Zrób to sam – Filtr do uzdatniania wody

W poprzednich artykułach wspominałem już o tym jak ważnym elementem naszej egzystencji jest woda. W poniższym artykule przedstawię przepis na filtr wody domowej roboty.

Do zrobienia takiego filtra będziesz potrzebował następujących rzeczy

 • pustą plastikową butelkę
 • kawałek tkaniny
 • węgiel drzewny (taki do grilla)
 • piasek
 • żwir lub drobne kamienie

Spód butelki ucinamy, o ile mamy korek robimy w nim dużą dziurę. Następnie składamy tkaninę w warstwy i wykładamy ją dno butelki (tą najbliżej korka), następnie kruszymy węgiel wsypujemy go do butelki, wsypujemy piasek, jeśli mamy np. piasek o grubym ziarnie i cieńszym, możemy użyć je w kolejności zaczynając od tego bardziej sypkiego, naszą pierwszą warstwą będzie żwir lub kamyczki.

filtr1

 

Teraz należy tylko przepuścić brudną wodę przez filtr a następnie ją zagotować – taka woda nadaje się już do spożycia.

Uwaga: Woda nadająca się do uzdatniania, to woda brudna lub skażona biologicznie (mogą znajdować się bakterie lub inne żyjątka), wody skażonej chemikaliami nie uzdatnimy w ten sposób a jej spożycie może spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet śmierć.

 

3 Replies to “Zrób to sam – Filtr do uzdatniania wody”

 1. będąc na biwaku tak trzeba się bawić takie rzeczy pamięta się do śmierci poszedłeś
  w maksymalnie w filtrację ja na źródle skończyłem na cienkiej gąbce 4mm aby nie wsysało kijanki

  1. Dokładnie, oczywiście jest to książkowy patent – można improwizować. Kolega kiedyś zrobił filtr ze skarpety i piasku. Cokolwiek żywego przeszło przez tą skarpetę na pewno umarło. No i herbata miała dziwny smak…

 2. Czy wiecie, że 2 gramy węgla aktywnego-drzewnego mają powierzchnię filtracyjną równą boisku do gry w piłkę nożną? Oczywiście stosowanie takiego filtra może mieć pewne konsekwencje ale do tej chwili jest to jedna z najlepszych metod filtracji. Węgiel aktywny ma również właściwości pochłaniania związków chemicznych. Np. Filtry do akwarium wyposażone we wkład z węgla potrafią oczyścić wodę z metali ciężkich. Również w maskach przeciwgazowych stosuje się węgiel aktywny jako pochłaniacz. Innym zastosowaniem podobnym do stosowania masek gazowych to stosowanie wielkich zbiorników z węglem w systemach oczyszczania powietrza w bunkrach. Jeszcze inne zastosowanie węgla aktywowanego to stosowanie go w uzdatnianiu wody basenowej czy pitnej. A więc węgiel aktywny jest jednym z najlepszych wypełniaczy do filtrowania brudnej wody.

Dodaj komentarz

1 + 9 =