Koncepcja szarego człowieka (grey man concept)

Większość zdarzeń kryzysowych, takich jak załamanie gospodarcze, zdarzenia pogodowe, konflikty zbrojne, niepokoje społeczne itd. mogą spowodować, że podstawowe dobra takie jak jedzenie, benzyna czy nawet pieniądze mogą być trudno dostępne. To przeważnie powoduje jeszcze większej niezadowolenie społeczeństwa i jeszcze bardziej destabilizuje porządek.

Efektem przedłużającej się sytuacji kryzysowej najczęściej jest

  1. Stan zwiększonej aktywności służb porządkowych takich jak policja, wojsko (godzina policyjna, stan wojenny) co może się wiązać z tym, że na ulicach pojawią się uzbrojeni mundurowi, którzy będą mogli dokonać przeszukania lub też aresztowania bez podania przyczyny.
  2. Powstawanie band przestępczych, które z braku dostępu do podstawowych dóbr będą rabować ludzi, domy, przy okazji dokonywać rozbojów, nie wspominając to takich okrucieństwach jak gwałty czy nawet morderstwa.

Takie sytuacje miały już wielokrotnie miejsce podczas, załamań systemu politycznego, gospodarczego, konfliktów zbrojnych, można tutaj wymienić Stan Wojenny w 81-83 roku, kryzys gospodarczy w Grecji,  konflikt na Ukrainie, Bałkanach czy chociażby wojna w Syrii. Takie zdarzenia często powodują, że nawet zwyczajni ludzie zaczynają być pozbawieni skrupułów a jedynie co zaczyna się liczyć to prymitywny instynkt przetrwania.

Dla zainteresowany polecam bardzo ciekawą lekturę, którą podesłał mi mój kolega, poniższy artykuł bardzo dosadnie opisuje, do jakich okrucieństw są ludzie zdolni podczas kiedy nie ma co jeść, pić a nawet czym się ogrzać:

http://www.polishclub.org/2013/06/08/dr-dr-konrad-dobrzynski-jerzy-jaskowski-kiedy-nas-polakow-to-czeka/

 

Na czym polega koncepcja szarego człowieka

Jest to sposób swoistego kamuflażu w aglomeracjach miejskich, polegająca na odpowiednim zachowaniu, wyglądzie oraz ubiorze, który pozwala na łatwe wtopienie się w tłum, jednocześnie będzie spełniał on dwie podstawowe funkcje unikania wyżej wymienionych grup ludzi, z którymi nie będziemy chcieli mieć do czynienia.

 

Nie wyglądaj jak ktoś kto stanowi potencjalne zagrożenie

Większość służb porządkowych jest szkolona tak aby „wyławiać z tłumu” ludzi, którzy mogą stanowić potencjalne zagrożenie, mowa tutaj o ludziach mogących mieć przynależność do zorganizowanych grup przestępczych, wyglądać na osobę potencjalnie agresywną lub też posiadać pewną przynależność do grup paramilitarnych (a do takich w dużej mierze są zaliczani prepersi).

prepersi stereotyp

Stereotypowy wygląd prepersów, nie dużo różnią się od bojówkarzy

 

Jest to dosyć istotne w szczególności dla osób, posiadających ekwipunek w stylu militarnym, dla grupy żołnierzy możesz być np. „zielonym ludzikiem”, osobą, która potencjalnie może posiadać broń i niespodziewanie otworzyć ogień.

Specyficzny wygląd taki jak mocno rozbudowane mięśnie, tatuaże, fryzura lub wygląd twarzy sugerujące doświadczenie w walkach wręcz może być powodem do zatrzymania, kontroli osobistej itd.

 

Nie wyglądaj jak potencjalna ofiara

Bandyci oraz złodzieje najczęściej przed dokonaniem ataku obserwują swoją ofiarę, psychologia takich ludzi powoduje iż nie zależy im na bezpośredniej konfrontacji, lecz na zastraszeniu i poddaniu się ich woli. Tacy ludzie przeważnie poszukują osób słabszych od siebie, których zastraszenie i pozbawienie dóbr nie będzie skutkowało niepotrzebnymi stratami.

 

Bądź średniakiem

Będąc przeciętnym Kowalskim pod każdym względem, ludzie nie będą zwracać na Ciebie uwagi, dzięki temu można niepostrzeżenie i bez zainteresowania osób trzecich przemieszczać się. Używając tłumu jako kamuflażu zdecydowanie łatwiej zostać niepostrzeżonym.

 

Kilka porad jak zostać „szarym człowiekiem”

1.Ubiór

Powinien być możliwie nierzucający się w oczy, kolory powinny być stonowane (szarości lub kolory pastelowe), zwykłe jeansy. Do tego możemy dołożyć czapkę z daszkiem i okulary pod warunkiem, że warunki atmosferyczne na to pozwalają. Ubrania nie powinny być za dobrej jakości, najlepiej aby nie posiadały żadnych znaków towarowych (logo firmy), emblematów sportowych nic co mogłoby stworzyć jakieś powiązanie.

2. Zachowanie

Poza naszym ubiorem, mową – 80% naszej komunikacji to tzw. komunikacja niewerbalna (mowa ciała). Polegająca na tym jak się zachowujemy, jak chodzimy, gestykulujemy. Szybki chód, nerwowe ruchy, rozglądanie się na boki spowoduje, że nasze zachowanie może wzbudzić kogoś zainteresowanie. Ruchy powinny być luźne a chód dostosowany do tłumu, w przypadku kiedy podróżujemy sami (co nie jest wskazane w takich sytuacjach) nasz chód powinien być pewny, średnim tempem.

3. Cechy szczególne

Niestety nie każdy może być szarym człowiekiem, chociażby z powodu swojej budowy ciała – nadmierna muskulatura, tatuaże a nawet rzeczy takie jak zarost mogą powodować, że będziemy wzbudzać zainteresowanie innych osób. Dlatego jeśli jest to możliwe powinniśmy zakryć wszystkie znaki szczególne.

4. Dobra materialne

Mówią, że diabeł tkwi w szczegółach dlatego, warto zwrócić uwagę na rzeczy które mogą spowodować spalenie naszej przykrywki. Mogą to być banalne rzeczy jak markowy zegarek, bransoletka, lanserskie oprawki okularów, kolczyki, najnowszy telefon czy też markowy plecak.

5. Rutyna

W przypadku jeśli nasz wygląd zewnętrzny i zachowanie nie budzi większego zainteresowania, możemy zostać zidentyfikowani np. poprzez regularne uczęszczanie tą samą drogą o tych samych porach dnia. Taką osobę będzie zdecydowanie łatwiej wytropić oraz dowiedzieć się więcej o jej nawykach oraz otoczeniu, miejscu zamieszkania itd.

 

Dla wszystkich, którzy chcą pracować nad swoim miejskim kamuflażem, proponuję małą zabawę polegająca na przemieszczaniu się przez miasto tak aby nikt na nas nie zwracał uwagi.