Woda – kluczowy składnik przygotowań

Woda jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym składnikiem przeżycia – dlatego zadbanie o odpowiednią ilość wody pitnej jest niezbędne podczas przygotowań na scenariusze, w których nie będzie wody w kranie lub będzie ona niezdatna do picia.

 

Powodów dla których możemy zostać odcięci od bieżącej wody może być wiele: awaria sieci, powódź, epidemia, sabotaż terrorystyczny, itd. W takim przypadku albo wody nie będzie w ogóle lub będzie ona niezdatna do spożycia. Przypomina mi się relacja ludzi, którzy podczas powodzi zostali odcięci od świata, jednocześnie byli odwodnieni mimo iż wszędzie dookoła mieli jej w nadmiarze.

Woda jest podstawowym czynnikiem do życia – bez wody człowiek może przeżyć ok. 3 dni w zależności od warunków w jakich się znajduje. I jest to pierwsza rzecz podczas przygotowań, o którą trzeba zadbać tym bardziej że zaopatrzenie się w wystarczającą ilość wody pitnej nie wydrenuje waszego portfela. Minusem składowania dużej ilości wody może być jej objętość oraz waga.

 

Na początek kilka prostych obliczeń średnio dorosły człowiek potrzebuję ok 4 litrów wody na dzień, dzieci w zależności od wieku będzie to oscylować między 2-3 litry. Dodatkowo w ciągu dnia trzeba dodać 1-2 litry wody do przygotowania jedzenia.

Dlatego podczas robienia zapasu wody warto oszacować na ile nam taki zapas wody do picia wystarczy:

+[ ilość dorosłych w rodzinie] * 4L wody

+ [ilość dzieci w rodzinie] * 3L wody

+ 2L wody (przygotowanie jedzenia)

= dzienne zużycie wody na potrzeby konsumpcji

teraz wystarczy nasz zapas wody podzielić przez dzienne zapotrzebowanie i wychodzi nam na jak długo starczą nam nasze zapasy.

 

Woda ponadto jest potrzebna do wielu innych rzeczy chociażby takich jak spłukiwanie wody w toalecie, mycie się, dbanie o czystość pomieszczenia w którym przebywamy, itd. Te aspekty też wymagają wody a na dłuższą metę nie można z nich zrezygnować, jak radzenie sobie z fekaliami w sytuacjach kryzysowych już omawiałem to takie rzeczy jak higiena bezwzględnie wymagają wody. Oczywiście do tego typu zastosowań możemy wykorzystać wodę gorszej czystości niż tą do spożycia np. z pobliskiego źródła wody np. rzeka, jezioro, staw itp. i stąd kolejny punkt, który trzeba wziąć pod uwagę.

 

Znajomość pobliskich źródeł wody

W tym celu warto poznać swoją okolicę i rozeznanie się gdzie znajduje się woda oraz jakiej jakości ona jest. Niestety tutaj zła wiadomość większość zbiorników wodnych posiada wodę niezdatną do picia bez uprzedniego jej uzdatnienia. Jednak ta woda może zostać wykorzystana do rzeczy drugorzędnych.

Woda skażona biologicznie w dużej mierze po oczyszczeniu i uzdatnieniu powinna nadawać się do picia. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o wodzie skażonej chemicznie, tutaj wszelkie źródła położone blisko zakładów przemysłowych, hodowlanych itp. raczej odpadają, taka woda może być silnie skażona i być szkodliwa dla człowieka nawet po jej fizycznym przefiltrowaniu.

 

Zbieranie deszczówki

Bardzo dobry sposobem jest zbieranie deszczówki, jest to metoda, która wymaga od nas jedynie naczynia i deszczu. Jeśli masz możliwość zbierania takiej wody z rynny warto zaopatrzyć się w jakiś zbiornik, najlepiej aby był on zamknięty a woda dostawała się jedynie z rynny z pomocą wężyka. W innym przypadku woda będzie zanieczyszczania przez powietrze a w lato może stać się wylęgarnią komarów i innych robali…

Ostatnio znalazłem bardzo fajny zestaw do gromadzenia deszczówki na znanym portalu aukcyjnym o pojemności 360L wraz zestawem do podłączenia do rynny poniżej 300 zł. Taka beczka może w normalnych czasach może służyć chociażby do podlewania ogrodu.

OK ale co w przypadku jeśli nie mamy ogródka i mieszkamy np. w bloku, tutaj oczywiście jest pewno utrudnienie jednak również jako alternatywa do zbierania deszczówki wykorzystywałem dmuchany basen, który z powodzeniem można by było rozstawić na dachu bloku (o ile dach jest płaski), w innym przypadku pozostają nam wiadra, mogą być takie budowlane z marketów łatwo się je przechowuje jedno w drugim i nie zabierają wiele miejsca.

 

Posiadanie zbiorników do przenoszenia wody

Jeśli mamy już namierzone zbiorniki wodne, które mogą nam potencjalnie służyć jako alternatywny zapas wody musimy mieć jeszcze w czym tą wodę przenieść. W tym celu najlepsze będą duże butelki i karnisty na wodę. Zasób zbiorników wodnych do przenoszenia powinien oscylować w okolicach liczby litrów dziennego spożycia wody lub też trochę więcej o ile mamy takie możliwości. Zbiorniki wody powinny być również dobrane do naszych możliwości fizycznych 1L wody waży 1 KG, tak więc łatwo obliczyć ile będzie ważyć nasz transport wody.

Najbardziej optymalnie byłoby aby po wodę chodzić raz dziennie, ale oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

 

Oczyszczanie i uzdatnianie wody

Jeśli już udało nam się tą wodę dotaszczyć do naszego domu i np. chcielibyśmy ją wykorzystać do rzeczy związanych z czystością to możemy ją co najwyżej przepuścić przez prosty filtr np. poprzez złożoną w warstwy bawełnę, dzięki temu zbierzemy większość osadów a woda będzie miała bardziej krystaliczny wygląd.

W przypadku jeśli będziemy chcieli ją wykorzystać do celów spożywczych poza przefiltrowaniem musimy tą wodę jeszcze uzdatnić do picia. Do tego typu celów możemy użyć wcześniej przygotowanego filtra do uzdatniania wody domowej roboty lub też zakupić profesjonalny filtr do wody z wkładem ceramicznym, takie filtry nie są tanie jednak ich zaletą jest to że wodę można pić od razu po przefiltrowaniu bez konieczności gotowania, taki filtr w zależności od zabrudzenia z jakim sobie musi poradzić będzie skuteczny do ok 2000L. Oczywiście im brudniejszą wodę będziemy filtrować tym filtr szybciej się zużyje.

Jako zapas polecam również tablety do uzdatniania wody, zajmują mało miejsca, są niewielkie i praktycznie nie mają terminu ważności (chlor się nie przeterminowuje).

Jeśli woda po przefiltrowaniu ma krystaliczny kolor to po przegotowaniu (doprowadzenia wodę do wrzenia) woda będzie zdatna do picia. W tak wysokiej temperaturze drobnoustroje nie mają szansy przeżyć.

Ponadto istnieje jeszcze parę innych metod uzdatniania wody jak chociażby za pomocą środków z zawartością chloru (wybielacze itp.), nadmanganian potasu jednak osobiście uważam, że są to metody zbyt ryzykowne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.