Plan ewakuacji – czyli przygotowanie się na najgorsze

Ucieczka lub też ewakuacja z własnego domu w inną lokalizację jest jednym z najgorszych scenariuszy jaki może nas spotkać. Są jednak sytuacje, w których podjęcie tej trudnej decyzji może być konieczne.

 

160504085825-01-fort-mcmurray-fire-0504-exlarge-169

Ostatnie doniesienia z Kandy Fort McMurray dobitnie pokazały, że ewakuacja w niektórych przypadkach może być kwestią życia i śmierci.

 

Wiele źródeł o tematyce prepersko – survivalowej opisuje romantyczne ucieczki od cywilizacji, ludzi którzy rzekomo będą żyli, żywiąc się tym co znajdą w lasach itd. w moim mniemaniu jest to totalna głupota ponieważ taki wybór bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności, może doprowadzić do katastrofalnych konsekwencji.

Uważam iż decyzja o ewakuacji powinna być podjęta jedynie w przypadku kiedy przebywanie na terenie zamieszkania może zagrażać naszemu życiu i jest to ostateczność!

 

Miejsce ewakuacji

W pierwszą kolej powinniśmy ustalić listę miejsc, do których możemy się udać w przypadku zagrożenia, począwszy od miejsc takich jak rodzina, znajomi, domek letniskowy, itd. Takie miejsca powinny być rozlokowane w różnej odległości od kilku-kilkunastu kilometrów do kilkudziesięciu-kilkuset skończywszy, miejsca ewakuacji powinny być rozlokowane w różnych kierunkach w stosunku do twojej lokalizacji.

Kolejnym istotnym elementem jest powiadomienie osób, które znajdują się w tych lokalizacjach i posiadanie tam przynajmniej minimum swoich rzeczy osobistych – wystarczy że będzie to najtańsza torba podróżna, ze starymi rzeczami, których nie nosimy już na co dzień a nadal nadają się one do użytku.

Jeśli posiadasz miejsce takie jak własny domek letniskowy, warto aby w tej lokalizacji znajdowało się trochę prowiantu i podstawowe rzeczy pozwalające Ci przetrwać.

 

1. Przygotowanie do ewakuacji

Przygotowania do ewakuacji, należy zacząć kiedy nie ma takiej konieczności, zdecydowanie łatwiej jest pewne rzeczy zaplanować kiedy nie mamy nad sobą presji czasowej. Jak zawsze wszystko trzeba dostosowywać do indywidualnej sytuacji życiowej takiej jak ilość domowników, ich wiek możliwości fizyczne itd. Wiadomo, że jeśli posiadasz dzieci w wieku szkolnym i informacja o ewakuacji następuje w trakcie twojej pracy, musisz te dzieci z początku wydostać ze szkoły a następnie zabrać do domu i przygotować do sytuacji. Analogicznie jest z ludźmi starszymi, którzy wymagają więcej opieki i czasu aby ich ewakuować.

Tutaj warto zacząć od wielu małych rzeczy, takich jak przygotowanie listy najpotrzebniejszych rzeczy, lokalizacja tych rzeczy, przygotowania awaryjnych zestawów ucieczkowych (plecaków bug out bag) posiadania odpowiedniej ilości zasobów takich jak woda, prowiant, rzeczy do higieny osobistej, gotówki, a skończywszy na takich aspektach jak zapas odpowiednich medykamentów – w szczególności tyczy się to osób chorych, które muszą zażywać leki regularnie np. cukrzycy.

W następnej kolejności powinni zadbać o przygotowanie środków transportu, którymi będziemy się ewakuować (najlepiej aby było ich kilka), oraz przygotowaniu miejsc docelowych naszej lokalizacji (o ile one tego wymagają).

 

2. Plan ewakuacji

Dla uproszczenia załóżmy, że wszyscy nasi domownicy znajdują się w domu a informacja o katastrofie dotarła do nas, z telewizji, na podstawie informacji zebranych z mediów zapada decyzja o ewakuacji. W tym przypadku należałoby wdrożyć wszystkie wszystkie procedury, które wypracowaliśmy podczas przygotowań, sprawna ewakuacja może dać nam tą przewagę, iż wyprzedzimy wszystkie inne osoby, które będą się ewakuować w danym rejonie i uda nam  się to zrobić podczas tzw. „złotej godziny” – kiedy jeszcze inni będą przygotowywać się do ewakuacji.

Plan ewakuacji powinien zawierać różne warianty dróg, począwszy od głównych do tych pobocznych lub nawet dróg gruntowych prowadzących przez lasy i łąki. W przypadku jeśli duża liczba ludzi na raz będzie się ewakuować z danego miejsca bardziej niż pewne będzie to, że powstaną gigantyczne korki. Dołóżmy do tego zdenerwowanie i desperację ludzi a o wypadek już nie trudno co może skutecznie zablokować daną drogę na długie godziny.

W przypadku ewakuacji najtrudniejszą rzeczą będzie się wydostanie z dużych aglomeracji miejskich, w tym przypadku dobrze jest znać min. 3 alternatywne trasy wyjazdowe, w przypadku dużych miast warto mieć opracowane 3 alternatywne drogi co pewien obszar np. co 5-10 km. Jak to sprawdzić wystarczy, że będziemy próbować pokonać tą drogę w godzinach szczytu, będzie to mniej więcej symulacja warunków na jakie możemy się przygotować.

 

3. Zdarzenia losowe

Podczas naszej ewakuacji może zdarzyć się tak, że nasz pojazd ulegnie awarii, dojdzie do jakiegoś wypadku, lub po prostu droga przed nami będzie nie przejezdna. Tutaj warto mieć przygotowane awaryjne rozwiązanie takie jak posiadanie alternatywnego transportu lub też ewakuacja pieszo. Osobiście najlepszą alternatywą są tutaj rowery, nie wymagają one paliwa a dodatkowo, pozwalają na pokonywanie różnych przeszkód i poruszania się w zróżnicowanym terenie.

bag_rowerowy

Bardzo dobrym rozwiązaniem są bagażniki rowerowe montowane na dach lub na tylną klapę

 

To oczywiście powoduje, że większość rzeczy, które zostały upakowane w samochodzie trzeba będzie zostawić, dlatego uważam iż każda dorosła osoba powinna mieć przygotowany plecak z tzw. minimum potrzebnym do przetrwania (bug out bag).

Poza rowerami są również inne środki transportu, które mogą służyć jako alternatywa jednak są one zdecydowanie trudniejsze do zabrania ze sobą niż tylko rowery.

 

4. Trasa ewakuacji

Nasze docelowe miejsce lokalizacji jest oddalone w pewnej odległości od naszego miejsca zamieszkania, przebycie tej drogi różnymi środkami transportu może być zróżnicowane w czasie. Jednak zmiana środka transportu może „otwierać” nowe możliwości pokonania tej trasy. Jeśli miejsce docelowe jest położone w stosunkowo dużej odległości od naszego miejsca pobytu może zdarzyć się tak, że będziemy zmuszeni się zatrzymać aby odpocząć lub nawet się przespać. Najbardziej dogodne miejsca takich postojów powinny być nam znane dobrze, poza tymi miejscami powinniśmy mieć dodatkowo wiedzę o kilku innych miejscach gdzie będzie można się zatrzymać .

Trasa ewakuacji powinna być możliwie najkrótsza lub możliwie najprostsza do przebycia, po jak najmniej zróżnicowanym terenie – mając do wyboru trasę 5 km z licznymi podejściami i 10km trasę na płaskim terenie powinniśmy wybrać tą, która będzie łatwiejsza do pokonania dla najsłabszej osoby w naszej grupie. Tak więc znajomość terenu jest niewątpliwie bardzo istotnym elementem w przypadku planowania na takie scenariusze.

Ponadto dla osób z dużym potencjałem gotówki oraz wolnego czasu, można zastosować jeszcze jeden trik polegający na ukryciu na trasie ewakuacji dodatkowych zasobów, ukrytych lub zakopanych pod ziemią. Takie zasoby jak np. woda, jedzenie, paliwo mogą być bardzo przydatne w szczególności jeśli ich dostępność będzie mała.

 

Mam nadzieję, że ani ja ani żaden z czytelników nigdy nie będzie musiał stanąć przed takim wyborem jednak zawsze lepiej być przygotowanym za w czasu niż nie być w ogóle…

 

Dodaj komentarz

92 − 86 =