SHTF! – rzeczy, które warto zrobić w sytuacjach kryzysowych.

Na początku SHTF to skrót od angielskiego powiedzienia „when shit hits the fan” można sobie wyobrazić sobie co się dzieje kiedy z jakiś przyczyn kupa przelatuje przez kręcący się wiatrak.

560492

Określenie SHTF jest używane przez prepersów do określenia różnych sytuacji katastrofalnych, zagrożenia życia, zdrowia itd.

Sytuacji określanych mianem SHTF jest wiele, każda z nich wymaga odpowiedniego podejścia jednak zastanawiałem się, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Ten artykuł ma być bardziej wskazówkami, co należy zrobić w pierwszej kolejności, kiedy już uznamy, że nastąpiła poważna zmiana w naszym życiu, którą możemy kwalifikować jako SHTF np. z powodu załamania gospodarczego, klęski żywiołowej, blackout`u, czy cokolwiek innego.

 

1. Pozyskaj jak najwięcej informacji na temat obecnej sytuacji

Zanim w ogóle zaczniesz coś planować należy mieć dobre rozeznanie w sytuacji, która się dzieje i nas otacza. Wojskowi określają to jako „Intel”, każda operacja, bez dobrego rozeznania jest w dużej mierze skazana na porażkę lub wielkie straty. Tak i w tym przypadku wiedza będzie kluczowa, zaczynając od mediów typu telewizja, radio, internet (co jeśli ich nie będzie? np. z powodu dostaw prądu?). Udaj się na wywiad w terenie pytaj sąsiadów, służby mundurowe – Ci są najbardziej poinformowani w tym co się stało. Tutaj jedna uwaga, nigdy nie wolno polegać na jednym źródle ponieważ, może być ono błędne – ludzie często powtarzają informacje, sami ich nie weryfikując, sami mundurowi też mogą nam „wciskać kit” tak aby nie siać paniki.

 

2. Przygotuj plan działania, sprawdź swoje zasoby, poinformuj innych o sytuacji

OK dowiedziałeś się kilku istotnych faktów, na temat sytuacji która Cię otacza. Na podstawie zebranych informacji zaplanuj swoje kolejne kroki, „zaszywam” się w domu (bug-in), czy może sytuacja jest tak krytyczna, że miejsce w którym mieszkam jest np. skażone i trzeba się z niego ewakuować w możliwie najszybszym czasie (bug-out).

Wariant pierwszy czyli pozostanie w domostwie jest z reguły bezpieczniejszy, chronią nas mury mamy większy zapas żywności, medykamentów itd. jednak nawet jeśli sytuacja jest na tyle opanowana, powinniśmy opracowywać sobie plan B, C a nawet D, bardzo dobrze jeśli masz przygotowany tzw. plecak ucieczkowy Bug Out Bag. Zawsze lepiej jest planować z wyprzedzeniem niż planować w momencie, kiedy np. tego dnia sytuacja stała się na tyle do dupy, że trzeba zebrać najważniejsze rzeczy i np. uciekać z domu.

W międzyczasie warto zrobić małą inwentaryzację wszystkich, kluczowych zasobów według podstawowego ABC Survivalu, których zasobów posiadam wiele, których mało co mogę łatwo pozyskać a z czym będzie problem.

Nawet jeśli jesteś samotnikiem twoja rodzina jest 2 tys. kilometrów dalej, zawsze warto kogoś poinformować o zaistniałej sytuacji zaczynając oczywiście od najbliższych, sąsiadach na znajomych skończywszy – taka informacja przekazana może dodatkowo zbudować pewną więź zaufania – dzielisz się informacją ważną bo zależy Ci na bezpieczeństwie tej osoby – to również może Ci pomóc w niedalekiej przyszłości w momencie np. kiedy nawali Ci samochód a twój sąsiad jest mechanikiem 🙂 .

 

Jednak bieganie po ulicy i rozpowiadanie wszystkim dookoła nie jest też rozwiązaniem dobrym bo np. jeśli trzeba się ewakuować w ciągu 12 godzin, nie chcesz utknąć w korkach bo w tym samym czasie będzie to robić całe miasto. Stąd planowanie swoich przyszłych kroków, drogi ewakuacji, co zrobię kiedy….. jest takie ważne.

 

3. Nawiąż komunikację z innymi osobami.

Po raz kolejny informacja jest w tym wszystkim kluczowa, warto wcześniej zadbać o alternatywne środki komunikacji od tych najbardziej banalnych jak telefon, po radiokomunikację, CB Radio, po informacje szyfrowane np. z członkami waszej drużyny (o ile takową posiadacie). Komunikacja z obcymi ludźmi np. przez CB może również dostarczyć wam wiele informacji. Tutaj jednak warto pamiętać aby zachować pewien dystans do osób nieznanych, nie ujawniać swojego położenia, zasobów, które posiadamy itd.

 

4. Zbuduj lub zbierz drużynę

Człowiek to zwierze stadne 🙂 w pojedynkę może jest łatwiej bo nie musisz się o nikogo martwić, nie musisz z nikim się dzielić żywnością jednak z drugiej strony nikt Ci nie pomoże w momencie kiedy będziesz chory, złamiesz nogę lub jak przyjdzie 10 osobowa banda zbirów aby Cię obrabować.

Dlatego zawsze warto zebrać pewną grupę ludzi, która będzie sobie pomagać w takich sytuacjach, świetnie jeśli taką masz a jeszcze lepiej jeśli nie jest to zlepek przypadkowych ludzi i każdy z członków posiada pewne zdolności. W sytuacjach kryzysowych dobrze jest wspierać lokalną społeczność – swoich sąsiadów, zebrać ich przedstawić im swój punkt widzenia oraz proponowany plan działania. W sytuacjach niepokojów społecznych utworzenie np. straży sąsiedzkiej może spowodować, że bezpieczeństwo całej grupy wzrośnie a także morale, które niewątpliwie w takich sytuacjach są bardzo ważne.

 

5. Zadbaj o zasoby i bezpieczeństwo swoje oraz swoje drużyny

Jako grupa warto zastanowić się gdzie możemy pozyskać żywność, kto ile może się podzielić. Czy dani członkowie naszej drużyny potrzebują dodatkowej opieki np. naszą sąsiadką może być starsza Pani lub kobieta z dzieckiem – to wszystko warto uwzględnić. Skąd możemy pozyskiwać zasoby, żywność, leki, jak możemy bronić swojego domostwa, osiedla, bloku – może nasz sąsiad jest myśliwym i ma dubeltówkę albo mamy kolegę za ścianą, który trenuje sztuki walki – te wszystkie informacje pomogą nam wypracować procedury potrzebne do tego jak mamy sobie radzić i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo osobom najbliżej nas.

 

6. Zbieraj informacje, zasoby konieczne do przeżycia, w razie potrzeby modyfikuj plan

W tym momencie od czasu kiedy wdrażałeś punkt nr. 1 w swoim planie przetrwania, minęło już trochę czasu. W większości sytuacji sytuacja powinna powoli wracać do normy, po raz kolejny powinieneś dbać o zbieranie informacji o sytuacji dziejącej się dookoła Ciebie. Jeśli w międzyczasie możesz pozyskiwać dodatkowe zasoby w postaci np. żywności powinieneś je uzupełniać – ponieważ nie wiadomo czy sytuacja nie ulegnie nagłej zmianie. Jeśli natomiast sytuacja nie maluje się optymistycznie, planuj i zastanawiaj się nad alternatywnymi planami, które w razie czego będzie można łatwo i sprawnie wdrożyć w życie.

 

 

 

 

2 Replies to “SHTF! – rzeczy, które warto zrobić w sytuacjach kryzysowych.”

  1. For the average citizen to practice diaster preparedness, some towns will have survival stores
    to keep survival supplies in stock.

    1. Thank you for your comment – for your concern SHTF refers to a state where there will be no chain of supply in that case any stores will be empty in no time. It also depends what you mean „survival supplies” – for me its essensial things like water and food.

      Best regards

Dodaj komentarz

− 1 = 4