Ładowanie urządzeń przenośnych gdy nie mamy dostępu do prądu

Pamiętacie stare Nokie, które trzymały baterię przez dobre kilka dni, niektóre modele działały bez ładowania ponad tydzień, aż zapominało się gdzie była ładowarka od telefonu.

Niestety te czasy minęły, dzisiejsze smartfony posiadają duże wyświetlacze, mocne procesory zużywają duże ilości prądu – przeciętny smartfon lub tablet ma baterię, które wystarczą na maksymalnie 2-3 dni bez ładowania o ile jest w stanie spoczynku. Sam rozmawiam sporo przez telefon i bywa tak że telefon naładowany 100% o godzinie 8 już ok godziny 16 telefon prosi o wtyczkę 🙂

 

Co w przypadku kiedy wybieramy się np. na biwak i chcemy mieć stały kontakt z rodziną i naszymi znajomymi a nie mamy dostępu do źródeł energii elektrycznych lub też po prostu jako awaryjne źródło energii.

 

Pierwszym rozwiązaniem jakie znalazłem i jest ono dzisiaj już bardzo popularne jest tzw. power-bank. Jednak musimy pamiętać o jego uprzednim ładowaniu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest power-bank z wbudowanym ogniwem słonecznym. Jeśli go nie używasz kładziesz delikwenta na parapecie a on w międzyczasie magazynuje energię.

mnhhzo1350350189427

Niestety takie baterie generują małą ilość prądu z racji małej powierzchni, ładowanie tylko na panelu trwa bardzo długo, dlatego ciekawszym rozwiązaniem są przenośne panele elektrowoltaniczne, które możemy dodatkowo zamontować sobie na swoim plecaku i doładowywać urządzenia w trakcie np. wycieczki.

yhst-99239380869547_2272_224669778

 

Nie chcę przedstawiać konkretnych modeli i wymądrzać się, które jest najlepsze bo szczerze nie testowałem tak wielu. Przy zakupie tego typu urządzeń warto się kierować zdrowym rozsądkiem, ceną a bardziej stosunkiem ceny do jakości oraz tym jak często będziemy go urzywać. Polecam również wykonać mały research rynku.

 

Wystarczy wejść na allegro czy aliexpress bądź też inny sklep internetowy i wybrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych.