Zabezpieczenie finansowe na wypadek sytuacji kryzysowych

Niewątpliwie finanse są jednym z najbardziej istotnych rzeczy w naszym życiu. W dzisiejszych czasach pieniądze odgrywają tak wielką rolę, że przeżycie bez nich jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Dlatego uważam iż posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego jest jednym (jak nie najważniejszym) aspektem przygotowań na trudne czasy.

 

Posiadanie konta bankowego jest już dzisiaj standardem a płacenie za wszystko kartą jest bardzo wygodne, nie trzeba nosić pieniędzy a na wypadek utraty lub kradzieży portfela, prawdopodobieństwo utraty środków jest zdecydowanie niższe niż w przypadku kiedy nosimy ze sobą pieniądze. I prawdę powiedziawszy sam jestem zwolennikiem płacenia plastikiem, ponieważ jest to wygodne, minusem jest to, że czasami ciężko kontrolować ile się tak na prawdę wydaje…

Kolejnym minusem takiej wygody może być to, że w przypadku jakiejś awarii systemu bankowego, lub załamania gospodarczego dostęp do wirtualnej gotówki będzie o wiele cięższy, dobitnie pokazał to kryzys gospodarczy w Grecji, gdzie ludzie mogli maksymalnie wypłacić ze swojego konta nie więcej niż 60 euro dziennie.

 

1. Posiadanie rezerwy gotówki

Uważam, iż przygotowania na wypadek jakichkolwiek sytuacji kryzysowych trzeba właśnie rozpocząć od zbudowania sobie tzw. stalowej rezerwy pieniędzy, zaczynając od np. konta oszczędnościowego, na którym możemy gromadzić gotówkę, nawet małymi kwotami lecz regularnie. Wystarczy, że przy każdym przypływie gotówki, będziesz przelewał 5-10% swojej wypłaty na konto oszczędnościowe i oczywiście traktował je tak jakby tych pieniędzy nie było – tzn. nie wykorzystywać ich za każdym razem jak brakuje na „coś”.

 

2. Posiadanie fizycznej gotówki

Tak jak pisałem wcześniej dobrze jest się również zabezpieczyć na wypadek, kiedy nie będziemy mogli tych pieniędzy wypłacić z banku, czyli posiadanie fizycznej gotówki, dla ludzi, którzy nie chcą trzymać swoich pieniędzy w banku jest to lepsze rozwiązanie jednak jak zawsze należy pamiętać aby nie wsadzać wszystkich jajek do jednego koszyka bo nasze oszczędności mogą zostać ukradzione przez złodzieja.

 

3. Waluty

W dzisiejszych czasach, spekulanci mogą bardzo łatwo wywindować lub też spowodować spory spadek danej waluty w przeciągu kilku-kilkunastu godzin. Tak jak to miało w przypadku Brexit`u gdzie globalna finansjera „ukarała” Wielką Brytanię upuszczając trochę rezerw Funta Brytyjskiego na rynkach azjatyckich, tuż po ogłoszeniu wyników referendum – był środek nocy w WB tak więc brytyjska giełda nie działała. Ten spadek wartości Funta nie ma się w żaden sposób do kondycji gospodarki Wielkiej Brytanii a przecież wartość waluty powinna w dużej mierze odzwierciedlać ten parametr – tak ale tylko w teorii 🙂

Tak samo może się oczywiście zdarzyć w niedalekiej przyszłości ze złotówką, co może się odbić na wartość dóbr kupowanych z importu. Dlatego warto mieć zapas gotówki w kilku walutach, tutaj oczywiście warto inwestować w stabilne waluty takie jak chociażby Frank Szwajcarski, warto też posiadać inne waluty jak Dolar , Euro, Funt Brytyjski. Nie jestem wielkim specem odnośnie inwestowania w waluty jednak kierując się zasadą, kupować kiedy waluta jest przeceniona a sprzedawać kiedy jej kurs jest wysoki poza oszczędnościami może generować zyski. Mowa tutaj oczywiście o inwestowaniu długoterminowym, w innym przypadku jest to po prostu gra na walutach a nie tutaj o tym mowa.

 

4. Metale szlachetne

Metale szlachetne to świetny sposób zamrożenia wartości pieniądza, przykładowo 100 lat temu nowy Ford T kosztował ok. 30 uncji złota i ok 1500 dolarów, obecnie podstawowy model Forda dalej kosztuje ok 30 uncji złota lecz w przeliczeniu na dolary jest to już kilkanaście tysięcy. To świadczy o tym, że stosunek pewnych dóbr materialnych do ilości metali szlachetnych pozostaje niezmienny. Metale szlachetne również posiadają zmienną wartość jednak zawsze w przypadku jakichkolwiek zawirowań gospodarczych, klęsk, wojen itd. wartość ich rośnie. W przypadku sytuacji kryzysowych, gdzie np. waluty mogą bardzo szybko tracić na wartości – inflacja i hiperinflacja, złoto, srebro, platyna są odporne na utratę swojej wartości, ponadto jest to również uniwersalny środek płatniczy.

Dla zainteresowanych mogę podać 3 zaufane strony, na których można kupić metale szlachetne:

http://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/

https://mennicawroclawska.pl/

https://www.bessergold.pl/ – tutaj zamówienie musi być na min. 1500,00 pln netto

 

 

5. Ubezpieczenie

Poza zabezpieczeniem finansowym, dosyć ważną sprawą jest aby być ubezpieczonym na wypadek zdarzeń losowych począwszy od zniszczenia naszego domu (pożar, zalanie), po ubezpieczenie zdrowotne, lub też jeśli wyjeżdżamy na wakacje warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie, kosztuje ono grosze jednak przypomina mi się sytuacja gdzie pewien jegomość z Polski przyliśił się na kilkaset złotych, złamał nogę na stoku i holowanie go helikopterem do szpitala i rekonwalescencja kosztowała go w sumie ponad 100 tys zł!!! – chytry dwa razy traci.

 

Wiele osób w tym momencie powie, że tak ale ja nie mam tyle kasy itd., niestety przygotowania kosztują, czasami bardzo dużo to jest niestety brutalna prawda. Jednak zamiast skupować różne rzeczy jak trzydziesty nóż surwiwalowy, zestaw do przeciwdziałania skażeniu radioaktywnemu, czy też najnowszego ajfona i inne bzdury, których tak de facto nie potrzebujesz – wygeneruj pewne oszczędności, na czarną godzinę. Być może będzie Ci to bardziej potrzebne niż cała reszta.

3 Replies to “Zabezpieczenie finansowe na wypadek sytuacji kryzysowych”

  1. Tezy słuszne. Wkradł się mały błąd, mianowicie miało być Frank Szwajcarski zamiast Funt Szwajcarski.
    Pozdrawiam

    1. Dziękuję, błąd poprawiony.

  2. Witam, całkiem fajny i sensowny poradnik. Dużym też pozytywem jest zamieszczenie kilku słów odnośnie zabezpieczenia finansowego – niestety ale duża część społeczeństwa, szczególnie młodych ludzi, zapomina o zabezpieczeniu finansowym. Kiedyś traktowałem takie blogi z uśmiechem bo przecież co się może stać. Jednak wraz z wiekiem zacząłem dostrzegać, że rzeczywistość w której żyjemy w cale nie musi być aż tak trwała i niezachwiana jak nam się wydaje. Wystarczy porządna awaria istotnych dla społeczeństwa systemów połączona z epidemią lub rozruchami i faktycznie może być niemiło.

Dodaj komentarz

99 − = 90