Mini zestaw survivalowy – kup lub zrób

Ostatnio zastanawiałem się nad mini zestawem survivalowym, taki który np. mogę wziąć do plecaka lub do auta a jednocześnie nie będzie on zabierał dużo miejsca. Jak się okazuje rynek wychodzi na przeciw naszym oczekiwaniom i niektóre firmy przygotowały nam takie zestawy.

654689 85456 321654 654654

Wszystko fajnie ale jedno co mnie powaliło to cena takiego zestawu – za mniej więcej równowartość 100 zł w przypadku większości zestawów oraz prawie! 300 złotych za zestaw Bear Grylls dostajemy pudełko z kilkoma rzeczami wątpliwej jakości – no może poza BG. Osobiście uważam, że taki zestaw to niezła zdziera, jednak fajnie coś takiego mieć nie wiadomo co może się przydać, w trakcie jakiegoś outdoorowego wypadu – tym bardziej że waga i gabaryty pozwalają to zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, dlatego postanowiłem podjąć wyzwanie i przygotować taki zestaw sam – ideą było aby zrobić go taniej, wyposażyć lepiej, w większą ilość przydatnych przedmiotów.

 

DSC_0420

Jednak wracając do tematu, przygotowanie zestawu zacząłem od wybrania pudełka – będąc w jednym z popularnych dyskontów natrafiłem na takie pudełeczko, które kosztowało ok 8 zł.

 

DSC_0422

 

Wymiary pudełka to 18x13x5,5 cm, spodobało mi się to że miało w sobie plastikową przegrodę, która pełni rolę segregacji przedmiotów na ich przeznaczenie. Po lewej stronie znajdują się rzeczy służące do rozpalania ognia, po prawej reszta.

DSC_04241

Lista mojego mini-zestawu survivalowego

 1. Zapałki – 0,20 zł
 2. Zapalniczka – 2 zł
 3. Tampony 🙂 – bardzo dobra rozpałka – to mi ciężko wycenić, ukradzione od mojej lepszej połówki – 1zł
 4. Rozpałka chemiczna – pali się nawet jak jest mokra – 1 zł
 5. Krzesiwo dwurdzeniowe z magnezem – 10 zł
 6. Bardzo dobra rozpałka patentu bushcraftowy.pl – http://bushcraftowy.pl/bushcraft/wodoodporna-awaryjna-rozpalka-survival-bushcraft-diy/
 7. Kartki do pisania – 0,10 zł
 8. Opaski zaciskowe // kartki i trytki zostały przytwierdzone do wieczka pudełka dzięki taśmie dwustronnej – 0,60 zł
 9. Bidon 450ml w kolorze taktycznego różu – 10 zł
 10. Karabińczyk aluminiowy, w komplecie z bidonem
 11. Chemiczne rozgrzewacze 2 sztuki – 6 zł
 12. Mini piła strunowa – 4 zł
 13. Podgrzewacz – 1 zł
 14. Karta survivalowa ala Bearl Gryls 🙂 – 1,5 zł
 15. Scyzoryk wielofunkcyjny 11 elementów – 5 zł
 16. Mini latarka LED – 5 zł
 17. Igła + nitka
 18. 15m sznurka murarskiego – 6 zł (cała szpula) // może to nie paracord ale też jest wytrzymały
 19. Chusteczki higieniczne – 0,40 zł
 20. Tabletki do odkażania wody 10 sztuk – 6 zł
 21. Folia NRC – 5 zł
 22. Plaster na rany wodoszczelny – 0,60 zł
 23. Srebrna taśma ok 3 m złożone w kostkę – 1 zł
 24. Ołówek – prezent od marketu budowlanego na C.. 🙂 – 0 zł
 25. Temperówka – 2 zł // poza zatemperowaniem ołówka może służyć też jako narzędzie do wykonywania dobrej rozpałki z patyków
 26. Gumki recepturki – 0,10 zł
 27. Mini kompas – 3 zł

 

Reasumując cały zestaw wyszedł lekko ponad 80 zł, licząc że niektóre rzeczy jak np. plaster na rany czy sznurek kupowałem całe opakowanie (sporo tego zostaje do dalszych zastosowań), powyższy zestaw wyszedł dużo taniej i jest zdecydowanie bardziej obszerny niż te kupione z internetu. Zrobienie własnego mini-zestawu survivalowego jest oczywiście sprawą indywidualną można dorzucić do niego jeszcze kilka rzeczy jak np. zestaw do wędkowania, może jakieś szkło powiększające, lusterko, gwizdek itd.

 

Tutaj też odrobinę wyjaśnienia – w dużej mierze cena = jakość dlatego uważam, że jeśli ktoś chce przeznaczyć na taki zestaw parę zł. więcej i np. kupić porządny scyzoryk renomowanej firmy, można dodać zapałki sztormowe, kupić lepsze krzesiwo itd.

Przygotowanie własnego zestawu jest bardzo fajnym projektem, dzięki temu znamy każdą rzecz w tym zestawie, oraz ich zastosowanie – dzięki temu będziemy mogli z niego efektywniej skorzystać w sytuacji kiedy będzie on potrzebny.