Maski przeciwgazowe

Wiele grafik, które napotkałem w internecie o prepersach, pokazuje ich jako ludzi w maskach przeciwgazowych. To jeden z tych sprzętów, którego użycie jest mało prawdopodobne – osobiście nie znam nikogo, kto by wykorzystał taką maskę podczas realnego zagrożenia, z drugiej strony jest to sprzęt, który może być bardzo cenny w niektórych sytuacjach.

W naszym życiu mogą się wydarzyć, pewne zdarzenia gdzie taka maska może się przydać, jak np. skażenie chemiczne, użycie gazów bojowych, broń chemiczna, skażenie radioaktywne (opad). Jeśli nie mieszkasz w niedalekim sąsiedztwie fabryki amoniaku to zakup maski przeciwgazowej możesz spokojnie odłożyć na dalsze przygotowania.

Mimo wszystko jeśli planujesz zakup maski przeciwgazowej (masek przeciwgazowych), to mam nadzieję, że poniższe informacje Ci pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

 

Maski gazowe fakty i mity

Maski gazowe to nic innego jak kawałek gumy, naciągany na twarz z szybkami na oczy i wkrętem na filtropochłaniacz, maska bez tego elementu jest kompletnie bezużyteczna. Oczywiście w skład maski wchodzą jeszcze inne elementy jak chociażby zawór wydechowy, czy komora foniczna jednak są to elementy nad którymi nie będziemy się zbytnio skupiać.

Maska wraz z aktywnym pochłaniaczem, filtruje powietrze z zanieczyszczeń, które są zatrzymywane na nim, maska przeciwgazowa i maska tlenowa to dwie zupełnie różne rzeczy. Maska nie spełni zadania w przypadku np. pożaru i wysokiego stężenia tlenku i dwutlenku, węgla – aczkolwiek może odfiltrować inne toksyczne gazy. W tym przypadku należy dokonać analizy za i przeciw czy lepiej jest wdychiwać toksyny czy zrywać spaloną gumę z twarzy.

 

Kupowanie starych masek typu słoń czy bulldog, mija się z celem ponieważ filtry do tych masek już dawno są przeterminowane,a nowe nie są produkowane. Stare filtry często zawierały azbest (słoń), którego z niewiadomych przyczyn dzisiaj nie wolno wdychać 🙂 . Oczywiście takie maski mogą się nadawać do użycia pod warunkiem, że dostaniecie lub przerobicie je tak aby używały nowych filtrów.

Maski starego typu typu słoń, mc-1, mp4 (bulldog) – źródło www.gasmasks.bialystok.pl

 

 

Jaką maskę w takim bądź razie kupić?

Przede wszystkim maska musi spełniać jeden podstawowy parametr – mianowicie być kompatybilna z filtropochłaniaczami o tzw. NATO`wskim – to dzisiaj standard, o gwincie (Rd 40 mm x1/7″), filtry mają swój termin ważności (5 – 10 lat), po tym terminie tracą swoje właściwości – tak przynajmniej twierdzą producenci – szukałem na ten temat odpowiedzi, jednak nie odnalazłem nic na tyle sensownego co mogłoby albo potwierdzić albo wykluczyć używanie przeterminowanego filtra (oczywiście hermetycznie zamkniętego). Tak więc możesz kupować nowe filtry bądź też wierzyć, że te nieotwierane będą działać. Jeśli ktoś chce się podzielić wytłumaczeniem aspektu terminu przydatności filtra – bardzo proszę o komentarz pod artykułem.

Filtropochłaniacze różnych producentów

Bardzo istotnym parametrem jest rozmiar maski i trzeba ją dobrać do swojego rozmiaru głowy, zawsze przed zakupem maski zapytaj sprzedawcę o rozmiar oraz sposób mierzenia ten jest co prawda standardowy jednak niektórzy producenci stosują rozmiarówkę od podstawy brody do miejsca pomiędzy brwiami.

rozmiar_maski

 

Poniżej przedstawiam krótki „review” masek gazowych, które posiadam lub zostały mi użyczone do testów – dzięki Piotrek.

 

Maska przeciwgazowa Sił Obrony Izraela (IDF)

Bardzo przyzwoita maska za rozsądne pieniądze cena ok. 70 zł, wygodnie się ją zakłada i łatwo dopasowuje do głowy. Jest stosunkowo lekka, zapewnia też przyzwoitą przepuszczalność dźwięku co pozwala na komunikację. Jedynym minusem jak dla mnie jest lekko ograniczone pola widzenia.

 

GP7

Kolejna maska, która wpadła w moje ręce to rosyjska maska GP7. Dostępność na rynku jest niewielka i w sumie to nic straconego ponieważ, maska jak to bywa z konstrukcjami naszych wschodnich sąsiadów jest dosyć toporna, ciężko się ją zakłada a widoczność jest ograniczona. Tutaj też odkryłem, że filtry NATO`wskie nie do końca pasują do tej maski (średnica gwintu jest taka sama ale jest różnica w samym gwincie). Oczywiście w razie czego można by było wkręcić inny filtr metodą „na chama” jednak mogłoby to uszkodzić maskę a za tym jej przydatność do użycia.

Tej maski nie polecam

 

Maska przeciwgazowa Avon FM-12

Najlepsza maska w tym zestawieniu, brytyjskiego producenta, sama maska jest bardzo słynna ponieważ ten model był wykorzystywany przez brytyjskie siły specjalne SAS. Bardzo dobre wykonanie, ponadto maska jest bardzo wygodna, łatwo się ją zakłada dodatkowo dostajesz +20 do zajebistości za kozacki szpej. Dodatkowym plusem jest umiejscowienie filtra z boku maski co zapewnia jej bardziej kompaktową budowę i nie blokuje widoczności, która jest bardzo dobra. Jedynym minusem jest cena, która może oscylować między 300-500 zł – dla zainteresowanych polecam angielskiego ebaya – tam jest ich najwięcej.

 

Maska przeciwgazowa MP-5

Maska sił zbrojnych RP, maska jest stosunkowo wygodna, jej największą zaletą jest zintegrowany wizjer przez co uważam, że widoczność jest najlepsza ze wszystkich porównywanych. Po dłuższym czasie użytkowania maska ma tendencję do parowania na bokach. W związku z tym, że maska została lub zostaje wymieniona na nowszy model MP-6, wojsko ją wyprzedaje, tak więc jest ona dobrze dostępna na polskim rynku za maskę w dobrym stanie trzeba dać 80-120 zł.

 

Inne podejście

Bedąc przy temacie masek przeciwgazowych – ochrony dróg oddechowych zastanawiałem się również nad bardziej kompaktowym rozwiązaniem – maskami cywilnymi, które są często używane w przemyśle, lakierników, przszczelarzy itd.

Przykładowa maska przeciwgazowa / przeciwpyłowa

 

Taka maska ma jedną zasadniczą zaletę nad maskami wojskowymi, ich rozmiar jest uniwersalny przez co zdecydowanie lepiej nadają się dla osób z małymi głowami i dzieci. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy filtry w takiej masce są tak samo dobre jak w tych wojskowych – zapewne nie jednak są one na tyle dobre aby zabezpieczyły drogi oddechowe na czas ewakuacji z miejsca gdzie występuje takie skażenie.

Zapewne część z was zadaje sobie pytanie ok ale ta maska nie zabezpiecza oczu – i tutaj wpadłem na pomysł aby do takiej maski dołączyć okularki do pływania 🙂 . Wiem że zestaw może wyglądać komicznie jednak jedno i drugie zrobi robotę a sam zestaw będzie bardziej kompaktowy i uniwersalny.

To rozwiązanie jest póki co jedynie koncepcją i nie wprowadziłem go w życie.

 

Podsumowując

Moim typem jest maska MP-5 oraz IDF z racji wygody oraz ceny oczywiście poza tymi są inne maski nowsze, lepsze i droższe i jeśli masz pieniądze to oczywiście można taką kupić, pytanie tylko po co? Na sam koniec moja mała uwaga, że jak już chcesz kupić maskę to kup taką w dobrym stanie (najlepiej magazynowym) niedużo większy koszt a z pewnością większa pewność, że taka maska nie zwiedzie.

Zasadność kupienia maski

Tak jak pisałem na początku maska przeciwgazowa jest tylko pewnym dodatkiem do wszystkiego, nie zalecałbym kupowania maski w pierwszą kolej bo uważam, że jest masa innych rzeczy, na które jest lepiej wydać pieniądze w szczególności na początku przygotowań, jednak decyzja nie należy do mnie i każdy sam powinien zadecydować czy warto lub też nie i kiedy.

Maska gazowa jest niewątpliwie przedmiotem, który w pewnych sytuacjach (mało prawdopodobnych ale zawsze prawdopodobnych) może nam uratować życie, zakup maski jest jednorazowy i nawet jeśli doliczymy ten filtr za ok 60-80 zł raz na 5-10 lat to sama maska w sobie jest inwestycją niskobudżetową, którą warto mieć.