S.U.R.V.I.V.A.L

Ostatnio spotkałem się z ciekawym akronimem – S.U.R.V.I.V.A.L , który jednocześnie oznacza przerwanie. Jego korzenie odnoszą się do terminologi wojskowej USA.

Rozszyfrowując powyższy akronim w dosłownym tłumaczeniu brzmi to następująco:

  • S—SIZE UP THE SITUATION
  • U—USE ALL YOUR SENSES, UNDUE HASTE MAKES WASTE
  • R—REMEMBER WHERE YOU ARE
  • V—VANQUISH FEAR AND PANIC
  • I—IMPROVISE
  • V—VALUE LIVING
  • A—ACT LIKE THE NATIVES
  • L—LIVE BY YOUR WITS, BUT FOR NOW, LEARN BASIC SKILLS

 

Jednak w dosłownym lub też niedosłownym tłumaczeniu nie wychodzi z tego nic sensownego dlatego pozostanę przy oryginale i w dużym skrócie postaram się omówić każdy z punktów.

1. S = Oceń skalę zagrożenia

Można sobie wyobrazić, że dotarła do Ciebie informacja o jakiejś sytuacji, zdarzeniu , która potencjalnie może tobie zagrażać. Pierwsze co należałoby zrobić w takiej sytuacji to zorientować się na skalę takiego zagrożenia w najprostszym zrozumieniu – korzystanie z informacji dostępnych z radia, telewizji, internetu, mediów społecznościowych, innych osób w twoim otoczeniu itd.

 

2. U – Używaj swoich zmysłów, zbytni pośpiech może okazać się zgubny

Przede wszystkim niezależnie jakie informacje dobiegają do Ciebie nie ulegaj (nawet ogólnie panującej) panice. W takich stuacjach dobrze jest chociaż na chwilę się zatrzymać, uspokoić i przeanalizować sytuację, używając do tego wszystkich swoich zmysłów ten punkt w innej terminologii jest również nazywany jako STOP PLAN. Zastanowienie się choć przez chwilę nad następnymi krokami, przeanalizowanie zasobów, które posiadamy w danym momencie, ułożenie jakiegoś planu przełoży się na większe szanse przeżycia – lepiej posiadać zły plan niż nie posiadać żadnego…

 

3. R – Pamiętaj gdzie jesteś

Ten punkt można tłumaczyć dwojako np. jeśli w przypadku zagrożenia bezpośredniego, określenie własnej pozycji, gdzie jesteśmy, jak możemy się najłatwiej lub najbezpieczniej ewakuować może być bardzo istotne analogicznie do przykładu przedstawionego powyżej.

Z perspektywy przygotowań może się to odnosić do robienia swoistego zwiadu. Przykładowo dla większości z nas niemożliwe jest przechowywanie dużej ilości wody pitnej, jedzenia itd. po prostu mało kto posiada takie zasoby pieniężne, materialne, mieszkalne aby zapewnić sobie wszystko, jednak pozyskanie pewnych informacji poprzez uprzedni zwiad pozwala pozyskać te informacje, które mogą się okazać bardzo cenne na wypadek różnych zdarzeń losowych.

 

4. V -Nie Panikuj, pokonaj strach

Strach i panika to najgorsi doradcy, w wielu sytuacjach zagrożenia ludzie częściej robią sobie krzywdę z powodu działania w strachu niż samego czynnika stanowiącego zagrożenie. Panika i działanie instynktowne często powoduje iż ludzie przestają myśleć co prowadzi do coraz większego popełniania błędów.

Przykładowo jest to bardzo często wykorzystywane przez terrorystów, którzy detonując jeden ładunek (często inicjujący) powodują ogólną panikę przez co ludzie panicznie starają się ewakuować, w takich sytuacjach często dochodzi do ofiar śmiertelnych poprzez stratowania oraz skupia dużą ilość ludzi w tzw. wąskich gardłach gdzie dochodzi do właściwego zamachu potęgując liczbę ofiar. Oczywiście jest to przykład bardzo drastyczny jednak wielokrotnie mechanizm działania instynktownego działa na niekorzyść niż pomaga.

Analogicznie w przypadku zgubienia się w lesie, większość ludzi, którzy stracili orientacje w terenie działając w strachu za wszelką cenę chcieli powrócić na szlak co w większości przypadków powodowało jeszcze dalsze oddalenie się od głównej drogi a co za tym idzie szanse na szybkie odnalezienie przez ekipę ratunkową malało… Słuchając zdrowego rozsądku w takiej sytuacji należałoby zatrzymać się w miejscu lub wejść na dobrze widoczne miejsce w pobliżu i czekać tam na pomoc.

Takich przykładów można podawać setki jednak chodzi o to aby zdrowy rozsądek i chłodne myślenie górowały nad naszymi emocjami…

 

I – Improwizuj

Działanie i umiejętność rozwiązywania swoich problemów z pomocą ograniczonych zasobów w dzisiejszych czasach to sztuka praktycznie zapomniana. Wielokrotnie słyszałem, że bez odpowiednich narzędzi nie da się wykonać danej rzeczy, dobrym przykładem improwizacji jest mój dziadek „patenciarz” wychowany w czasach wielkiego niedostatku jednak to spowodowało iż posiada umiejętności, których powstydziłby się nie jeden majsterkowicz.

Szkolenia surivivalowe poza wiedzą odnośnie przetrwania uczą także improwizowania – tym bardziej jeśli chodzi o nasze życie. Przykładowo jak zrobić sznurek z plastikowej butelki. Oczywiście zmysł do tego typu rzeczy rzadko pojawia się sam tutaj wiedza i doświadczenie są niezbędne.

 

V – Szanuj życie

Zbytnia brawura i przecenianie swoich umiejętności bywa często zgubne – żyję nad morzem i pływam bardzo dobrze jednak mam wielki szacunek do wody, wielokrotnie widziałem ludzi, którzy chcieli pokazać co to nie oni a potem trzeba było ich ratować. Niezależnie od tego co robisz i jak dobrze znasz swoje umiejętności w normalnym życiu zawsze szacuj swój potencjał na 80% swoich sił, być może będziesz miał słabszy dzień i wtedy może Ci zabraknąć tych dodatkowych 20%.

Szanowanie życia nie odnosi się tylko do twojego życia ale również innych, nie tylko tych co kochasz i szanujesz ale również potencjalnie twoich wrogów. Konfrontacja z przeciwnikiem tylko po to aby spuścić komuś lanie do niczego nie doprowadza, kiedyś miałem przypadek gdzie głupia szarpanina z pijanym gościem, przerodziła się w walkę na butelki po piwie, gość stracił przytomność przez chwilę myślałem że nie żyje… na szczęście poza kilkoma skaleczeniami nic się nie stało jednak uświadomiło mi to jak ta sytuacja mogła się tragicznie skończyć dla niego i dla mnie. O tamtego dnia unikam konfrontacji do momentu kiedy jest to już nieuniknione.

 

A – Zachowuj się (wyglądaj) jak miejscowi

Stare japońskie przysłowie mówi „wystający gwóźdź dostaje młotkiem”, to samo ma się w życiu codziennym. Nadmierne odstawanie od ogółu często powoduje, że ta odmienność jest zauważalna przez co możemy się stać potencjalnymi celami dla osób, które szukają łatwego celu. Jeśli wyglądasz jak inny to zapewne nie jesteś stąd przez co nie masz tutaj za dużo przyjaciół a to czyni z Ciebie idealną ofiarę, dlatego o ile to możliwe zawsze dobrze jest wtapiać się w tłum, tutaj warto wspomnieć o technice szarego człowieka. W szczególności jest tyczy się to sytuacji kryzysowych, podwyższonego ryzyka.

 

L – używaj swojego rozumu (sprytu), ucz się nowych umiejętności

W ostatnim punkcie zawarta jest chyba cała idea bycia prepersem. Wykorzystuj swój umysł, zasoby do tego aby zawsze być przygotowanym, jednocześnie doskonal swoje umiejętności i ucz się nowych.

 

W tym dobrze znanym dla prepersów i survivalowców została ukryta wielka mądrość, oczywiście jak ją przekujecie na własne życie zależy tylko od was.