Kilka rzeczy, które warto mieć na wypadek małych „katastrof”

Prepersi nie tylko przygotowują się na globalne klęski i apokalipsę ale również na te mniejsze rzeczy, które przydarzają się częściej w życiu codziennym. Posiadanie odpowiednich rzeczy i narzędzi może pomóc nam rozwiązać wiele takich problemów.

Oto, krótka lista rzeczy, które warto mieć gdzieś w swoim otoczeniu:

 

1. Sznurek

Mówią, że na sznurku została zbudowana nasza cywilizacja –  każdemu chyba zdarzyło się, że coś trzeba było przywiązać. Ostatnio wielką popularność robi tzw. linka spadochronowa (paracord) – mimo swojego niewielkiego przekroju, jest bardzo wytrzymała (zbudowana jest z 7 nylonowych rdzeni). Taką lub jakikolwiek inny sznurek warto mieć zawsze pod ręką lub na ręce np. w postaci bransolety z paracordu.

paracord

Bransoleta poza elementem dekoracyjnym (i identyfikacyjnym tzw. „swoich” :)) jest też bardzo użyteczna. Ogólnie posiadanie kilku metrów sznurka pod ręką nie jest ani kosztowne, ani nie zabiera wiele miejsca a potrafi pomóc w wielu sytuacjach.

 

2. Srebrna taśma

Srebrna taśma została wynaleziona na potrzeby wojska podczas II WŚ. Jest to bardzo dobre i szybkie rozwiązanie do zrobienia szybkich napraw. Srebrna taśma okazała się na tyle dobrym rozwiązaniem naprawczym, że została nawet zabrana w kosmos…

ducttape_apollo17_big

Naprawa łazika księżycowego za pomocą srebrnej taśmy

 

3. Opaski zaciskowe

Kolejny legendarny już przedmiot z kategorii uniwersalnych przedmiotów naprawczych. Posiadają one wiele zastosowań i użycie ich jest wyłącznie ograniczone kreatywnością używającego

bfa9aa4340092d3a79dcf83896ef3a7d

Niektórzy jednak poszli o krok za daleko…

 

4. WD-40

Smar w spreju do ogólnego zastosowania, bardzo dobrze wypiera wodę i zabezpiecza elementy metalowe. Począwszy od skyrzpiących drzwi po ciężko chodzące zamki w drzwiach. WD-40 zrobi robotę..

 

5. Mały składany nóż (folder)

Wiele osób widząc nóż lub klips od noża patrzy na takiego osobnika jak na potencjalnego mordercę. Nie wiem czym jest spowodowana taka reakcja ale dla mnie i dla coraz większej grupy ludzi (na szczęście), nóż lub scyzoryk jest narzędziem wszechstronnym nie służącym jedynie do zabijania ludzi 🙂 ale również do rozcinania wielu rzeczy, wyciągania a także ratowania życia – sam osobiście (uratowałem to może za dużo powiedziane) uwolniłem psa, który utknął w siatce, wystarczyło rozcięcie kilku sznurków i pies był wolny.

 

6. Latarka

Przed nami jesień i zima a co za tym idzie krótsze dni dlatego warto mieć jakieś dodatkowe źródło światła, które może się przydać podczas wieczornych powrotów. Nie tylko do oświetlania nam drogi ale również informowania (chociażby kierowców) o naszej obecności.

 

7. Multitool

Dzięki swojej wszechstronności wyparł (przynajmniej u mnie) scyzoryk, jest to po prostu zestaw podstawowych narzędzi w tym kombinerki, upakowane w bardzo kompaktową całość. Oczywiście takich narzędzi na rynku jest multum i można na nie wydać od kilkudziesięciu złotych do kilkuset.

 

8. Zapalniczka

Nawet jeśli nie palisz papierosów, zawsze warto mieć jakieś źródło ognia przy sobie, zapalniczka jest chyba najbardziej kompaktowym źródłem ognia.

 

9. Gaśnica

W samochodach gaśnica jest obowiązkowa, jednak mało kto posiada ją w domu. Koszt gaśnicy to ok 20-30 złotych dlatego warto ją mieć w domu, oczywiście gaśnicą samochodową nie będziesz w stanie ugasić pożaru jednak, jest ona zdecydowanie bardziej skuteczna niż woda.

Poniżej mała przestroga aby nigdy nie gasić palącego się oleju wodą.

 

10. Apteczka

Po raz kolejny wymieniam apteczkę jako jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba mieć na wyposażeniu nie tylko w samochodzie ale również w domu, pracy czy na wycieczce.

 

Dodaj komentarz

93 − 84 =