5 rzeczy o które warto zadbać jako prepers

1. Zadbaj o zęby

Nie trzeba tłumaczyć do czego są one nam potrzebne, każda osoba w swoim życiu chociaż raz przeżyła moment gdzie ból zęba był tak nieznośny, że każda godzina była agonią i nawet wizyta u dentysty, która w większości sytuacji nie należy do najprzyjemniejszych była wyczekiwana niczym przyjazd Papieża do Polski. Wyobraźmy sobie, co będzie się działo gdy wizyta u dentysty może stanowić zdecydowanie większy problem niż tylko telefon i umówienie się. Warto oddalić od siebie sytuację gdzie kombinerki z multitool`a będą jedyna deską ratunku.

a5a217d805bfb4a0d29208d290c87682

Alternatywa dla dentysty

 

2. Sprawdź wzrok

Wzrok jest podstawowym zmysłem człowieka, to dzięki niemu rejestrujemy 90% bodźców, które dzieją się w naszym otoczeniu. Dobry wzrok w sytuacjach kryzysowych jest kluczowy dla przetrwania. Jeśli uważasz, że masz dobry wzrok nic nie szkodzi aby go sprawdzić w wielu sklepach optycznych możesz dokonać darmowego badania za darmo. Jeśli już posiadasz wadę wzroku zaopatrz się w kilka dodatkowych par okularów, ale takich solidnych niekoniecznie super modnych, coś o wojskowych lub roboczych „korzeniach”. Istnieje też możliwość zrobienia laserowej korekcji wzroku, wtedy jedyne okulary jakie będziesz potrzebował to takie do czytania.

 

 

3. Zadbaj o swoją kondycję

Wielokrotnie widziałem już 20-30 kilogramowe plecaki przetrwania (bug out bag), które nigdy w życiu nie były na plecach dłużej niż kilkanaście minut. Jeśli już jesteś na etapie takich przygotowań spróbuj małego spacerku takiego ok. 5-10 km z tym plecakiem – szybko można zweryfikować jak bardzo jesteś przygotowany fizycznie na wypadek SHTF. Kondycja fizyczna będzie kolejnym aspektem, który może być kluczowy w przypadku sytuacji kryzysowych. Nie trzeba od razu startować w biegu Iron Mana lub Maratonie jednak jakakolwiek forma aktywności fizycznej przygotuje Cie do sytuacji kryzysowych, gdzie wzmożony wysiłek będzie nieunikniony. Nie będę tutaj dawał rad odnośnie uprawiania sportu bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że najlepiej robić to co się lubi, biegać, spacerować z psem, jeździć na rowerze itd.

 

4. Zadbaj o rozwijanie swojej wiedzy

Bycie prepersem to przede wszystkim zdobywanie wiedzy, która nie tylko będzie Ci przydatna na w sytuacjach kryzysowych ale również w życiu codziennym. Dla każdego niezależnie od wieku, polecam zacząć od podstawowego kursu pierwszej pomocy – takie szkolenia są często organizowane za darmo. Jedna z niewielu rzeczy, które mogą komuś uratować życie…

pierwsza_pomoc

Szybki kurs resuscytacji:

  1. Oceń swoje bezpieczeństwo
  2. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje
  3. Głośno wołaj o pomoc
  4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę
  5. Sprawdź, czy oddycha prawidłowo
  6. Zadzwoń pod numer 112 lub 999
  7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej
  8. Wykonaj 2 oddechy
  9. Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia

 

Można również pojechać na szkolenie survivalowe, nawet jeśli nie jesteś typowym człowiekiem lasu, można to potraktować jako ciekawe doświadczenie. Istnieje oczywiście wiele rzeczy, które warto się nauczyć jednak tutaj jak zawsze pozostaje pytanie co jest Tobie potrzebne, w czym możesz się doskonalić itd.

 

5. Naucz się bronić

Ten punkt możemy połączyć z punktem 3 również jako budowanie kondycji z racji tego, że treningi samoobrony są przeważnie bardzo wycięczające. Umiejętność samoobrony jest jedną z podstawowych rzeczy które, każdy prepers powinien posiadać. W szczególności tyczy się to kobiet, które z reguły są bardziej narażone na ataki. W takiej sytuacji dobrze posiadać umiejętności aby stawić opór napastnikowi. Poza umiejętnością samoobrony, uczestnik takich zajęć zdobywa coś jeszcze – pewność siebie, która w życiu jest bardzo przydatna…

obrona

 Bardzo skutecznym i prostym do nauki systemem samoobrony jest Krav Maga, którą polecam wszystkim w szczególności kobietom.

 

5. Zadbaj o swój środek transportu

Jedyny punkt o aspekcie bardziej materialnym ale bardzo istotny i musiał się tutaj znaleźć. Większość z nas posiada dwa podstawowe środki transportu, samochód oraz rower. Swoje przygotowania warto rozszerzyć również o zadbanie o te dwie bardzo ważne rzeczy. Jeśli twoje auto wymaga wizyty u mechanika, warto się tam udać. Samochody lubią się psuć w najmniej oczekiwanych momentach, wtedy kiedy jest najbardziej potrzebny dlatego dobry stan pojazdu oraz pełny bak i kanister paliwa w garażu lub piwnicy jest wskazany. Najlepszym alternatywnym źródłem transportu jest rower, ponieważ nie wymaga on dodatkowego paliwa poza siłą nóg. Rower też warto doprowadzić do dobrego stanu używalności, jeśli nie jesteś typem mechanika oddaj go do serwisu. Kilka dodatkowych dętek do roweru oraz zestaw naprawczy będzie dobrym dodatkiem, umiejętność wymiany przebitej dętki również – nie jest to nic trudnego wystarczy odrobina praktyki…

 

Powyższych 5 punktów to rzeczy, z którymi nie warto zwlekać dlatego im szybciej o nie zadbasz tym lepiej dla Ciebie…