Bezpieczeństwo podczas sytuacji kryzysowych

Za każdym razem jak gdzieś w mediach pojawia się temat prepersów, automatycznie pojawiają się ludzie z bronią, łukami itd.”Moda na prepersów” przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie broń jest wpisana w ich styl życia a na przykład w takich stanach jak Texas karabiny szturmowe sprzedają w hipermarketach.

Przeglądając wiele stron, filmików na YT w 8 na 10 występuje broń, jako najlepsze narzędzie przetrwania. Uważam, że dobrze jest mieć umiejętności obrony siebie i swoich najbliższych. Jednak przecenianie posiadania broni ponad inne umiejętności zapewnienia sobie bezpieczeństwa może być złudne a w przypadku katastrofy na wielką skalę spowoduje iż mocno uzbrojona i zdesperowana ludność będzie strzelać do siebie walcząc o resztki jedzenia.

 

Uważam, że cała idea przygotowywania się, w sytuacjach kryzysowych, będzie dawać ten komfort, że nie trzeba będzie podejmować decyzji, które złamią nasz kręgosłup moralny a broń będzie użyta tylko w ostateczności do obrony siebie i swoich najbliższych. Dlatego w tym artykule postaram się poruszyć różne metody obrony, które mogą być przydatne na wypadek ciężkich czasów.

 

1.  Pośrednie środki bezpieczeństwa

Kolejny zwrot zaczerpnięty z armii amerykańskiej to OPSEC (Operation Security) zasada polega na tym, że jeśli myślicie poważnie o przygotowywaniu się na takie ewentualności to zalecam abyście nie zdradzali innym osobom (nawet tym z najbliższego otoczenia), że macie w domu zapas żywności, wody, lekarstwa a nawet broń. Ta informacja może nie zostanie wykorzystana przez osobę, której o tym powiedzieliście ale  ta osoba może przekazać ją komuś innemu, kto w akcie desperacji będzie próbował odebrać wasze skrzętnie zbierane zapasy.

 

W najlepszym przypadku będziesz miał masę osób przed drzwiami, którzy będą prosić Cię o pomoc, jedzenie, lekarstwa itd. a przecież nie gromadzisz ich dla innych. Przygotowując się na różne ewentualności raczej większość prepersów nie myśli aby być dobrym samarytaninem, oczywiście dalej trzeba zachować pewien poziom empatii jednak osobiście uważam, że nie mam moralnego obowiązku dzielenia się z innymi ludźmi moimi zapasami, którzy jeszcze nie tak dawno drwili z prepersów za wariatów.

 

Sprawa wygląda analogicznie jeśli chodzi o komunikację, w przypadku jakiegoś zagrożenia, wypadku, katastrofy może być tak, że telefony komórkowe przestaną działać.

Jeśli posiadamy alternatywne sposoby komunikacji takie jak krótkofalówki lub CB radio, musimy mieć na uwadze, że nie tylko my posiadamy taki sprzęt i ktoś może podsłuchiwać naszą komunikację. Wiele tego typu urządzeń posiada opcję SCAN przez co takie radio wchodzi w tryb nasłuchu jak tylko wykrywa jakieś fale automatycznie przestraja się na daną częstotliwość. Tak więc ustawienie sobie kanału na CB czy PMC a nawet własnej częstotliwości na bardziej zaawansowanych radiach nie daje nam pewności, że ktoś postronny nas nie podsłuchuje.

W pewnym sensie możemy to zagrożenie zminimalizować kupując radia, które szyfrują swoją transmisję jednak te urządzenia są zdecydowanie droższe a też jednoznacznie nie eliminują możliwości podsłuchu.

Najtańszą i najskuteczniejszą metodą jest stosowanie komunikacji, która zapobiega osobom postronnym na zorientowaniu się o czym jest rozmowa. Używanie kryptonimów imion, miejsc a nawet szyfrów w postaci używania odpowiednich zwrotów, które znaczą zupełnie co innego pozwoli zachować poufność przekazywanych informacji. To jednak wymaga przygotowania odpowiednich procedur, które będą znały osoby z twojej grupy.

 

Procedury

Jeśli jesteśmy już przy procedurach, warto się również zastanowić co będzie w przypadku tzw. Blackout`u, który może pozbawić nas jakiejkolwiek komunikacji. Co jeśli nasi bliscy są oddaleni od nas o setki kilometrów – w takich sytuacjach należy wprowadzić pewne najprostsze procedury. Przykładowo, że w przypadku jakiejś katastrofy, która bezpośrednio lub pośrednio dotyka nas, wszyscy mają w tym momencie jak najszybciej ewakuować się do punktu A itd.

Jak zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem, i nie wymyślać całej książki procedur już nie mówiąc o ich wdrażaniu. Przecież niekoniecznie całą twoja rodzina to zapaleńcy prepingu. Punkt zborny całej rodziny jest w takich sytuacjach jest najlepszy ponieważ, ciężko podejmuje się jakiekolwiek decyzje jeśli twoi bliscy są gdzieś daleko i nie wiesz co się z nimi dzieje.

 

Izolacja

Duże skupiska ludzkie niosą ze sobą ryzyko, że w momencie kiedy sklepy opustoszeją, a pomoc władz będzie ograniczona, powstaną bandy które będą rabować innych, nie wspominając o innych okrucieństwach jakich mogą się dopuszczać. W konfrontacji z taką grupą ludzi, utrata pieniędzy, jedzenia lub innych rzeczy może być najłagodniejszym wymiarem kary…

 

Pod terminem izolacja można rozumieć wiele rzeczy, od zaszycia się w domu i nie opuszczania swojego domostwa bez poważnej przyczyny lub też o ile jest taka możliwość, wyjazdu do miejsca gdzie otaczające skupiska ludzkie są mniejsze. Jeśli wyjeżdżamy do miejsca nam znanego, a także również jesteśmy tam znani tym lepiej. Izolacja w małych skupiskach ludzkich może działać odwrotnie niż w przypadku dużych aglomeracji. Nieznajomemu nikt nie będzie chciał pomóc, a także być pierwszym celem.

 

Koncepcja Szarego Człowieka

Większość osób myśląc o prepersach widzi ludzi w wojskowych ciuchach z karabinami w ręku, wielkimi plecakami, którzy poruszają się jeszcze większymi terenowymi autami. To oczywiście powoduje, że taki człowiek znacząco różni się od ogółu przez co jest identyfikowalny. Na wypadek katastrofy tacy ludzie, bardzo szybko mogą stać się potencjalnymi celami, z racji tego iż posiadają znaczącą ilość zapasów. Ludzie zdesperowani nie będą zważali na fakt iż taki człowiek jest uzbrojony czy nie. Mało, który prepers żyje w fortecy, której nie można np. podpalić i co wtedy…?

Nie każdy może być oczywiście „szarym człowiekiem”, ktoś kto ma np. 2 metry wzrostu, albo jest fanem podnoszenia ciężarów, posiada liczne tatuaże, które nie mogą być zakryte, nie będzie się kwalifikował jako szary człowiek, istnieją natomiast metody aby lepiej wtapiać się w tłum.

Ideą takiego wizerunku i zachowania jest nie posiadanie żadnych specyficznych cech, ubrania powinny być w stonowanych kolorach, bez logotypów, nie powinny być to rzeczy nowe, nie powinny posiadać znamion pochodzenia wojskowego lub też uznane za rzeczy drogie i ekskluzywne.

Dzięki temu łatwiej jest się wtopić się w tłum, a w efekcie unikać niepotrzebnych kontaktów czy to ze służbami porządkowymi czy też osobami, które niekoniecznie są do nas przyjaźnie nastawione. „Scalając się z masą” nasze wykrycie przez osoby dla nas niepożądane będzie zdecydowanie trudniejsze.

091213stray_mutt_mormon_blend

Podobnie ma się sprawa w przypadku naszego pojazdu – nasze auto na sytuacje kryzysowe nie powinno wybijać się z tłumu. Orurowana terenówka z halogenami i na szerokich oponach, będzie jednym z pierwszych zatrzymanych samochodów, sprawa ma się analogicznie w przypadku aut luksusowych – które ewidentnie wskazują na status społeczny takiej osoby.

 

Mój dom moja forteca

Ważną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie domu pod kątem włamań, wszystkie newralgiczne punkty typu drzwi, zamki, okna powinny być zabezpieczone w systemy antywłamaniowe. Dobrze jest też wyposażyć dom w system alarmowy,  który uruchamia sygnały dźwiękowe. I znowu te procedury, co domownicy powinni robić na wypadek naruszenia integralności domostwa.

 

2. Bezpośrednie środki bezpieczeństwa

Poza pośrednimi metodami zapewnienia sobie bezpieczeństwa, koniecznie trzeba zadbać o możliwość obrony siebie, swoich bliskich oraz dobytku. W przypadku katastrofy o zasięgu nawet lokalnym, linie zaopatrzeniowe naszych sklepów mogą zostać przerwane, ludzie z powodu braku żywności będą o nią po prostu walczyć, w tym przypadku służby mundurowe nie będą w stanie zapewnić porządku. To jest pożywką dla wszelkiego rodzaju bandziorów do tego aby rabować innych ludzi.

 

2.1 Walka w ręcz

Pierwszą i podstawową linią obrony, powinna być przynajmniej podstawowa umiejętność samoobrony. Ludzie, którzy nigdy nie uczestniczyli w bójce, mają tendencję do unikania konfrontacji z agresorami, przez co upewniają taką osobę w tym iż ich potencjalna ofiara nie będzie stawiać oporu. Dla wszystkich poszukujących szybkiej nauki samoobrony polecam izraelski system walki Krav maga, system bazuje na podstawowych odruchach,  obronnych człowieka.

krav maga

System jest w szczególności polecam kobietom, ponieważ w dużej mierze skupia się na szybkim obezwładnieniu przeciwnika i ucieczce z miejsca zdarzenia.

 

W samym systemie siła nie jest najważniejsza ponieważ bazuje ona na tych częściach ciała, które są najbardziej bolesne na atak (krocze, oczy, gardło, itd.). Ponadto istnieje wiele innych sztuk i systemów walki, które są bardzo skuteczne podczas samoobrony, wszystko zależy od preferencji poszczególnych osób.

 

2.2 Broń do obezwładniania

Ogólnie mówiąc jest to broń, której użycie nie powoduje śmierci  i nie ma ona bezpośredniego wpływu na zdrowie napastnika, do tej grupy zaliczamy paralizatory i gazy łzawiące.

 

2.3 Broń biała

Do tej grupy należą wszystkie pałki, noże, maczety, siekiery itd. Uważam iż każdy powinien mieć kilka porządnych noży, począwszy od klasyki czyli szwedzkiej mory po jakiegoś dobrego full tanga, które niekoniecznie muszą służyć jako broń ale jako bardzo dobre narzędzie na wypady do lasu.

Kolejnym ciekawą bronią białą jest pałka teleskopowa, która dzięki swoim gabarytom, jest bardzo poręczna a jednocześnie daje zdecydowaną przewagę przeciwko napastnikowi.

Dla hardkorowców przygotowyjących się na apokalipsę zombie polecam bardziej wyrafinowany sprzęt.

(Obrazek JPEG, 680×478 pikseli)

Michonne wie, że najlepszy sprzęt na zombie to japońska katana

 

2.4 Broń miotająca

Do tej klasy należą łuki oraz kusze, niektórzy prepersi twierdzą, że w przypadku końca świata amunicja kiedyś się skończy, natomiast łuk jak i strzały można wykonać za pomocą podstawowych narzędzi. Osobiście nie mam wystarczającej wiedzy aby wypowiadać się na ten temat, jednak wydaje mi się, że opanowanie łuku zajmie zdecydowanie więcej czasu niż nauka strzelania z broni palnej. Jedyną zaletą, która przychodzi mi na myśl jest to, że jest ona bardzo cicha.

 

2.4 Broń palna

Jest to niewątpliwie, najbardziej skuteczny i jednocześnie najbardziej śmiercionośny środek samoobrony. Dzięki swojej sile rażenia jeden uzbrojony człowiek może stawić czoła zdecydowanie większej ilości napastników. Jeśli jesteś posiadaczem broni to poniższy tekst jest dla Ciebie znany, jednak jeśli o tym myślałeś jednak jeszcze nic nie robiłeś w tym kierunku, mogę powiedzieć iż najłatwiej jest otrzymać pozwolenie na broń do celów sportowych, nie będę opisywał całego procesu ponieważ inni już to zrobili bardzo dobrze, prawnie dostęp do broni reguluje Ustawa o Broni i Amunicji.

W dużym skrócie jeśli chcesz się starać o pozwolenie na broń musisz spełniać podstawowe 3 warunki:

  • mieć skończone 21 lat
  • nie być karany
  • być zdrowy psychicznie

springfield-xds-9mm-walther-guns-wallpaper-768x480

 

Dla zainteresowanych bardzo dobrze opisana procedura krok po kroku  (jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych). Wszystko można załatwić w ok 6-8 miesięcy w zależności od terminów poszczególnych egzaminów. W moim przypadku był to ok. rok. Sumaryczny koszt uzyskania pozwolenia to lekko ponad 2 tys. złotych.

 

Zastanawiając się nad posiadaniem broni do obrony siebie, swoich bliskich i swojego domostwa, a także w przypadku ewakuacji zastanawiałem się jaki rodzaj broni byłby najlepszy.

W przypadku broni stricte do samoobrony najlepszym rozwiązaniem wydają się następujące typy broni

  • pistolet półautomatyczny 9mm
  • strzelba gładkolufowa typu pump-action lub semi
  • karabinek 9mm lub konwersja pistoletu w karabinek PDW

Pistolet 9mm jest chyba obecnie najbardziej popularną bronią, modeli pistoletów jest bardzo dużo i nie będę prowadził demagogi, który jest najlepszy. Natomiast sam pocisk posiada sporą moc rażenia a pistolety przeważnie posiadają od kilku do kilkunastu takich pocisków w magazynku.

Strzelba gładkolufowa jest świetną bronią do obrony ponieważ dzięki amunicji śrutowej mamy większy obszar rażenia niż w przypadku amunicji kulowej. Ponadto taka broń jest niezawodna.

GUN-329-Large

Karabinki 9mm – zapewne zauważyliście, że oddziały antyterrorystyczne lub SWAT korzystają właśnie z takich karabinków, ich niewątpliwą zaletą są małe gabaryty oraz duża szybkostrzelność (w przypadku broni cywilnej nie ma możliwości zakupu broni automatycznej tylko z ogniem pojedynczym) jednak taki karabinek daje większą pewność w strzelaniu dodatkowo można zamontować na niego dodatkowe akcesoria jak chociażby latarkę, laser lub optykę (kolimatory).

 

W przypadku kiedy trzeba z jakiś powodów trzeba byłoby się ewakuować, moim zdaniem najlepszym zestawem byłoby:

  • pistolet lub rewolwer o kalibrze 9mm lub większym
  • pistolet i karabinek na amunicję 22lr

IMG_8007__26629.1424800800.1280.1280

Swój wybór motywowałbym chęcią posiadania broni krótkiej o większej sile rażenia na wypadek sytuacji zagrożenia życia. Pistolet i karabinek 22lr ma niewątpliwą zaletę wagi i gabarytów samej amunicji, której w przeliczeniu na inne rodzaje można zabrać ze sobą zdecydowanie więcej. Mimo swojego małego kalibru amunicja jest tak samo śmiertelna jak każda inna – można ją polować na mniejsze zwierzęta do dzika włącznie, do większych zwierząt nie powinno się strzelać z tego typu broni z oczywistych powodów.

 

Dlaczego nie wspomniałem nic o karabinkach szturmowych?

Oczywiście nie neguję posiadanie takiej broni, na ciężkie czasy, karabinki typu AK czy AR15 to bardzo dobre konstrukcje wywodzące się rodem z wojska, posiadają potężną siłę ognia.

Pytanie co taka broń wnosi – mogę znaleźć jakieś racjonalne wytłumaczenie jako ostateczne narzędzie do obrony przez uzbrojoną bandą ale nie zabierałbym takiej broni ze sobą na wypadek ewakuacji a w szczególności spowodowanej konfliktem zbrojnym. Posiadanie takiej broni przy sobie mogłoby nas jednoznacznie zidentyfikować jako potencjalne zagrożenie dla jednostek wojskowych, te dbając o swoje bezpieczeństwo mogłyby otworzyć do nas ogień bez uprzedniego ostrzeżenia, moglibyśmy również zdecydowanie łatwiej zostać posądzeni o przynależność do wrogiej jednostki wojskowej.

Podsumowując broń palna to nie tylko środek do samoobrony, ale również świetne narzędzie do uprawiania sportu. Strzelanie z każdego rodzaju broni daje wiele radochy, i serdecznie zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił na strzelnicy.