Jak przeżyć wybuch atomowy

Obecne sytuacja geopolityczna niewątpliwie pokazuje, że świat zmierza do kolejnego globalnego konfliktu, wiele Państw posiada w swoim arsenale głowice jądrowe, które są co prawda bronią ostateczną jednak dzięki potężnej sile rażenia są w stanie unicestwić duże skupiska wroga, dlatego ich użycie jest dalej bardzo prawdopodobne.

 

Poniższa mapka reprezentuje jak miały wyglądać uderzenia nuklearne sił NATO i ZSRR w konflikcie zimnowojennym. Niestety nasze położenie sprawia iż w razie konfliktu terytorium naszego kraju może stać się polem bitwy.

mapka

 

Oczywiście taki scenariusz byłby katastrofalny w skutkach jednak co robić w przypadku kiedy coś takiego by na prawdę nastąpiło.

Jak wygląda taki wybuch można odnaleźć w sieci ale żeby dodać trochę dramaturgii załączam 2 ciekawe filmiki:

 

 

Podstawowe zasady przetrwania po wybuchu atomowym

 1. Ucieczka przed falą uderzeniową
 2. Ucieczka przez falą ciepła
 3. Ucieczka przed promieniowaniem jonizującym

Te trzy zasady mogą dać Ci szanse przeżycia, oczywiście jeśli wybuch jest w stosunkowo blisko lokalizacji, w której się znajdujesz niestety nie masz większych szans tego przeżyć. Jednak przy odrobinie szczęścia i przygotowania można wyjść z takiego scenariusza stosunkowo bez szwanku.

Ta wiedza będzie Ci przydatna w podjęciu następnych decyzji, które pomogą Ci przeżyć następne minuty, godziny, dni…

 

1.Wybuch bomby
Pierwsze co w takim przypadku będzie można zobaczyć to potężny rozbłysk, tak jasny że przyćmi on słońce. W tym momencie poza znalezieniem odpowiedniego schronienia jest obliczenie mocy jaką posiadała bomba, w tym celu należy liczyć jak długo trwał rozbłysk. Oczywiście patrzenie na atomowego grzyba nie jest wskazane ponieważ rozbłysk może tymczasowo lub permanentnie oślepić.

Jeśli znajdujesz się w domu, lub jakimś innym budynku, niezwłocznie schroń się w najniżej położonym pomieszczeniu, w którym nie ma okien a jednocześnie jest niedaleko wyjście tak aby nie utknąć pod gruzami. Jeśli jesteś na zewnątrz trzeba szukać najniżej położonych miejsc (doły, rowy) jednocześnie przykrywając się czymś niepalnym.

 

Po co liczyć czas rozbłysku?

Czas rozbłysku pozwoli określić jaki ładunek został zrzucony na podstawie poniższej tabelki

Czas Moc ładunku bomby
1-3 sekundy 20 KT lub mniej
3-7 sekund 20 – 125 KT
7-10 sekund 125 – 250 KT
10-20 sekund 250 KT – 1 MT
30 sekund 2 MT
45 sekund 25 MT

KT – Kilotona , MT – Megatona – ekwiwalent wybuchu trotylu o danej masie

Dzięki temu będziesz w stanie określić jej zasięg rażenia, ewentualne pochodzenie oraz prawdopodobieństwo następnych uderzeń.

 

Tutaj zamieszczam link, który symuluje zasięg rażenia w zależności od użytego ładunku: http://nuclearsecrecy.com/nukemap/

 

2. Wybuch , fala uderzeniowa

Każdej eksplozji towarzyszy fala uderzeniowa, która rozchodzi się z prędkością dźwięku (340 m/s) czyli w zaokrągleniu można liczyć iż na każde 3 sekundy ciszy od rozbłysku oddalają naszą pozycję od epicentrum o kolejny kilometr. Wybuch nawet niewielkiej bomby będzie widoczny nawet z odległości 100 km.  Fala uderzeniowa, niszczy wszystko na swojej drodze, oczywiście im dalej tym fala uderzeniowa będzie co raz słabsza. Za falą uderzeniową podąża kolejna fala gorącego powietrza dlatego odizolowanie się od czynników zewnętrznych jest kluczowe aby nie stać się ofiarą poparzeń skóry a także narządów takich jak płuca czy oczy.

 

3. Promieniowanie, opad radioaktywny

Jeśli sam wybuch nie miał większego wypływu na budynek lub schronienie, w którym się znajdowałeś (tj. nie został uszkodzony, ani podpalony) to najprawdopodobniej na chwilą obecną jesteś relatywnie bezpieczny. Kolejną rzeczą, którą warto określić jest czy była to eksplozja naziemna lub powietrzna (ładunek został zdetonowany nad jakąś wysokością nad ziemią)

busterjangle1

Bomba zdetonowana na ziemi, grzyb jest ciemnego koloru

BusterJangle-Charlie

Ładunek atomowy zdetonowany w powietrzu, grzyb nie posiada podłączenia (nóżki), jasny kolor.

Ładunki zdetonowane w powietrzu mają mniej opadu radioaktywnego, kolejnym istotnym punktem na drodze do przeżycia wybuchu nuklearnego jest określenie kierunku wiatru, to pozwoli określić czy jesteśmy w jakim stopniu jesteśmy narażeni na opad radioaktywny, który jest potencjalnie najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem po wybuchu bomby nuklearnej.

 

Jeśli znamy moc ładunku, odległość od epicentrum, kierunek wiatru oraz jego prędkość wystarczą proste obliczenia aby określić kiedy opad dotrze do lokalizacji w której się znajdujemy. Tutaj ważna uwaga, im większy wybuch tym czas w jakim opad się rozprzestrzenia dramatycznie przyśpiesza.

Teraz parę słów o promieniowaniu, aby nie prowadzić naukowego wykładu w dużym skrócie można powiedzieć, że podczas wybuchu atomowego, z dużą ilością energii zostają również uwolnione neutrony (składowe atomów), te neutrony będą absorbowane przez inne cząsteczki, stając się jednocześnie niestabilne, każda cząsteczka dąży do ustabilizowania się przez co może dojść do niekontrolowanego wytrącenia neutronu co jednocześnie może skutkować zmianą lub rozpadem pewnych łańcuchów a w efekcie może doprowadzić do poważnych zmian w naszym organizmie, zwanych inaczej chorobą popromienną a w dalszym czasie nowotworami itd.

Wracając do meritum promieniowanie dzieli się na 3 rodzaje, promieniowanie alfa, beta i gamma. Promieniowanie alfa i beta jest jedynie niebezpieczne w przypadku bezpośredniego kontaktu z naszym ciałem lub wdychaniem napromieniowanego pyłu – chodzi dokładniej o naszą tarczycę, która absorbuje zły jod ale o tym później…

Najbardziej niebezpiecznym promieniowaniem jest promieniowanie gamma, które ma największą przenikliwość, są trzy sposoby na minimalizację dawki promieniowania:

 

3.1 Czas

Wraz z upływającym czasem, poziom promieniowania będzie stopniowo malał i po 7 godzinach będzie on wynosił już tylko 1/10 siły promieniowania początkowego.

Czyli jeśli początkowa wartość wynosiła 100 radów / godzinę to po 7 godzinach będzie to już 10 radów / godzinę apo następnych 7 godzinach będzie ona wynosić 1 rad / godzinę.

Dlatego bardzo ważne jest aby w początkowej fazie być możliwie najbardziej odizolowanym od czynników promieniotwórczych.

 

3.2 Schronienie

Każda materia, która stoi na drodze promieniowania gamma absorbuje je, dzięki temu dawka promieniowania się zmniejsza. Poziom absorpcji promieniowania w dużej mierze zależy od gęstości danego materiału. Dlatego zostając w ukryciu najlepiej wybierać pomieszczenia takie jak piwnice (położone pod ziemią) o ile taka jest jeśli nie to pomieszczenie położone najbliżej ziemi w centralnym punkcie domu. Warto wykorzystać wszystkie możliwe przedmioty aby to pomieszczenie „obudować” – każda dodatkowa przeszkoda na drodze promieniowania będzie zmniejszać jego dawkę.

nuke

Powyższy rysunek pokazuje jakie pomieszczenia są najlepsze do ochrony przed ewentualnymi skutkami wybuchu nuklearnego.

 

3.3 Odległość

Im dalej od epicentrum wybuchu tym promieniowanie będzie co raz mniejsze, tutaj trzeba wziąć pod uwagę opad radioaktywny, który będzie się rozprzestrzeniał wraz z wiatrem. W przypadku ewakuacji lub też obliczenia odległości od epicentrum należy stosować zasadę im dalej tym lepiej.

 

Tyle jeśli chodzi o teorię teraz skupmy się na tym co należy zrobić od momentu godziny zero.

Poniższy plan działania jest oparty o scenariusz gdzie znajdujemy się w domostwie, jeśli nie to zakładam że większość z nas w takiej sytuacji będzie starało się dotrzeć do swoich najbliższych w możliwie najkrótszym czasie.

 

0. Znajdź jak najszybciej schronienie

1. Zacznij odliczać od czasu zobaczenia rozbłysku, oraz czas nadejścia fali uderzeniowej.

Obserwuj zegarek lub licz w pamięci w oparciu o powyższe dane. Zapewne w takiej sytuacji ciężko będzie zapamiętać całą tabelkę jednak można pamiętać o tym, że powyżej 30 sekund ładunek nuklearny był liczony w megatonach – w tym momencie możemy wykluczyć atak terrorystyczny ponieważ takim głowicami dysponują jedynie mocarstwa atomowe. Fala uderzeniowa rozchodzi się z prędkością ok. 1 km na 3 sekundy.

Dlatego jeśli czas od rozbłysku trwał np. 20 sekund – mamy do czynienia z bombą nie większą niż 1 MT, fala uderzeniowa doszła do nas po 2 minutach co przeliczamy na ok. 40 km.

 

2. Zorientuj się w sytuacji

Sprawdź czy osoby w twoim otoczeniu przeżyły wybuch, czy twoje domostwo nie wymaga natychmiastowej ewakuacji, nie ma pożaru itp. zagrożeń, które bezpośrednio mogą wpływać na twoje bezpieczeństwo w najbliższych kilkunastu minutach. Jeśli twoja lokalizacja nie została bezpośrednio rażona uderzeniem bomby, wyjdź na zewnątrz i postaraj się określić kierunek wiatru – to pozwoli Ci określić w jakim czasie dotrze do Ciebie opad radioaktywny.

W tym momencie każda sekunda jest na wagę złota dlatego jeśli masz inne osoby dookoła Ciebie postaraj się rozdzielić im poszczególne zadania tak aby wykonać jak najwięcej rzeczy, kluczowych do dalszego przeżycia.

 

1. Przygotuj zapas wody

Woda, która znajduje się w kranie jest zdatna do picia i nie jest skażona radioaktywnie dlatego jeśli nie posiadasz odpowiedniego zapasu wody, to jest najwyższy czas kiedy trzeba o niego zadbać – napełnić wszystkie pojemniki, które nadają się do przechowywania wody, nalanie wody do wanny jest też dobrym pomysłem, jednak warto ją odizolować od powietrza od powietrza tak aby nie „zbierała” zanieczyszczeń.

 

2. Sprawdź czy twój samochód odpala

Wybuchowi bomby nuklearnej towarzyszy EMP – puls elektromagnetyczny, który potrafi zniszczyć elektronikę, przez co twój środek transportu może nie być zdolny do jazdy dlatego sprawdzenie możliwości szybkiej ewakuacji będzie cenną wskazówką. Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście wcześniejsze przygotowanie swojego samochodu do ewakuacji.

 

3. Przygotuj swoje zasoby

Jeśli zadbałeś o takie zapasy jak żywność, woda, energia itd. to twoja sytuacja jest zdecydowanie bardziej komfortowa niż jeśli tego nie zrobiłeś wcześniej. Jeśli masz do dyspozycji inne osoby, staraj się koordynować ich działania na bazie podstawowego planu ABC Survivalu z założeniem, że przez następne 48 godzin nie będziesz opuszczał swojego schronienia lub też przygotowanie zasobów, w razie konieczności ewakuacji – na wypadek tej i innych okoliczności warto przygotować sobie plecak ucieczkowy lub torbę ucieczkową (bug-out bag).

 

3. Podejmij decyzję

3.1 Ewakuacja

Uważam, że ucieczka z miejsca zamieszkania jest ostatecznością, którą trzeba podejmować na podstawie stanu technicznego naszego schronienia – np. czy budynek się nie pali, nie grozi zawaleniem, które media działają a które nie. Dzięki szybkiej i sprawnej ewakuacji możesz uciec przed opadem radioaktywnym, niestety może zdarzyć się też tak, że podczas ucieczki utkniesz w korku (na pewno nie będziesz jedyną osobą, która wpadła na ten pomysł) a opad radioaktywny dotrze do Ciebie – jest to chyba najgorszy możliwy scenariusz. Nie wspominając o możliwych kolejnych atakach nuklearnych, które mogą nastąpić w innych lokalizacjach do których będziesz zmierzał.

Jeśli ewakuacja wydaje się być najlepszym sposobem dobrze jest mieć wcześniej przegotowany plan ewakuacji.  Stosując zasadę poruszania się pod wiatr – najlepiej w odwrotnym kierunku do epicentrum wybuchu, jeśli jest to niemożliwe, poruszaj się pod kątem 90 stopni od kierunku wiatru, jak najdalej epicentrum wybuchu. Unikając głównych dróg, które zapewne będą zakorkowane oraz dużych aglomeracji, które mogą stać się również kolejnymi celami, uderzeń pocisków jądrowych.

 

3.2 Schronienie w domu, zabezpieczenie przed promieniowaniem

Jeśli budynek zachował swoją integralność najlepiej jest w nim zostać – jest on najlepszą osłoną przed opadem radioaktywnym, no może poza schronem atomowym, których w naszym kraju jest zaledwie kilka. W tym momencie należy możliwie najlepiej zabezpieczyć dom przed promieniowaniem – pozamykać wszystkie okna tak aby powietrze z zew. nie dostawało się do środka, pozamykać kominy itp. odizolować pomieszczenia np. za pomocą folii malarskiej i taśmy – takie rzeczy warto mieć, kosztują dosłownie parę złoty a w takich sytuacjach mogą uratować życie. Chodzi o to aby do naszego budynku przedostawało się jak najmniej zanieczyszczeń.

W następnym etapie musisz (o ile tego jeszcze nie zrobiłeś) przygotować pomieszczenie, które będzie schronem. Jeśli posiadasz piwnicę w swoim domu lub budynku, powinieneś wybrać to w pierwszą kolej z racji tego, że grunt otaczający budynek jest jest już pierwszą naturalną barierą osłaniającą przed promieniowaniem. Jeśli nie posiadasz piwnicy i możesz poruszać się jedynie w obrębie swojego mieszkania wybierz pomieszczenie w centralnej części, które jest otoczone ścianami, następnie zbierz tam zapasy, które wystarczą  tobie i twoim bliskim na min. następne 72 godziny.  Każda dodatkowa bariera za lub przed ścianami naszego tymczasowego schronu będzie redukować dawkę promieniowania, która do nas dociera, zaczynając od elementów wykonane z najgęstszych materiałów (ołów, metal, beton, drewno, itd…).

Na promieniowanie jonizujące typy alfa i beta, najbardziej narażona jest nasza tarczyca, dlatego aby nie przyswajała ona jodu ze skażonego otoczenia, należy wyposażyć się w tabletki z jodkiem potasu (jodem aktywnym) lub jodanem potasu. Dzięki temu „zapychamy” naszą tarczycę dobrym jodem i nie jest ona w stanie przyjąć jej więcej z otoczenia. Takie tabletki kosztują kilkanaście złotych, jednak w czasach skażenia radioaktywnego będą na miarę złota.

Kilka uwag dotyczących jodku:

 • jodek potasu przyjmujemy tylko na wypadek zagrożenia radiologicznego
 • w przypadku skażenia takiego jak w Czarnobylu warto poczekać na oficjalny komunikat w radiu lub telewizji
 • jodyna nie ma właściwości jak jodek potasu i jej picie nie daje pożądanego efektu

 

Zabezpieczenie ciała

Po upływie 72 godzin, można spróbować opuścić swój schron w celu rozeznania się z sytuacją, która się dzieje dookoła nas – w tym celu najlepiej jest wyposażyć się w zestaw OP1.

5b15c160f6b01e74693cff14b671e976

taki zestaw jest wydatkiem kilkudziesięciu złotych i zabezpieczy nas przed promieniowaniem. Warto pamiętać, że po powrocie, rzeczy nie nadają się do ponownego użycia i najlepiej jest je zostawić poza swoją strefą zamieszkania. Jeśli nie posiadamy takiej odzieży należy zabezpieczyć swoje ciało możliwie najgrubszą warstwą odzieży zabezpieczyć głowę, oczy i usta – tak aby nie wdychać radioaktywnych cząsteczek. W tym przypadku można pokwapić się o przygotowanie maski gazowej własnej roboty. Wszystkie rzeczy, które zabieramy ze sobą powinny być dodatkowo zabezpieczone w sposób analogiczny do naszego ubioru ochronnego.

Jeśli musimy się ewakuować najlepiej korzystać z dróg asfaltowych (utwardzonych), ponieważ opad ma większą tendencje do pozostawania na roślinności i powierzchniach nieregularnych. Dzieci można wziąć na ręce lub na „barana” tak aby były jak najbardziej odizolowywane od podłoża gdzie znajduje się najwięcej skażonego pyłu.

 

Te informacje pozyskałem na wielu źródeł dla zainteresowany załączam ciekawą książkę na temat zabezpieczenia się przed takimi wydarzeniami:

Nuclear Survival Skills 1987 Edition Cresson H. Kearny

24 Replies to “Jak przeżyć wybuch atomowy”

 1. Świetne opracowanie, bardzo mi się przydało jako początkującemu prepperowi, dzięki.

  1. Dzięki 🙂 oby się nigdy nie przydało….

 2. Super Porady. Przydadzą się w sytułacjach Krytycznych :/

 3. Ile gram jodu dla czlowieka w gramach ?

  1. Jeśli masz tabletki z tzw. jodem aktywnym to dawkowanie jest przeważnie napisane na ulotce. Dot płynu Lugola. W 1986 r. profesorowie Nauman i Jaworowski zalecili dawkę u dorosłych 100 mg i więcej, dla dzieci 30 i 60 mg w zależności od grupy wiekowej. Można dać dużo więcej, niektórzy zalecają i 1 g dziennie w leczeniu tzw. przełomu tarczycowego, gdyż narażenie na J131 to nie jedyne medyczne zastosowanie efektu Wolffa-Chaikoffa-Nowińskiego, wykorzystuje się to w innych sytuacjach. Źródło http://www.blog.endokrynologia.net/2011/03/23/plyn-lugola-dawkowanie-oraz-indywidualny-pakiet-radioochronny-glupio-opisane

 4. Juz niedlugo

 5. zajebisty tekst. widac ze sie ktos zna i umie to w prosty sposob przekazac co juz nie jest proste ;-).

  1. Dziękuję – staram się 🙂

 6. a masz moze tabele pokazujaca materialy/ich grubosc w stosunku do zatrzymanego promieniawania?

  1. Niestety nie mam takiej tabeli, jednak tutaj wystarczy kierować się prostą zasadą, że każdy materiał im gęstszy (cięższy) tym bardziej blokuje promieniowanie od ołowiu zaczynając.

 7. Jeśli chce sie przygotować na wybuch jądrowy to jaką maskę powinnam w razie czego posiadać? i co jeszcze w ogóle.

  1. Zachęcam do przeczytania artykułu „Maski gazowe” zrobiłem tam małe porównanie masek, które przeszły przez moje ręce aczkolwiek maska nie jest tutaj najważniejszym elementem. Co jeszcze w ogóle – przede wszystkim dużo szczęścia, gdzie i kiedy będziesz, gdzie będą twoi bliscy itd. a tak poza tym to standardowo wszystko – woda, jedzenie, baterie, działający samochód itd…

   1. A czy nie wiesz autorze czy gdzieś można kupić taki zestaw OP1 dla dzieci? Ja nie mogę znaleźć w internecie.

    1. Niestety mam dla Ciebie złą wiadomość, takie rzeczy jak tzw. OP-1, maski gazowe były w dużej mierze robione dla wojska. Maski dziecięce co prawda zdarzały się w przeszłości i można je kupić nawet dzisiaj, pod tym względem demobil IDF (Izrael) przoduje jednak jest to sprzęt bardzo rzadki i bardzo drogi. W PL praktycznie niedostępny. Analogicznie jest z ubiorem ochronnym dla dzieci, nigdy się z nim nie spotkałem. Jeśli już na prawdę chcesz mieć coś takiego dla swojej pociechy (pociech), które jak wiadomo dodatkowo rosną, postawiłbym na jakiś zestaw gruby płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze, spodnie nieprzemakające to chyba jedyne co przychodzi mi do głowy. Sam mam kilkuletnie dziecko i podchodziłem do tematu bezskutecznie… Wniosek jest taki – jeśli masz dzieci to albo uciekasz od razu albo siedzisz do oporu…

 8. Dziękuję. To straszne że nikt nie pomyślał o dzieciach 🙁 Artykuł bardzo pomocny, napisany w prosty i konkretny sposób. Jak dla mnie to jeden z najlepszych które przeczytałam.

 9. op1 jest nie dostepne miałem je tylko w wojsku

  1. Wpisz na allegro „op1” i zobacz ile tego jest

 10. napisze krótko nie wiele osob wie o odległosci rozprzestrzeniania sie ładunku jadrowego dlatego juz mozna liczyc ofiary czytając ten temat jestem w stanie cos zrobic choc nikłe szanse sa

  1. Drogi Sławomirze niby na jakiej podstawie twierdzisz, że niewiele? Broń jądrowa została przez ludzkość bardzo dobrze przebadana – testów z użyciem broni jądrowej przez różne mocarstwa było ponad 2 tysiące.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Effects_of_nuclear_explosions
   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_weapons_tests

 11. wiekszosc ludzi zginie bo nie bedą unieli nawet zachowac sie p wybuchu jadrowym czy nuklearnym zalezy od epicentróm obliczyłem ze to nie trodne ze jakiesz 100 km od epi mamy czasu około 3 min strasznie mało

  1. Fala uderzeniowa oraz ciepła maleje wraz z odległością od epicentrum, wystarczy zobaczyć pierwszy film.

 12. OP-1 można łatwo przerobić aby pasowało na dziecko, tylko trzeba zrobić większy biorąc pod uwagę szybkość rośnięcia aby co parę miesięcy nie trzeba było robić nowego. Podobnie dla maluchów z OP1 można zrobić pokrowiec na plecak/nosidełko. Tak samo przerabia się maskę, aby można ją było dość szczelnie zapiąć na kombinezonie. Lepsze to niż nic.

 13. Na pewno kiedyś może się przydać Prepperstwo z tym 😃. A i chciałbym spytać czy mogę wykorzystać Obrazek (Ten z Kombinezonem i maską) do Swojej pracy SCP?

 14. W tekscie jest mały błąd. Fala gorąca (promieniowanie cieplne) po wybuchu jest szybsza niż fala uderzeniowa ,zwłaszcza przy większych odległościach (w kilometrach). Zobaczcie na filmach – dachy najpierw się dymią a potem rozpadają. I to ciepło jest znacznie groźniejsze ! bo jego zasięg jest dużo większy niż zasięg podmuchu fali uderzeniowej. Tak samo nie należy „z ciekawości” wychodzić ze schronu po trzech dniach.. wtedy na pewno będzie występować powszechnie opad promieniotwórczy i jego promieniowanie będzie na nas oddziaływać. W schronie – jeśli mamy należy pozostać NAJDŁUŻEJ jak się da (woda zapasy, psychika) , ale sensowne minimum to 3 tygodnie lub jakieś 40 parę dni. Chodzi o czas rozpadu niektórych pierwiastków promieniotwórczych. Ale art. i strona dobra. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

67 + = 75