Jak realnie oceniać zagrożenia i przygotowywać się do nich

Sporządzenie dobrego planu przygotowań nie jest takie proste jak się wielu wydaje, sam wielokrotnie wpadłem w pułapkę kupowania rzeczy, które okazały się być mało przydatne. Dlatego zacząłem się zastanawiać jak dobrze i skutecznie oceniać zagrożenia, jak wiadomo nie ma uniwersalnego klucza przygotowań i każdy indywidualnie musi sobie taki przygotować.

Jednak jakiś czas temu natknąłem się na bardzo proste narzędzie, które było akurat przeznaczone do szacowania ryzyka w innej dziedzinie jednak idealnie nadaje się również do zastosowań preperskich.

Poniższa tabelka przedstawia prosty klucz jak możemy szacować potencjalne zagrożenia następnie kolejkować je, oraz przygotowywać się na nie tak aby zagrożenie możliwie zminimalizować lub też posiadać odpowiednie zasoby aby jemu przeciwdziałać.

 

Matryca oceny ryzyka / zagrożenia

Tutaj również do pobrania w formie PDF

 

Przykładowo zadając sobie pytania i przewidując pewne zagrożenia bardzo łatwo możemy je sklasyfikować i zastanowić się nad ich rozwiązaniem

Np.

  1. Czy grozi mi utrata pracy? > Prawdopodobne a skutki tego zdarzenia będą dość dotkliwe (12) > co mam z tym zrobić > przestać wydawać kasę na bzdury i zacząć oszczędzać, mieć odpowiedni zapas jedzenia, itd.
  2. Czy mój dom może być zalany > Żyję na terenie gdzie powodzie nie występują i mieszkam na 1 piętrze (2) > nie muszę się na to przygotowywać
  3. Czy muszę się przygotowywać na apokalipsę zombie > Nikłe prawdopodobieństwo , katastrofalne w skutkach (5) > tak więc kolejny scenariusz który można włożyć do sekcje paranoje 🙂

itd.

Mam nadzieję że ta prosta tabelka pomoże wam w przygotowaniach i jednocześnie odpowie na pytania na co trzeba się przygotowywać na na co niekoniecznie.