Zrób to sam – Filtr do uzdatniania wody

W poprzednich artykułach wspominałem już o tym jak ważnym elementem naszej egzystencji jest woda. W poniższym artykule przedstawię przepis na filtr wody domowej roboty.

Do zrobienia takiego filtra będziesz potrzebował następujących rzeczy

  • pustą plastikową butelkę
  • kawałek tkaniny
  • węgiel drzewny (taki do grilla)
  • piasek
  • żwir lub drobne kamienie

Spód butelki ucinamy, o ile mamy korek robimy w nim dużą dziurę. Następnie składamy tkaninę w warstwy i wykładamy ją dno butelki (tą najbliżej korka), następnie kruszymy węgiel wsypujemy go do butelki, wsypujemy piasek, jeśli mamy np. piasek o grubym ziarnie i cieńszym, możemy użyć je w kolejności zaczynając od tego bardziej sypkiego, naszą pierwszą warstwą będzie żwir lub kamyczki.

filtr1

 

Teraz należy tylko przepuścić brudną wodę przez filtr a następnie ją zagotować – taka woda nadaje się już do spożycia.

Uwaga: Woda nadająca się do uzdatniania, to woda brudna lub skażona biologicznie (mogą znajdować się bakterie lub inne żyjątka), wody skażonej chemikaliami nie uzdatnimy w ten sposób a jej spożycie może spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet śmierć.

 

2 Replies to “Zrób to sam – Filtr do uzdatniania wody”

  1. będąc na biwaku tak trzeba się bawić takie rzeczy pamięta się do śmierci poszedłeś
    w maksymalnie w filtrację ja na źródle skończyłem na cienkiej gąbce 4mm aby nie wsysało kijanki

    1. Dokładnie, oczywiście jest to książkowy patent – można improwizować. Kolega kiedyś zrobił filtr ze skarpety i piasku. Cokolwiek żywego przeszło przez tą skarpetę na pewno umarło. No i herbata miała dziwny smak…

Dodaj komentarz