Jakich ludzi należy się wystrzegać w sytuacjach kryzysowych.

Dzisiaj chciałem przedstawić kilka przemyśleń na temat ludzi, jakich możemy spotkać na naszej drodze podczas przedłużających się sytuacji kryzysowych i jakich typów ludzi należy się wystrzegać z racji wysokiego ryzyka i zagrożenia jakie mogą oni powodować.

Najprawdopodobniej część typów osobowości może nawiązywać do Ciebie lub twoich bliskich, bardzo prawdopodobne, że nie będziesz w stanie uniknąć ludzi, którzy również będą należeć do tych grup. Dlatego warto zawczasu wyrobić sobie odpowiedni zmysł obserwacji oraz posiadać pewien hamulec psychiczny, dzięki któremu możemy uniknąć wielu potencjalnie nieprzyjemnych scenariuszy.

Historia wielokrotnie pokazywała, że w desperackich czasach moralność i etyka często schodzą na drugi plan a ludzie robią wszystko byleby przetrwać…

 

Young woman holding a pill addict. Focus on hands ** Note: Shallow depth of field

1. Osoby uzależnione

Jest to chyba pierwsza grupa ludzi, na którą należy zwrócić uwagę niezależnie czy są to osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. W momencie kiedy takie osoby nie będą w stanie zaspokoić swojego uzależnienia są one skłonne do popełniania przestępstw np. kradzieży tylko po to aby spieniężyć skradzione rzeczy i kupić za to alkohol i narkotyki. Osoby uzależnione od narkotyków lub dopalaczy ponadto mogą kwalifikować się również do drugiej grupy – osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

2. Ludzie z zaburzeniami psychicznymi

Osoby, które same w sobie nie są winne swojemu potencjalnemu zagrożeniu lecz są raczej ofiarami swojej choroby. W przypadku długotrwałego załamania się świata, w którym żyjemy bardzo prawdopodobne że dostęp do lekarstw, które takie osoby przyjmowały będzie bardzo ograniczony lub też niemożliwy. W przypadku ciężkich chorób psychicznych jak np. schizofrenia taka osoba może być bardzo niebezpieczna dla siebie jak i osób znajdujących się w jej otoczeniu. Tacy ludzie niekoniecznie muszą być od razu zagrożeniem dla życia, jednak mogą stanowić dodatkowe wyzwanie w i tak trudnych czasach.

Sytuacja jest analogiczna do osób, które nie są poddawane leczeniu farmakologicznemu lecz są niestabilne psychiczne, a ich stan emocjonalny może być łatwo zachwiany. Takie osoby w czasach kryzysowych mogą działać irracjonalnie często narażając siebie jak i innych.

 

3. Osoby zdolne do rozbojów, mające problemy z prawem

Tutaj chyba kwestia jest oczywista, że tacy ludzie będą stanowić największe zagrożenie. Jeśli ktoś już w swojej przeszłości miał zatargi z prawem, bardzo prawdopodobne, że w sytuacji niedostatku będzie mu zdecydowanie łatwiej wrócić na tą drogę. Praktycznie w każdym miejscu na świecie, gdzie występowały konflikty lub też inne katastrofy, automatycznie pojawiały się bandy bandytów, tacy ludzie dodatkowo pchnięci przez sytuację będą pozbawieni skrupułów. Niektórzy mogą twierdzić, że w tym momencie dobrze jest przynależeć do takiej grupy (jako gwarant bezpieczeństwa), jednak moim zdaniem jest to tylko czcze myślenie ponieważ ryba w akwarium pełnym rekinów zostanie prędzej czy później zjedzona.

 

4. Osoby nadmiernie pasywne

Ludzie, którzy w swojej naturze nigdy nie mają własnego zdania, zawsze podporządkowujący się innym na pierwszy rzut oka mogą się wydać niegroźni. Sami w sobie nie będą oni stanowić zagrożenia jednak w przypadku kiedy ktoś inny będzie wywierał presję na taką osobę, może ona bardzo łatwo wyjawić kluczowe informacje. Takie osoby z natury są bardzo tchórzliwe i za wszelką cenę będą unikać konfrontacji – takich osób w naszym codziennym życiu jest co raz więcej, może dlatego że dzisiejsze społeczeństwo jest właśnie uczone pasywności i unikania sytuacji niekomfortowych. Tak więc jeśli zadajesz komuś pytanie i słyszysz „a co ty o tym myślisz…” to bardzo prawdopodobne, że jest to właśnie osoba, która kwalifikuje się do tej grupy.

 

5. Rodzice (zdesperowani)

Jeśli jesteś rodzicem to zakładam, że rozumiesz co rodzic jest w stanie zrobić dla swojego dziecka by zapewnić mu bezpieczeństwo, jedzenie itd. Sam jestem rodzicem i potrzeby dzieci są priorytetem, jeśli w sytuacjach kryzysowych od czegoś zależałoby zdrowie lub życie mojego dziecka to zapewne zrobiłbym to bez zastanowienia – tak jak 99% innych rodziców. Niewątpliwie takie osoby znalazłyby się w grupie osób, którym chciałbym pomóc jednak z racji swojej desperacji mogą one stanowić zagrożenie dla innych jak i dla siebie. Sam byłem świadkiem gdzie matka, która nie mogła dostać mleka dla niemowlaka była na skraju histerii, na szczęście cała sytuacja zakończyła się happy endem, jednak uświadomiło mi to jak łatwo, normalna osoba może stać się zagrożeniem dla innych tylko po to aby zapewnić swojemu dziecku warunki do przeżycia.

 

6. Osoby o tendencjach narcystycznych

Zapewne każdy z nas zna osoby o bardzo wysokiej samoocenie, egocentryczne, egoistyczne, które w większości przypadków są dodatkowo bezkrytyczne w stosunku do swojej osoby oraz działań podejmują. Często się zdarza, że takie osoby posiadają dużo charyzmy i potrafią kreować się na liderów grup.W wielu przypadkach są to ludzie, którzy osiągnęli pewien status materialny, przez co często nie potrafią krytycznie spojrzeć na swoje działania, jednocześnie obwiniając innych za niepowodzenia. Osoby o zapędach narcystycznych będą w pierwszą kolej zaspokajać swoje potrzeby kosztem innych, co w przypadku przedłużającego się kryzysu może doprowadzić do rozbicia grupy i narastających konfliktów.

 

prepersi stereotyp

7. Prepersi

Jest oczywiście wielu prepersów, którzy na wypadek katastrof będą działać na rzecz społeczności i jej pomagać. Jednak jak jeden z moich znajomych trafnie zauważył część prepersów chciałoby aby doszło do jakiejś katastrofy, do tzw. wielkiego resetu aby przetestować siebie oraz swoje zabawki. Mówię tutaj o ludziach, typu samotnego wilka, którzy w swoich przygotowaniach za bardzo skupiają się na militarnym aspekcie przygotowań.

 

8. Osoby posiadające tendencję do agresji, kontrolowania

Ludzie, którzy posiadają maniakalną chęć kontrolowania wszystkiego, często z czasem popadają w paranoje, węszą spiski co w dalszym etapie prowadzi do agresji. Takie osoby nie będąc w stanie kontrolować w 100% swojego otoczenia mogą być bardzo złymi kompanami. Takie osoby nawet nie będące liderami grupy mogą często wprowadzać zamęt oraz osłabiać morale innych z racji narastających konfliktów.

 

9. Anarchiści

Generalnie osoby, które mają problem z dostosowaniem się do grupy, wielcy indywidualiści idący pod prąd. Takie osoby z racji swojej natury nie będą podporządkowywać się innym w tym liderowi (liderom) grupy. Są to osoby które mogą łatwo wpaść w tarapaty oraz przez swoją niesubordynację narazić innych na niebezpieczeństwo.

 

Podsumowując w przypadku długo trwającego kryzysu należy bardzo uważnie przyglądać się ludziom w naszym otoczeniu oraz tych których spotykamy na swojej drodze ponieważ mogą to być osoby, zbytna łatwo ufność może spowodować zgubę dlatego warto nauczyć się tego za wczasu i wyrabiać w sobie asertywność.

Na końcu chciałem zaznaczyć, że nie jestem psychologiem i są to wyłącznie moje osobiste przemyślenia, tak więc mogę się mylić, jeśli ktoś uważa, że warto byłoby jeszcze coś dopisać zapraszam do komentowania.