądź spokojny
Współpracuj (w granicach rozsądku) ze swoim porywaczem. Staraj się nie stanowić dla niego zagrożenia, nie staraj się uciekać za wszelką cenę (chyba, że jest to właściwy moment). Dzięki temu porywacz będzie czuł, że ma nad tobą kontrolę przez co spotka Cię zdecydowanie mniej nieprzyjemnych rzeczy z jego strony.

Miej godność – z psychologicznego punktu widzenia trudniejsze jest dla oprawcy zranić lub zabić osobę która w ich oczach jest człowiekiem i ma poczucie własnej godności. Płaszczenie się, płacz i histeria nie dadzą Ci żadnej karty przetargowej. Jeśli w oczach porywaczach jesteś godny(a) szacunku, możesz mieć szanse na lepsze traktowanie.

 

7. Nawiązanie relacji

Jeśli porywaczy jest wielu, i już trochę się na nich poznaliśmy najłatwiej będzie nawiązać relacje z „najsłabszym ogniwem”. Nawiązanie międzyludzkiej relacji spowoduje, że będzie on bardziej niechętny do skrzywdzenia Ciebie.

Jeśli porywacz cierpi na jakąś postać psychozy paranoidalnej, to najlepiej, przedstawiać się niegroźne tak aby uniknąć  sytuacji gdzie porywacz zinterpretuje nasze zamiary jako chęć manipulacji. Osoby posiadające urojenia paranoiczne zakładają, że inne osoby spiskują przeciwko nim.

Jeśli czują, że tracą kontrolę, mogą one reagować w formie gwałtownego wybuchu agresji. Nie należy próbować ich przekonać, że ich urojenia są bezpodstawne, ponieważ mogą one stać się bardzo niebezpieczne.

Bądź dobrym słuchaczem, obserwatorem – to chyba dewiza nie tylko na takie sytuacje ale w tym przypadku może być bardzo pomocna. Umiejętność słuchania i analizowania tego co mówią porywacze mogą sprawić, że będą się czuli w twoim towarzystwie dobrze i będą skorzy do lżejszego traktowania.

Przykładowo odniesienie się do rodziny – jeśli jakiś z porywaczy ma rodzinę, dzieci jest to już pewien punkt zaczepienia, który możesz wykorzystać na swoją korzyść. Odpowiednie przedstawienie siebie jako człowieka, członka rodziny itd. zwiększa twoje szanse przeżycia.

Bycie dobrym słuchaczem może również pomóc zebrać informacje, które byłyby użyteczne dla ucieczki lub pomóc policji schwytać porywacza w momencie zwolnienia Ciebie jako zakładnika.

 

8. Wystający gwóźdź dostaje młotkiem
Za wszelką cenę należy unikać tzw. stawiania się lub obrażania
porywacza lub rozmawiać na tematy potencjalnie wrażliwe. W przypadku takiego zachowania taka osoba jest często używana jako przykład dla innych, aby wzbudzić w nich strach i pasywność. Jeśli jesteś w grupie zakładników powinieneś zachowywać się na tyle normalnie aby nie odbiegać od grupy.

 

 

9. Postaraj się komunikować z innymi jeńcami.

Jeśli nie jesteś sam i jest możliwość jakiejś komunikacji – porywacze przeważnie zabraniają komunikacji między porwanymi. Postaraj się nawiązać relacje również z innymi osobami, z którymi dzielisz los. Prawda jest taka, że nie wszyscy są silni psychicznie i niektóre osoby mogą się załamać w takiej sytuacji co będzie skupiać niepotrzebną uwagę na całej grupie. Dzięki sprawnej komunikacji możesz być w stanie zaplanować skuteczną ucieczkę razem. W zależności od sytuacji, twoja komunikacja może być ukryta i w raz z biegiem czasu można opracować kody i sygnały.

 

10. Śledzenie czasu
Śledzenie czasu może pomóc ustanowić pewne procedury, które pozwolą Ci zachować godność i swoje zdrowie psychiczne. Może również pomóc Ci zaplanować ucieczkę czy też wykrywać wzorce gdy porywacz przychodzi i odchodzi i jak długo już go nie ma. Jeśli w otoczeniu nie ma zegarów, trzeba będzie dokonać świadomego wysiłku, aby śledzić czas. Jeśli widzisz słońce, to będzie dość łatwe, ale poza tym można słuchać zmian w działalności na zewnątrz, zauważać różnice w poziomie świadomości porywacza, spróbuj wykryć różne zapachy żywności lub szukać innych wskazówek.


11. Bądź aktywny fizycznie.

To może być szczególnie trudne aby pozostać w formie, ale ważne jest, aby to zrobić, jeśli jest to i na ile możliwe. Będąc w dobrej kondycji fizycznej może pomóc w ucieczce i utrzymać się w dobrym nastroju podczas niewoli. Znajdź sposób na ćwiczenie, nawet jeśli to tylko unoszenie rąk do góry i rozciąganie mięśni.

 

12. Poproś o małe przysługi

Technika ta pozwala na luzowanie relacji między ofiarą a porywaczem, mogą to być na prawdę małe rzeczy jak prośba zdjęcia butów, koc, wyjście do toalety. Dzięki takim małym przysługom jesteśmy w stanie mieć odpowiednio lepsze warunki, jednocześnie zapewniając z naszej wdzięczności i współpracy.


13. Próba ucieczki
Spróbuj uciec tylko wtedy, gdy jest to właściwy moment. Kiedy jest odpowiedni moment na ucieczkę? Czasami najbezpieczniej jest tylko czekać, aby się uwolnić lub zostać uratowany. Jednakże, jeśli nadarza się idealna sytuacja – masz dobry plan i jesteś pewny(a), że z powodzeniem można uciec – warto skorzystać z okazji. Należy również próbować uciec, nawet jeśli twoje szanse są małe, natomiast masz pewność co do intencji prześladowców – mają zamiar cię zabić.

 

Nawet jeśli nie lubisz Panów w mundurach oni i tak będą próbowali Cię uratować

 

14. Próba odbicia zakładników
Brawo – kawaleria jest tutaj! Próba odbicia zakładników przez odziały AT jest najbardziej niebezpieczna z perspektywy zakładnika. Porywacze mogą stać się zdesperowani i próbować wykorzystać zakładników jako żywe tarcze albo może po prostu zdecydują się zabić zakładników. Mimo iż odziały Antyterrorystyczne to przeszkolone jednostki to ich zadaniem jest unieszkodliwić porywaczy i odbić jak największą liczbę zakładników, przy zachowaniu zerowych strat własnych – tak więc ich działanie skupia się na strzelaj a potem zadawaj pytania. Nawet jeśli porywacze są zaskoczeni, można zostać zabity przez działania policji lub żołnierzy, którzy mogą wykorzystywać materiały wybuchowe i ciężki siłę ognia, aby wejść do budynku. Gdy nastąpi próba ratunkowa – patrz punkt 1.

 

15. Współpraca ze służbami mundurowymi.

Wolność jest już za rogiem, na tym etapie należy bezwzględnie słuchać instrukcji mundurowych, bardzo możliwe, że zakładnicy zostaną obezwładnieni za pomocą kajdanek – nie popadaj w panikę jest to normalna procedura. Ludzie, którzy Cie ratują nie znają Ciebie i nie wiedzą czy przypadkiem nie jesteś ukrytym terrorystą, który podczas ewakuacji wyciągnie pistolet i zacznie strzelać do innych.