Jak zdobyć pozwolenie na broń palną

Broń palna jest jednym z najbardziej skutecznych środków obronnych jakie możemy posiadać. W sytuacjach kiedy ktoś w środku nocy włamuje się do naszego domu, a napastników może być kilku, bez posiadania broni palnej szansy na obronę są nikłe.  Jeśli myślisz o bezpieczeństwie oraz przygotowaniach na trudne czasy warto rozważyć zdobycie pozwolenia na broń oraz jej zakup.

 

Broń palna bez pozwolenia

W Polsce można legalnie pozyskać broń palną rozdzielnego ładowania tzw. czarnoprochową tj. wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni. Ładowanie takiej broni wymaga więcej „zabawy” jednak jest ona tak samo skuteczna jak w przypadku nowoczesnej broni palnej. Największą zaletą jest to, że idziesz do sklepu kupujesz i możesz zacząć swoją przygodę ze strzelectwem.

995

 

Jak najłatwiej zdobyć pozwolenie na broń palną

Najprostszym sposobem zdobycia pozwolenia na broń jest zrobienie pozwolenia na broń palną do celów sportowych, w innych wariantach jak chociażby do obrony osobistej jest w praktyce dla zwykłego obywatela nie do zdobycia, ponieważ trzeba posiadać ważne przesłanki, które mogłyby wskazywać, że taka broń jest konieczna co w dużej mierze kończy się tym że policja takich pozwoleń nie wydaje.

Wszystkie regulacje dotyczące pozwolenia na broń palną reguluje Ustawa o Broni i Amunicji, w dużym skrócie jeśli chcesz wystąpić o pozwolenie musisz spełniać 3 podstawowe warunki, jeśli ich nie spełniasz możesz przerwać dalsze czytanie.

1. Mieć skończone 21 lat

2. Być zdrowym psychicznie (przebyte choroby psychiczne mogą nas zdyskwalifikować na starcie)

3. Nie być karanym

 

 

PROCEDURA ZDOBYCIA POZWOLENIA NA BROŃ PALNĄ DO CELÓW SPORTOWYCH

1. Zapisz się do klubu strzeleckiego

Zapisanie do klubu strzeleckiego wiąże się z opłatą wpisową (100-150 zł) oraz składką członkowską (10-50 zł / miesiąc). Niektóre kluby posiadają wewnętrzny regulamin jak np. ten do którego ja należę w postaci odbycia odpowiedniego szkolenia z bezpiecznego posługiwania się bronią oraz wykonania kilku strzelań treningowych pod okiem instruktora.

2. Patent strzelecki

Patent strzelecki to takie prawko, które zaświadcza o tym, że znasz regulacje prawne dotyczące posiadania broni, przepisy dot. strzelectwa sportowego oraz posiadasz umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Na patent strzelecki możesz zdawać po 3 miesiącach członkostwa w klubie. Wydawany jest w 3 dyscyplinach : pistolet, karabin, strzelba – patent najlepiej robić na wszystkie rodzaje broni.

Egzamin składa się z dwóch części teoretycznej i praktycznej:

Część teoretyczna jest przeprowadzana w formie testu składającego się z 10 pytań, składająca się z zagadnień:
1. Obowiązującej ustawy o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej podstawie,
2. Zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową
3. Regulaminów strzeleckich
4. Budowy, zasad działania i danych technicznych broni do celów sportowych

 

Tutaj należy przygotować się z aspektów prawnych tj. Ustawy o Broni i Amunicji, w internecie istnieje wiele zestawów pytań do egzaminu na patent strzelecki.

Część praktyczna:

Polega na słuchaniu się komunikatów sędziego (prowadzącego strzelanie), bezpiecznym oddaniu strzałów rozładowaniu broni i przygotowaniu jej do inspekcji. Gdzieś czytałem że sprawdzana jest umiejętność rozłożenia broni oraz że strzały są oceniane. W moim przypadku nie było takiego egzaminu, bo niby jak osoba która dopiero zaczyna swoją przygodę ze strzelectwem miałaby poznać sposoby rozkładania broni, analogicznie w przypadku oddawaniu strzałów do tarczy.

 

DSC_0038

Wyjście na strzelnicę to ponadto świetna zabawa

 

Koszt patentu strzeleckiego wraz z badaniami lekarskimi to koszt ok 600 zł.

3. Licencja PZSS

Po zdobyciu patentu strzeleckiego możemy wystąpić do Polskiego Zwiąsku Strzelectwa Sportowego o licencję – ta jest wydawana na rok kalendarzowy. Aby nasze pozwolenie było aktualne licencja musi być aktualna w związku z tym każda osoba posiadająca pozwolenie na broń do celów sportowych musi spełnić wymogi przedłużenia licencji tj. wystartować odpowiednią ilość razy w danych konkurencjach.

Konkurencja prowadząca (w 99% przypadków jest to pistolet) w ciągu roku musisz wystartować min. w 4 konkurencjach i w pozostałych po 2 razy. Czyli jeśli posiadasz licencję na pistolet, karabin oraz strzelbę gładkolufową musisz odbyć łącznie 8 konkurencji (4 pistolet + 2 karabin + 2 strzelba). Na wielu zawodach jest po kilka konkurencji tak więc przy dobrych wiatrach komunikaty można zrobić na 2-3 zawodach.

Istotne jest to aby startować w zawodach z obserwatorem PZSS i zdobywać tzw. komunikaty z zawodów, te komunikaty pozwolą nam przedłużyć licencję na następny rok kalendarzowy i jednocześnie powodują iż nasze pozwolenie na broń jest aktualne.

Tutaj pewna ciekawostka dla przedłużenia licencji nie ma konieczności startów w konkurencji z bronią palną, można startować w konkurencjach z bronią pneumatyczną, jeśli z takich zawodów masz komunikaty będą się one liczyły do ogólnej puli, w tym przypadku oczywiście nie ma możliwości zrobienia komunikatów ze strzelby gładkolufowej.

Licencja na rok to koszt 75 zł.

 

4. Zaświadczenie z klubu strzeleckiego

Następnym krokiem będzie zdobycie odpowiedniego zaświadczenia, o bycie członkiem klubu strzeleckiego – takie zaświadczenie wydaje prezes klubu.

 

CZ 75 SP-01 Shadow

 

5. Badania lekarskie, psychologiczne

Następnym krokiem jest wybranie się do odpowiednich lekarzy, którzy wystawią Ci (oczywiście za uiszczeniem odpowiedniej opłaty) szereg zaświadczeń lekarskich, że jesteś zdrowy fizycznie, psychicznie i nadajesz się do uprawiania strzelectwa. Taką informację na pewno udzielą Ci koledzy z klubu strzeleckiego lub odnajdziesz ją na stronie Wydziału Postępowań Administracyjnych Policji w swoim województwie, w kategorii pozwolenia.

Tutaj ważna informacja badania są ważne 2 miesiące od daty ich otrzymania dlatego zwłoka może spowodować, że badania będziemy musieli powtórzyć.

Ja za wszystkie badania lekarskie zapłaciłem 500 złotych.

 

DSC_0042

 

6. Wyślij dokumenty do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji

Jeśli przeszedłeś tą długą drogę i zdobyłeś wszystkie zaświadczenia konieczne do złożenia wniosku będziesz potrzebował następujące dokumenty aby wysłać je do WPA:
1. Potwierdzona notarialnie kopia dowodu osobistego
2. Potwierdzona notarialnie kopia patentu strzeleckiego
3. Potwierdzona notarialnie kopia licencji zawodniczej
4. Oryginał dokumentu potwierdzającego przynależności do klubu strzeleckiego
5. Oryginał dokumentu potwierdzającego odbyte badanie lekarskie
6. Oryginał dokumentu potwierdzającego odbyte badanie psychologiczne
7. Oryginał potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej na konto UM danego Województwa (trzeba sprawdzić na stronie WPA)
8. Dwa zdjęcia w formacie 3cm x 4cm
9. Wniosek na wydanie pozwolenia na broń palną sportową

 

Wszystkie wnioski znajdziesz na stronie ROMB – Ruch Obywatelski Miłośników Broni

 

Romb Logo

Ponadto ROMB jest organizacją, która dąży do unormowania naszego postkomunistycznego prawa do posiadania broni, które jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

www.romb.org.pl

 

 

Do wniosku warto dołączyć również komunikaty z zawodów tak więc zacznij startować w zawodach już w trwania całej procedury. Policja wydaje promesy (pozwolenie na zakup broni) w zależności od ilości startów jakie im przedstawimy. Nie jest to co prawda żadna podstawa prawna, jednak pisanie pisemek w wielu przypadkach powoduje tylko przedłużanie tak więc radzę „nie kopać się z koniem” tylko przyjąć propozycję a po uzyskaniu pozwolenia zawsze możemy wysłać wniosek o rozszerzenie pozwolenia o kolejne jednostki broni.

Cała procedura w moim przypadku trwała niecały rok czasu, wszystko zależy od tego jak ułożą wam się terminy patentu oraz możliwości finansowe, prawda jest taka, że gdzie nie pójdziecie za wszystko trzeba płacić całościowy koszt to ok 2 tysiące złotych. Potem zostają składki członkowskie, licencja, starty w zawodach czyli maksymalnie kilkaset złotych.

Zakup broni zależy od naszych możliwości cenowych używane pistolety i karabiny można kupić od kilkuset złotych w zależności od modelu po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt na za topowe modele.

 

 

5 Replies to “Jak zdobyć pozwolenie na broń palną”

  1. UoBiA Art. 11.: „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:(…)
    10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;”, a nie 1850.

  2. Broń czarnoprochową można sobie po prostu darować jeśli chodzi o rzeczywistą obronę. Jej wartość bojowa w praktyce jest bliska zeru dlatego jest tak łatwo dostępna. Lepiej jej nie mieć w ogóle niż mieć. Dlaczego ? W trakcie pokoju obrona z użyciem tej broni = 25 lat więzienia (przekroczenie obrony koniecznej). Nie można oddać strzału ostrzegawczego, a wypalenie we włamywacza na dzień dobry będzie traktowane jak morderstwo. Jezeli z kolei dojdzie do „apokalipsy” i prawo przestanie obowiązywać, to oddając pojedyńczy strzał nie ma się szans, w przypadku ataku grupy bandytów strzelając do jednego podpisujemy wyrok śmierci na siebie wraz z rodziną. Zorganizowane grupy są wyposażone we współczesną broń i wyjęcie swojej broni spowoduje naszą szybką śmierć. Jak już do obrony przed atakiem pojedynczych ludzi / zwierząt najlepszą bronią jest kusza. Pociski do niej można wykonać w warunkach dzikich, można jej używać lata. Żeby uzmysłowić sobie co się będzie działo w przypadku wielkiego kryzysu, wyatarczy popatrzeć na walki w Syrii, na Bliskim Wschodzie czy w innych państwach afrykańskich.

    1. Na kuszę w Polsce trzeba mieć pozwolenie, więc jeśli już je zdobywać to lepiej na broń palną – tyle samo zachodu a uzyskuje się znacznie lepszą broń.

  3. Tomo, masz rację, kule kalibru .44 nie wybiły wystarczającej liczby Indian i Amerykanów! No i wiadomo, te jednostrzałowe rewolwery z pociskiem typu REAL i ich kiepska penetracja przy dobrym nabiciu bijąca Berettę na łeb przy pocisku FMJ :). O czymś takim jak glizy, precyzyjne strzelby nie wspomnę. Oczywiście, broń współczesna będzie lepsza pod większością względów, ale nie negowałby siły broni czarnoprochowej.

  4. Po uzyskaniu pozwolenia na broń sportową warto złożyć od razu kwity na pozwolenie do celów kolekcjonerskich. Wtedy nie trzeba przechodzić egzaminu, który kosztuje powyżej 1000 złotych, a dodatkowy koszt to ok 250 zł. Poza tym kiedy przestaniemy brać udział w startach to broni nikt nam nie będzie mógł odebrać jak może się wydarzyć przy samym pozwoleniu na broń do celów sportowych. Broń CP (czarnoprochowa) jest skuteczna, a do celów preppingowych najlepszym rozwiązaniem (w przypadku CP) będzie pistolet i/lub karabin rewolwerowy(kilkustrzałowy). To jest zabawne – „Broń czarnoprochową można sobie po prostu darować jeśli chodzi o rzeczywistą obronę. Jej wartość bojowa w praktyce jest bliska zeru dlatego jest tak łatwo dostępna. Lepiej jej nie mieć w ogóle niż mieć. Dlaczego ? W trakcie pokoju obrona z użyciem tej broni = 25 lat więzienia (przekroczenie obrony koniecznej). Nie można oddać strzału ostrzegawczego, a wypalenie we włamywacza na dzień dobry będzie traktowane jak morderstwo”- większej bzdury nie czytałem. Oczywiście na dzisiejszym polu bitwy wiele nie wskóramy, jednak kiedyś dzięki tej broni wygrywano wojny, tak więc skuteczna jest. Odnośnie strzelania do napastnika, to jeżeli zachodzą przesłanki do obrony koniecznej to nikt nasz nie skaże za użycie broni CP.

Dodaj komentarz

24 − = 15