Plecak ucieczkowy (Bug Out Bag) – plecak przetrwania / survivalowy

Głównym założeniem takiego plecaka jest posiadanie wszystkich najbardziej potrzebnych rzeczy w jednym miejscu, które na wypadek jakiejś katastrofy pozwolą przeżyć min. 72 godziny – jest przeciętny czas, w którym służby ratownicze będą w stanie dotrzeć do twojej lokalizacji i udzielić Ci profesjonalnej pomocy. Oczywiście te 72 godziny jest bardzo umowne i jeśli dobrze zaplanujesz swój ekwipunek może on Ci służyć zdecydowanie dłużej niż tylko pierwsze 3 krytyczne doby.

 

Podczas budowania takiego plecaka trzeba zastanowić się nad pewnymi indywidualnymi parametrami, które pozwolą Ci skompletować odpowiedni sprzęt są to m.in:

 • waga, budowa ciała, kondycja fizyczna
 • miejsce zamieszkania
 • odległość i teren jaki trzeba będzie przebyć do prawdopodobnego celu ewakuacji

Pierwszy parametr czyli twoja ogólna budowa ciała pozwoli Ci zdeterminować jaką maksymalną wagę może posiadać plecak, który nie spowoduje iż podczas ewakuacji nie narazisz się na kontuzję. Ogólna waga plecaka powinna oscylować między 20-30% twojej całkowitej wagi ciała przy założeniu, że twoja budowa ciała oraz kondycja jest na dobrym poziomie.

Prawda jest taka, że dopóki takiego plecaka nie złożymy i nie pójdziemy w nim na dłuższy spacer nie otrzymamy odpowiedzi, czy jest on dopasowany do naszej wagi, jest dla nas wygodny a rozmieszczenie ekwipunku jest odpowiednie, ale o tym za chwilę…

Miejsce zamieszkania oraz nasz prawdopodobny cel ewakuacji w dużej mierze determinuje jaki sprzęt potrzebujemy zabrać ze sobą. Jeśli mieszkamy w niedużej miejscowości i naszym pierwszym celem ewakuacji będzie np. ucieczka do lasu lub też wydostanie się z dużej aglomeracji na jej przedmieścia np. do rodziny nasz sprzęt powinien być zupełnie inaczej skonfigurowany. Wraz z plecakiem warto przygotować sobie również odpowiednie buty, które będą przystosowane do terenu w jakim będziemy się poruszać – nie mogą to być buty nowe, najlepiej takie które mamy już rozchodzone i wiemy, że są dla nas wygodne.

 

Teraz trochę o wyborze odpowiedniego plecaka dla siebie. Pojemność takiego plecaka powinna oscylować między 20-35 litrów, niektórzy hardkorowcy zabierają ze sobą 60 lub nawet 80 litrowe plecaki ale taki wielki balon na plecach jest bardzo nieporęczny i bardziej się nadaje na dłuższe wypady niż ewakuację.

Za duży i za ciężki plecak może nas skutecznie spowalniać, a może zdarzyć się tak , że czas podczas ewakuacji będzie kluczowy, dlatego warto też mieć pewien umiar oraz wiedzieć co można w międzyczasie „poświęcić” w celu odchudzenia naszego plecaka na rzecz większej mobilności.

Głównym atrybutem plecaka survivalowego powinna być wygoda podczas noszenia, nie może on też być za duży w stosunku do naszego ciała aby nie krępował ruchów.

Jeśli chodzi o samą budowę plecaka to polecam te z wojskowym rodowodem, z tzw. systemem molle, są to po prostu paski materiały, dzięki którym mamy możliwość przytroczenia dodatkowego ekwipunku na zewnątrz plecaka ale nie jest to oczywiście konieczne.

 

Rzeczy, które powinny się znaleźć w plecaku przetrwania powinny być uwarunkowane pod kątem następujących kategorii z czego  6 pierwszych jest zupełnym minimum

1.Woda oraz możliwość jej uzdatnienia

Jest niezbędna do życia, bez wody przetrwamy ok 3 doby, niestety woda jest ciężka i nie możemy jej zabrać zbyt wiele ze sobą. Niektóre plecaki posiadają wbudowaną kieszeń na tzw. camelback – jest to bardzo fajne rozwiązanie ponieważ wodę mamy zawsze dostępną i za każdym razem, kiedy chcemy się napić nie musimy ściągać plecaka. Poza wodą na wyposażeniu, powinniśmy mieć możliwość jej przefiltrowania i uzdatnienia. Na rynku istnieją różne systemy uzdatniania wody w tym filtry wyposażone w pompki, czy też tzw słomka życia „lifestraw”. Przenośnie filtry wody przeciętnie kosztują od 100 do 200 złotych, ich zaletą jest to że możemy pić wodę praktycznie po przefiltrowaniu.

 

uzdatnianie_wody

 

Kolejnym zdecydowanie tańszym, mniej gabarytowym rozwiązaniem są tabletki do uzdatniania wody, jednak w tym przypadku trzeba odczekać zanim środki dezynfekujące zaczną działać, smak wody pozostawia wiele do życzenia jednak zabija wszystkie zarazki, które mogłyby doprowadzić do zatrucia organizmu, jeśli woda jest brudna to przy użyciu tabletek warto taką wodę odfiltrować mechanicznie co najmniej przez jakiś materiał.

 

W plecaku przeżycia absolutnie musi się znaleźć minimum jedno metalowe naczynie, w którym można zagotować wodę. Dodatkowo warto mieć ze sobą możliwość zmagazynowania dodatkowej ilości wody na wypadek, kiedy następne źródło wody nie będzie szybko dostępne.

 

2. Rozpalenie ognia,

Możliwość rozpalenia ognia jest nam potrzebna do dwóch zasadniczych rzeczy, ogrzania się oraz zagotowania wody – podstawowa metoda odkażenia czystej wody.

 

Ogień pozwoli przyrządzić nam posiłek jak i również daje źródło światła, szczególnie przydatne kiedy nocujemy w lesie. Warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które pozwolą Ci ten ogień rozpalić takie jak:

 • zapałki lub zapałki sztormowe
 • zapalniczka najlepiej żarowa lub benzynowa
 • krzesiwo

Do tego powinniśmy posiadać rozpałkę, która pozwoli nam łatwo i szybko rozpalić ogień:

 • rozpałka chemiczna
 • kora brzozy
 • tampony, płatki higieniczne
 • rozpałki przygotowane samodzielnie np. zwęglona bawełna

 

3. Światło

W nocy bez jakiegokolwiek źródła światła będzie bardzo ciężko się poruszać, nawigować w terenie już nie wspominając o podstawowych czynnościach jak chociażby odnalezienie swojego ekwipunku, który położyliśmy na ziemi. Dlatego dobrze jest mieć kilka odrębnych źródeł światła:

 • latarka czołowa
 • latarka
 • światło chemiczne

Osobiście uważam że latarka czołowa jest niezastąpionym ekwipunkiem, ponadto operując w ciemnościach możemy wykonywać różne czynności dwoma rękoma. Poza standardowymi latarkami warto mieć w zapasie latarkę zasilaną np. na korbkę.

 

4. Apteczka i podstawowe lekarstwa

Przydatności apteczki w takich sytuacjach nie trzeba zbytnio tłumaczyć, może się przydać tobie ale również osobą, które będą potrzebować pomocy na twojej drodze – wystarczy zakupić porządną apteczkę samochodową. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw lekarstw takich jak:

 • leki przeciwbólowe
 • leki przeciw biegunce
 • leki przeciwalergiczne
 • lekarstwa, które potrzebujesz np. jeśli jesteś cukrzykiem – insulina

 

5. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi może spowodować wyziębienie organizmu, aby nie dopuścić do takiej sytuacji nasz plecak ratunkowy powinien mieć przynajmniej folię NRC – bywa również na wyposażeniu apteczek, ponczo, o ile mamy miejsce jakieś ciepłe okrycie typu kurtka typu sofshell lub sweter. Aby ochronić się przed wyziębieniem warto posiadać również ogrzewacze chemiczne, pozwolą one uniknąć odmrożeń a także wspomogą nas podczas postoju. Dobrze jest też posiadać w swoim ekwipunku bandanę, arafatkę, lub najprostszą maskę przeciwpyłową – dzięki niej będziemy w stanie odizolować nasz układ oddechowy.

W przypadku wysokich jak i niskich temperatur powinniśmy mieć, jakieś nakrycie głowy, bardzo dobrym pomysłem jest też mieć okulary przeciwsłoneczne lub okulary ochronne.

 

6. Narzędzia

Podstawowym narzędziem w sytuacjach surivalowych jest nóż, każdy prepers powinien posiadać przynajmniej jeden porządny nóż. Warto doposażyć się również w odpowiednią ilość sznurka – bardzo dobrym sznurkiem jest linka spadochronowa paracord, te dwie rzeczy uważam za zupełne minimum. W zależności od naszych predyspozycji możemy się doposażyć się w srebrną taśmę, opaski zaciskowe, multitoola, siekierkę, piłkę składaną, saperkę itd.

mora companion heavy duty, fiskars x10

Mój skandynawski duet do prac obozowych Mora Companion Heavy Duty oraz Fiskars X10.

 

Wszystko zależy od tego ile sprzętu będziemy potrzebować, jesteśmy w stanie przenieść oraz zabrać do naszego plecaka.

 

7. Schronienie

Jeśli jednym z naszych scenariuszy będzie ewakuacja do lasu, warto zabrać ze sobą ekwipunek, który pozwoli spędzić nam noc w miarę przyzwoitych warunkach. Ci co mieli okazję spać pod chmurką, dobrze wiedzą że nie ma nic gorszego niż źle przespana noc. Dodatkowo ziemia wyciąga z człowieka temperaturę przez co możemy się narazić na hipotermię, utrata temperatury spowoduje, że każda czynność będzie 10 razy trudniejsza niż normalnie.

Na tego typu ewentualności warto rozważyć następujący ekwipunek:

 • Śpiwór
 • Namiot
 • Karimata
 • Tarp
 • Hamak
 • Koc wełniany

Wybór odpowiedniego śpiwora jest bardzo istotny, każdy śpiwór ma swoją optymalną temperaturę, ponadto jeśli zależy Ci na gabarytach warto rozważyć zakup śpiwora puchowego – są one zdecydowanie droższe niż klasyczne śpiwory jednak jest to rzecz, na której nie warto oszczędzać.

prepersi_obozowanie

Posiadanie plecaka survivalowego to również świetna przygoda

 

Zestaw tarp i hamak kontra namiot i karimata – każdy ma swoje plusy i minusy, na korzyść pierwszego niewątpliwie przemawia waga oraz objętość, namiot daje nam możliwość pełnego schronienia, nas i naszego ekwipunku, lepiej chroni również przed warunkami atmosferycznym.

Koc wełniany jest dobry z powodu tego, że nawet mokry będzie trzymał temperaturę.

 

8. Higiena

W sytuacji zwiększonego wysiłku oraz stresu, nasz organizm ma tendencje do zwiększonej potliwości, to w połączeniu z mało komfortowymi warunkami powoduje, że nasze ciało jest narażone na różnego typu infekcje skórne, pasożyty itd. W swoim zestawie przetrwania warto mieć przynajmniej minimalny zestaw taki jak:

 • mydło
 • pastę i szczoteczkę do zębów
 • krem z filtrem uv i pomadka
 • pinceta
 • środek przeciwko kleszczom i komarom

Pierwsze trzy pozycje wydają się być oczywiste i nie trzeba poświęcać im więcej uwagi dwa kolejne są ze sobą związane, chodzi dokładniej o kleszcze, które mogą być przyczyną bardzo poważnej choroby Boreliozy. Dlatego warto się zaopatrzyć w narzędzie, które pozwoli nam usunąć je z naszego ciała a także środek, który będzie je skutecznie odstraszał.

Tutaj warto obalić pewien mit środki zawierające środek aktywny DEET nie są skuteczne na kleszcze, jedynie na komary. Dlatego warto zaopatrzyć się w środek, który zawiera środek Permetrynę, środek ten nie stosujemy bezpośrednio na skórę tylko impregnujemy im nasze ubrania.

 

9. Jedzenie

Człowiek może teoretycznie przetrwać bardzo długo bez jedzenia, jednak brak dopływu kalorii, przy wzmożonym wysiłku spowoduje utratę sił a tego byśmy nie chcieli, dlatego warto mieć przy sobie zapas jedzenia. Przygotowując swoją stalową rację można skorzystać z gotowych rozwiązań jak racje MRE (meal ready to eat) lub też zakupić rzeczy we własnym zakresie, istnieją również racje SOS, w formie skompresowanych ciastek, zajmują mało miejsca, są bardzo kaloryczne i mają długi termin przydatności, niestety nie miałem okazji ich na razie przetestować. Osobiście wybieram dobre konserwy z dużą ilością mięsa, rzeczy słodkie, nie zapominając o dodatkach jak kawa w saszetkach i herbatka itp. co niewątpliwie podnosi morale i działa pobudzająco na nasz organizm. Jak zawsze najlepiej jest popróbować samemu co nam pasuje i skomponować swoje własne survivalowe „menu”.

 

 

Mam nadzieję, że te informacje pomogą wam przygotować swój własny plecak przetrwania, złożenie takiego zestawu to nie wszystko, bycie prepersem to również ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, ponadto wypad do lasu i testowanie swoich umiejętności jak i również sprzętu to świetna zabawa, a doświadczenie które się zyskuje pozwala na weryfikacje posiadanego ekwipunku.

 

Czytaj również:

Plecak ucieczkowy survivalowy cz.2

Plecak ucieczkowy kilka najczęściej popełnianych błędów