Ukąszenie przez żmiję

W Polsce występuje kilka gatunków węży, ale jadowita jest jedynie żmija zygzakowata. Żmija zygzakowata ma brązowawe, szarawe, żółtawe lub czarne zabarwienie. Jej długość nie przekracza. 80 cm. Żmiję zygzakowatą łatwo poznać po wzorze na grzbiecie w kształcie zygzaka.

Żmije  w przeciwieństwie do węży rzadko atakują człowieka, zazwyczaj jeśli zostaną zmuszone do obrony, a ich ukąszenie często – nawet w 60% przypadków – odbywa się bez wstrzyknięcia jadu. Żmija zygzakowata jest jadowita a jej jad uszkadza układ nerwowy, powoduje martwicę tkanek, zmniejsza krzepliwość krwi, powoduje zaburzenia rytmu pracy serca.

Ugryzienie przez żmiję nie jest raczej niczym przyjemnym jednak w większości przypadków nie jest śmiertelne dla dorosłego człowieka (ok. 1 przypadków na 100) -ukąszenie jest jednak szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osób chorych na choroby kardiologiczne.

Żmija to gad więc jest zmiennocieplna, swój metabolizm reguluje poprzez ogrzewanie ciała dlatego, w dzień żmija zygzakowata wygrzewa się na duktach leśnych czy łąkach, chowa się w ciemnych dołach, natomiast poluje nocą. Dlatego chodząc po lesie najlepiej bardzo dokładnie rozglądać się gdzie stawiamy kroki, ponadto grube skórzane buty za kostkę mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

buty do lasu

Las to teren, gdzie warto wybrać się w butach z wysoką cholewką – to może ochronić nasze nogi przed ukąszeniem

 

Co zrobić w razie ukąszenia przez żmiję

Ślad po ukąszeniu to najczęściej dwa punkty w odległości 3–9 mm. Wokół ukąszenia pojawia się zaczerwienienie lub zasinienie oraz obrzęk. Towarzyszy temu silny ból już kilka sekund po. Może dojść do przyspieszenia rytmu serca (także ze względu na lęk). Pojawiają się niepokój, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka. W cięższych przypadkach może dojść do omdlenia.

Rany nie należy wyciskać, nacinać ani wysysać jadu, ponieważ takie zabiegi ułatwiają penetrację jadu. Nie zaleca się również opasek uciskowych. Nie należy również przemywać rany spirytusem.

Po pierwsze, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne. Staraj się zachować spokój, postępuj ostrożnie ponieważ wąż może być dalej w pobliżu. Jeśli wygląda na martwą, nie dotykaj jej, ponieważ nawet poważnie zraniony lub bliski śmierci wąż może ukąsić. Jeśli żmija nadal żyje nie mścij się na niej za swoją nieuwagę – ponadto żmije podlegają ochronie

Ukąszenie żmii powinno się skończyć w szpitalu, gdzie prewencyjnie lekarz podaje się surowicę dlatego od momentu ugryzienia należy wykonać dwie rzeczy:

  • Zabezpieczyć teren przed innymi osobami (aby nikt inny nie został ukąszony)
  • Wezwanie pomocy, dotarcie do miejsca gdzie możemy być ewakuowani

Tak jak pisałem wcześniej największe ryzyko jest w przypadku ugryzienia dziecka lub osoby starszej – w takiej ewentualności – trzeba je maksymalnie uspokoić. Szybka akcja serca i wysokie ciśnienie krwi, przyśpieszą dostawanie się jadu do organizmu.

Jeśli to możliwe należy przemyć miejsce ukąszenia czystą wodą z mydłem. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić, poszkodowany także nie powinien się ruszać.
Dalsze postępowanie

Po przybyciu na miejsce zespół ratownictwa medycznego oceni stan świadomości, oddychanie i krążenie. Podejmie decyzję o ewentualnej tlenoterapii i zabezpieczeniu dróg oddechowych. W szpitalu lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu, a także konieczności podania antytoksyny.

Dodaj komentarz

99 − 96 =