Nóż najlepszy przyjaciel prepersa

Niezależnie czy żyjesz w mieście, czy wybierasz się do lasu, na wycieczkę w góry, na ryby czy jesteś w trakcie walki o swoje życie – nóż to uniwersalne narzędzie, które każdy prepers powinien mieć w pobliżu siebie.

Nie od razu musi to być półmetrowa maczeta albo nóż „ala Rambo” – te paradoksalnie sprawują się w terenie bardzo słabo, zajmują dużo miejsca i poza patroszeniem wrogów (o ile jesteś Rambo) nadają się zbytnio do niczego więcej.

 

Scyzoryk

Victorinox_Recruit

Chyba każdy z nas posiada jakiś scyzoryk – poza samym nożem jest to podstawowy zestaw narzędzi, który możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, nie zajmuje on wiele miejsca. Ponadto posiadając scyzoryk i nawet wyciągając go publicznie nie będziecie postrzegani jako potencjalni mordercy. Na rynku istnieje wiele producentów scyzoryków dla minimalistów bardzo ciekawym rozwiązaniem może być nóż składany w formie karty kredytowej, który mieści się w portfelu.

Iain-Sinclair-Cardsharp-2-Credit-Card-Knife

 

Nóż składany

noz-ratowniczy-kandar-automat-scyzoryk-1016014

Mój faworyt, niewielki a jednocześnie wszechstronny, może służyć praktycznie do wszystkiego od codziennych czynności do wypadu za miasto. Wiele noży składanych posiada specjalny klips, który pozwala go przyczepić do zewnętrznej części kieszeni. Mój codzienny nóż mieści się w kieszeni, dodatkowo z drugiej strony posiada zbijak do szyb, który może się przydać w dosyć nieciekawej sytuacji kiedy np. zostaniemy uwięzieni w samochodzie.

 

Nóż z głownią stałą / survivalowy

DSC00880

Uważam, że każdy szanujący się prepers / survivalowiec powinien posiadać w swojej kolekcji przynajmniej jeden porządny nóż z głownią stałą. Na rynku istnieje wiele noży, różnych producentów. Wybranie noża optymalnego dla siebie nie jest jest takie łatwe i trzeba mieć w tym jakieś doświadczenie (jeśli nie warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego o radę), najprościej wybrać się do sklepu i popatrzeć co dobrze leży w ręce i co planujecie tym sprzętem robić. Na takim nożu nie warto oszczędzać i lepiej kupić kawał porządnej stali (moim zdaniem za porządny nóż trzeba dać minimum 120-150 złotych).

 

Maczeta, kukri

san-mai-gurkha-kukri-35atcj-full-1

Mało przydatny w normalnym użytkowaniu z powodu swoich gabarytów jednak w ciężkim terenie może służyć jako narzędzie do przedzierania się przez gęstą roślinność przecięcia grubszych gałęzi lub nawet zrąbania mniejszego drzewa. Z tego typu noży ciekawą propozucją nóż typu „kukri”, dzięki swojemu kształtowi jest bardzo wytrzymały jednocześnie jest zdecydowanie mniejszy niż standardowa maczeta. Analogicznie jak w przypadku noży survivalowych polecam wydać parę złotych więcej niż kupić najtańszy szajs z alledrogo. Jeśli nie planujecie wykonywać taką maczetą żadnych prac proponuję przeznaczyć te środki na pozycję wyżej czyli nóż z głownią stałą.