Zestaw EDC czyli rzeczy noszone codziennie.

W niniejszym artykule chciałem wam przedstawić czym jest zestaw EDC – skrót pochodzi od „every day carry” i jest to w dużym skrócie zestaw przedmiotów, które nosimy na co dzień.

Można powiedzieć, że zestaw EDC nosi każdy z nas, jak np. portfel, telefon i klucze, w przypadku kobiet zestaw EDC jest już mocno rozbudowany – jeśli kiedykolwiek któryś z Panów przeglądał damską torebkę wie o czym mówię 🙂 . Niewątpliwie jeśli chodzi o zestaw EDC kobiety górują nad mężczyznami.

 

Istnieje wiele podejść do EDC, w większości zestawów jakie widziałem, składa się z wielu survivalowych elementów, 5 noży krzesiwa, multitool`a , świateł chemicznych, nie wspominając o broni palnej! Wszystko jest w porządku o ile te przedmioty rzeczywiście przydają nam się na co dzień, jeśli nie to moim skromnym zdaniem jest to przerost formy nad treścią, na YouTube, można znaleźć multum filmików pokazujących zestawy z „funkiel-nówka” sprzętami za kilkaset złotych każdy. Bardziej zrobione dla lansu niż po to aby ich używać ale nieważne.

 

Zasady tworzenia EDC

Zestaw EDC, trzeba układać indywidualnie do swoich potrzeb,swojego trybu życia, uwarunkowań zdrowotnych. Przykładowo jeśli naszym otoczeniem jest miasto to bez sensu chodzić codziennie z rzeczami, które drastycznie będą nas obciążać a ich przydatność w twoim codziennym życiu jest bliska zeru.

Przykładowo jeśli często jesteś w podróży to warto aby twoje EDC posiadało przynajmniej minimalny prowiant – może to być batonik i mała butelka wody. Jeśli jesteś alergikiem lub chorujesz zawsze powinieneś posiadać ze sobą zapas lekarstw, itd. Przypadków jest oczywiście wiele, dlatego każdy indywidualnie powinien zastanowić się co w takim zestawie powinien mieć.

Są jednak rzeczy, które mogą się przydać każdemu i warto aby takie przedmioty w swoim EDC posiadał:

  • plastry na skaleczenia, odciski – nic nie ważą nie zajmują miejsca a jak się skaleczysz będą bardzo użyteczne
  • nożyk – może być mały i gówniany ważne aby był  – nie raz zdarza się, że trzeba coś przeciąć , uciąć
  • materiały naprawcze – takie jak srebrna taśma, trytki, agrafka, itd.
  • ogień – mogą być zapałki lub zapalniczka

Ważnym aspektem zestawu EDC jest uwzględnienie swojego bezpieczeństwa.

Przykładowo jeśli wracasz wieczorami do domu, mieszkasz na mało ciekawej dzielnicy nie jesteś mistrzem krav-magi lub ju-jitsu i po prostu nie masz szans się obronić przed potencjalnym napastnikiem warto aby taki zestaw EDC był wyposażony np. w gaz pieprzowy, mniej polecam różnego typu pałki teleskopowe – jeśli natraficie na kogoś doświadczonego może się okazać, że wasza własna broń zostanie wykorzystana przeciwko wam.

Warto mieć na uwadze aby nie trzymać go w torebce tylko w kieszeni, ponieważ czas konieczny na jego odnalezienie oraz użycie może być za długi do tego aby skutecznie się obronić.

Moją istotą rozważań na temat EDC było doposażenie go w dodatkowe elementy, które mogą przydać się na co dzień, i najlepiej mieszczą się w portfelu. Z racji mojej pracy (spotykam się z klientami), nie mogę chodzić z nożem survivalowym przy pasie i EDC pouch`em. Oczywiście jest jeszcze EDC samochodowe ale o tym w innym artykule.

 

Mój standardowy EDC, mieścić się w kieszeniach jednocześnie nie wypycha go do granic możliwości  składa się:

edc2

1. Zegarek

W moim przypadku, jest to standardowy zegarek, nie posiada on żadnych dodatkowych funkcji poza wskazywaniem daty i godziny

2. Telefon

Standardowy telefon (smartfon), większość dzisiejszych telefonów niezależnie od producenta posiada wbudowane urządzenia takie jak: moduł GPS, żyroskop, latarkę, aparat, radio – przy zastosowaniu kilku prostych aplikacji w sytuacji alarmowej możemy podać służbom ratowniczym np. nasze koordynaty GPS, dzięki temu szybciej do nas trafią, lub też mieć podręczny kompas, mapy oraz wiele wiele innych ciekawych żeczy.

3. Klucze, pendrive, mini-kompas, karabińczyk

Nic specjalnego klucze do auta i do domu, do tego mam prosty breloczek z paracordu (ok. 1,5 metra linki) i aluminiowy karabińczyk. Taki breloczek przydał mi się ostatnio jak pękła mi sznurówka w bucie.

4. Portfel

Sedno mojego EDC jest aby wszystkie dodatkowe przedmioty mieściły się w wewnętrznej części portfela (zamek błyskawiczny). Poza standardowymi elementami takimi jak karty kredytowe, gotówka, dokumenty doposażyłem swój EDC w następujące rzeczy:

5. Karta kredytowa multitool-survivalowa

Kosztuje kilka złotych, zawiera kilkanaście narzędzi i mieści się w kieszonce na kartę kredytową.Funkcje karty: otwieracz do puszek, nóż, do przecinania lin, pasów lub do obierania owoców, śrubokręt, linijka w cm i mm, otwieracz do  pi.. tzn. butelek, klucz do śrub w czterech rozmiarach, klucz do płaskich śrub lub ostrze do przecinania twardych rzeczy, piła i skrobaczka, pierścień pozwalający wyznaczyć kierunek na mapie, klucz do małych śrub, otwór do zawieszenia np. na breloku do kluczy

6. Mały nożyk – Jest chyba starszy ode mnie, mam go od wielu lat, przydał się setki razy i ma dla mnie wartość sentymentalną po drugie mieści się w wewnętrznej kieszeni w portfela

7. Kilka plastrów – w razie skaleczenia

8. Igła i nitka (turystyczny zestaw do szycia) – Na zdjęciu go nie ma, jakiś czas temu urwałem guzik i musiał zostać w płaszczu

9. Opaski zaciskowe (trytki) – Szybkie, wygodne i wytrzymałe narzędzie aby spiąć ze sobą dwie rzeczy jakiś czas temu rozwaliła mi się uprząż torby od laptopa

10. Kartka papieru i długopis – bo czasami warto coś zapisać nie noszę w kieszeni ale przeważnie mam w torbie lub marynarce

11. Tabletki przeciwbólowe -Przeważnie paracetamol – mogą przyjmować go dzieci

12. Tabletka przeciw biegunce

13. Srebrna taśma  (1,5 m) złożona w kostkę – bardzo przydatne – średnio co 2-3 miesiące muszę uzupełniać zapas

14. Agrafka

15. Spinacze – mogą posłużyć też jako kawałek drucika do np. skręcenia czegoś

16. Gumki recepturki

17. Zapałki z draską

18. Zapalniczka

19. Chusteczka higieniczna – na wypadek gdyby tabletka na biegunkę nie zadziałała od razu 🙂

20. Woreczek z zamknięciem strunowym

 

Oraz chyba najważniejsza rzecz w całym zestawie o charakterze survivalowym paradoksalnie nie znalazłem aby gdziekolwiek o niej ktoś wcześniej wspominał w swoich zestawach EDC a jest to mianowicie,

$_20

21.  Karta ICE (In Case of Emergency) – „kawałek plastiku, który na prawdę może uratować Ci życie”w razie wypadku karta dla służb ratunkowych, znajdują się na niej informacje o danych osobowych, lista alergii na leki, grupa krwi, osoby kontaktowe oraz w razie śmierci zezwolenie na pobór organów do przeszczepu.

 

O ile jestem w mniej oficjalnym ubiorze zdarza mi się zabierać ze sobą (te rzeczy mam często w samochodzie, pod ręką)

22. Miewielki power bank – niedużo większy od pendrive`a

23. Składany nóż z zapięciem na pasek lub spodnie (dodatkowo ten nóż ma zbijak do szyb)

24. Multitool

25. Bransoleta z paracodru 3-4 m dodatkowo posiada karabińczyk (to już drugi w tym zestawie) w survivalowym świadku „must have” po drugie ładnie zapleciona fajnie wygląda.

 

Powyższy zestaw praktycznie nie zabiera dodatkowego miejsca i można go spokojnie nosić na co dzień. Ponadto poza oczywistymi zastosowaniami poszczególnych przedmiotów mogą one być improwizowane do innych zastosowań – tutaj ogranicza was tylko wyobraźnia.

macgyver-image

Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta tego Pana (może jestem już po prostu stary)

 

Jeśli macie jakieś sugestie co jeszcze można dodać do codziennego zestawu EDC a tego nie wymieniłem bardzo proszę o komentarze poniżej.